Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Ποδόσφαιρο

SUPER LEAGUE 1: Τρένο δίχως φρένα, έκανε το 8×8 o Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε (2-0) και στη Λαμία, χάνοντας όμως πέντε παίκτες

Ο Παναθηναϊκός με τους Παλάσιος (23΄) και Σάντσες (73΄) να σκοράρουν (2-0) πήρε σημαντικό διπλό στη Λαμία, έκανε το οκτώ στα οκτώ στο πρωτάθλημα για την 8η αγωνιστική της Super League.

Την ίδια ώρα ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είδε πέντε παίκτες Αϊτόρ, Τσέριν, Παλάσιος, Ιωαννίδη και Τρουιγιέ να αποχωρούν με προβλήματα τραυματισμών με μεγαλύτερο αυτόν του Γάλλου μέσου, που σε μια αλλαγή κατεύθυνσης είδε το πόδι του να κολλάει στο έδαφος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΟΦΗ 2-2

Ο ΠΑΣ Γιάννινα και ο ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι 2-2 σ’ ένα όμορφο παιχνίδι στους Ζωσιμάδες για την 8η αγωνιστική της Super League, με τον Ντιουσέ να πετυχαίνει πολύτιμο γκολ στο 89΄, δίνοντας έτσι τον έναν βαθμό στην κρητική ομάδα. Δύο φορές προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι μια με τον Ροσέρο στο 19΄και μια με τον Μπαλάν στο 76΄, αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη νίκη.

ΑΕΚ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

Η ΑΕΚ, αφού σπατάλησε ένα «σωρό» ευκαιρίες απέναντι στον Ατρόμητο στο Opap Arena, με τον Γιαννιώτη να αποδεικνύεται «κέρβερος», τελικά πήρε τη νίκη (1-0) από την άσπρη βούλα, με σκόρερ τον Αμραμπάτ στις καθυστερήσεις (94΄) για την 8η αγωνιστική της Super League.

ΒΟΛΟΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-1

Μετά τον Παναιτωλικό, ο Βόλος νίκησε με ανατροπή (2-1) και τον Λεβαδειακό για την 8η αγωνιστική της Super League κι αυτό είναι το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο για την ομάδα του Κώστα Μπράτσου. Τα πάντα συνέβησαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τα τρία γκολ να σημειώνονται σε διάστημα 14 λεπτών. Με ένα «εκρηκτικό» πεντάλεπτο (62′-67′), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αρχικά με τον Τσοκάνη (62′), για να έρθει στο 67΄ ο Ντέλετιτς να γράψει το 2-1. Νωρίτερα, ο Μουτίνιο στο 53΄ είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

ΑΡΗΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ 2-1

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ από την εκπνοή του πρώτου μέρους; Πραγματοποιώντας μια ψυχωμένη εμφάνιση στην επανάληψη, ο Άρης κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (2-1), κόντρα στον Ιωνικό και να πανηγυρίσει έτσι την πρώτη του νίκη, έπειτα από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα για την 8η αγωνιστική της Super League. Τα γκολ της νικήτριας ομάδας πέτυχαν οι Ζερβίνιο (63΄), Αντρέ Γκρέι (73΄), με τον Πάλμα να έχει δοκάρι στο 21΄. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί 1-0 με γκολ του Μαντζή στο 42΄.

Η ΑΥΛΑΙΑ ΠΕΦΤΕΙ ΜΕ ΝΤΕΡΜΠΙ

Η αυλαία της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, πέφτει σήμερα με το ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ, που θα διεξαχθεί στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις 20:00.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Το προσεχές Σαββατοκύριακο αλλά και την ερχόμενη Δευτέρα θα διεξαχθεί η 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Αναλυτικά οι αναμετρήσεις που θα γίνουν είναι οι εξής: (Σάββατο, 22/10, 19:00): Ατρόμητος-Βόλος, (19:30): Παναιτωλικός-Ολυμπιακός. (Κυριακή, 23/10, 16:00): Ιωνικός-ΠΑΣ Γιάννινα, (19:30): Παναθηναϊκός-Άρης, (19:30): ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρ. (Δευτέρα, 23/10, 18:00): ΑΕΚ-Λεβαδειακός, (20:00): ΟΦΗ-Λαμία.