Αθλητισμός
Γ’ Εθνική: Πέντε οι ομίλοι – Αναλυτικά οι αντίπαλοι του ΑΠΣ Πάτραι
Δημοσιεύθηκε
1 έτος πρνστις
Αντί τέσσερις που ήταν το αρχικό σχέδιο, με πέντε ομίλους των 14 ομάδων έκαστος αποφάσισε τελικά η ΕΠΟ να διεξαχθεί το φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, όπως ανακοίνωσε την Τρίτη η ΕΕ της Ομοσπονδίας.
Η πρόταση για έξι ομίλους απορρίφθηκε, επειδή θα υπάρχουν όμιλοι με 11 ομάδες.
Ο συνολικός αριθμός των ομάδων που θα πάρουν μέρος είναι 70 εν αναμονή και της οριστικής απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου για την προσφυγή του Πανδραμαϊκού.
Η σέντρα λοιπόν στη Γ’ Εθνική θα γίνει στις 12-13 Νοεμβρίου, καθώς δεν υπάρχουν περιθώρια για νέες καθυστερήσεις.
Ωστόσο υπάρχουν δύο εκκρεμότητες, Με την απόφαση για τον Πανδραμαϊκό να εκκρεμεί, η ΕΠΟ κρατά μια θέση γι’ αυτό στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.
Στον 4ο όμιλο θα πάρει μέρος μια από τις ομάδες της ΕΠΣ Αθηνών, που θα προκύψει με κλήρωση, η οποία θα γίνει την Τετάρτη ή την Πέμπτη.
Όσο για την κλήρωση του πρωταθλήματος, οδεύει προς Παρασκευή και θα διεξαχθεί στην Αθήνα, με τις λεπτομέρειες να συγκεκριμενοποιούνται τις επόμενες μέρες.
Η ενημέρωση της ΕΠΟ: «Έπειτα από εισήγηση της Επιτροπής Διοργανώσεων, το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας θα ξεκινήσει στις 12-13 Νοεμβρίου. Θα διεξαχθεί σε πέντε ομίλους των 14 ομάδων, ενώ η άνοδος στην Super League 2 θα κριθεί σε ειδικό πρωτάθλημα με συμμετοχή των πέντε πρωταθλητών της κανονικής περιόδου (θα προβιβαστούν οι τέσσερις πρώτοι)».
Αναλυτικά οι όμιλοι:
1ος όμιλος
ΕΠΣ Έβρου: Αλεξανδρούπολη FC
ΕΠΣ Θράκης: Πανθρακικός
ΕΠΣ Καβάλας: Βύρωνας, Καβάλα, Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου, Νέστος Χρυσούπολης
ΕΠΣ Ξάνθης: Άρης Αβάτου, Ορφέας Ξάνθης
ΕΠΣ Σερρών: Απόλλων Παραλιμνίου
ΕΠΣ Μακεδονίας: Θερμαϊκός, Καμπανιακός, Ποσειδώνας Νέας Μηχανιώνας, Καμπανιακός, Αγροτικός Αστέρας
ΕΠΣ Δράμας: Δόξα Δράμας, (Πανδραμαϊκός)
2ος όμιλος
ΕΠΣ Κοζάνης: Κοζάνη, ΑΕΠ Κοζάνη, Μακεδονικός Φούφα
ΕΠΣ Χαλκιδικής: ΑΟ Χανιώτης
ΕΠΣ Κιλκίς: ΠΑΟΚ Κρηστώνης
ΕΠΣ Πέλλας: Θύελλα Σαρακηνών, Εδεσσαϊκός
ΕΠΣ Καστοριάς: Καστοριά
ΕΠΣ Πιερίας: Πιερικός, Σβορώνος, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΕΠΣ Θεσσαλίας: Ολυμπιακός Βόλου
ΕΠΣ Λάρισας: Ελασσόνα, Δωτιέας Αγιάς
3ος όμιλος
ΕΠΣ Τρικάλων: ΑΟ Τρίκαλα, Φήκη, Διγενής Νεοχωρίου
ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: Παναγρινιακός, Ναυπακτιακός Αστέρας
ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου
ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας: Απόλλων Πάργας, Τηλυκράτης Λευκάδας
ΕΠΣ Εύβοιας: Χαλκίδα
ΕΠΣ Αχαΐας: Πάτραι
ΕΠΣ Ζακύνθου: Ζάκυνθος
ΕΠΣ Δυτ. Αττικής: Πανελευσινιακός, Βύζας Μεγάρων
ΕΠΣ Κέρκυρας: Λευκίμμη, Αστέρας Πετριτή
4ος όμιλος
ΕΠΣ Αργολίδας: Ερμιονίδα, Παναργειακός, Φοίνικας Νέας Επιδαύρου
ΕΠΣ Αχαΐας: Πάτραι
ΕΠΣ Αθηνών: Κλήρωση για μια ομάδα
ΕΠΣ Ηλείας: Αίας Γαστούνης, Πανηλειακός
ΕΠΣ Λακωνίας: Πανγυθεατικός
ΕΠΣ Μεσσηνίας: ΑΟ Διαβολιτσίου
ΕΠΣ Δωδ/νήσου: ΑΕ Πυλίου Κω, Ιάλυσος, Ρόδος
ΕΠΣ Κυκλάδων: ΑΕ Μυκόνου
ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός
5ος όμιλος
ΕΠΣ Αθήνας: Άγιος Ιερόθεος, Αγία Παρασκευή, Πανιώνιος, Άρης Πετρούπολης, Φωστήρας*
ΕΠΣ Πειραιά: Κερατσίνι, Εθνικός, ΑΕ Μοσχάτου
ΕΠΣ Ανατ. Αττικής: Θύελλα Ραφήνας, Μαρκό
ΕΠΣ Ηρακλείου: Γιούχτας, ΑΟ Τυμπάκι, Πόρος, Αλμυρός Γαζίου
ΕΠΣ Λασιθίου: Άγιος Νικόλαος
Σχετικά θέματα
Πάτραι: Παραίτηση Σαρρή, φήμες για Λουμπαρδέα
Στο Πάτραι ο Μάριος Σπηλιωτόπουλος
ΑΠΣ Πάτραι: Γενική Συνέλευση τη Δευτέρα 19/6
Ο ΑΠΣ Πάτραι αντιμετωπίζει εκτός έδρας (15:00) το Διαβολίτσι
Γ΄ Εθνική (4ος Όμιλος): Το Πάτραι έχασε 2-1 από τον Αίαντα Γαστούνης εντός έδρας
Πάτραι: Απέκτησε τον Γάλλο αμυντικό Κιλλιάν Ντενουάλ