Αθλητισμός

LIVE: Χανιά-Παναχαϊκή 1-2 (Τελικό)

Published

on

Δείτε LIVE μέσω του gnomip.gr την εξέλιξη αγώνα, ανάμεσα στα Χανιά και την Παναχαϊκή από το γήπεδο των Περιβολίων, για τη 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα 2 της περιόδου 2022-2023. Στην επιμέλεια της ιστοσελίδας είναι ο Τάσος Αγγελόπουλος.

Διαιτητής της συνάντησης είναι ο Βλάχος (Αν.Αττικής) με βοηθούς τους Βιτσεντζάτο (Αν. Αττικής) και Καλλή (Αν. Αττικής). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Πατεμπτζής (Ηρακλείου).

Αξίζει να σημειωθεί ότι παρόντες και στο γήπεδο των Περιβολίων βρίσκονται περίπου 50 φίλαθλοι της κοκκινόμαυρης ομάδας.

Χανιά (Μπαξεβάνος): Κατσιμήτρος, Γκανσιέρ (46΄Ζιούλης), Ρότσα, Γιαμπερέ, Ιμεραλιλάι, Καμαρά (73΄Μπουτσάκης), Λεμονής, Καρλίτος (77΄Καπνίδης), Κόλα (55΄Ζούνης), Μάναλης, Πολίτης (46΄Ναζίμ).

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Θεοδωρακάκης, Στεργίδης, Λαρρέα, Τσακμάκης, Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος (83΄Λινάρδος), Μπουρλάκης, Τσιάρας, Κέρι (83΄ Τοπάλ), Μυτίδης (63΄Μυτίδης), Καρακλάιτς (67΄Ρουγκάλας).

Στον πάγκο για την Παναχαϊκή βρίσκονται οι Κολοβούρης, Τριμμάτης, Καρλίτος, Τοπάλ, Αλεξόπουλος, Ι. Σίλβα, Ρουγκάλας Λινάρδος, Νιλτίνιο.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι, καλή ποδοσφαιρική χρονιά. Αυτή τη στιγμή οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και το παιχνίδι Χανιά-Παναχαϊκή ξεκινά.

Η Παναχαϊκή έχει μπει δυνατά αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά στο παιχνίδι με τα Χανιά. Πιέζει την αντίπαλη άμυνα, που όμως δεν κάνει λάθη η γηπεδούχος ομάδα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σκορ.

17΄ Η Παναχαϊκή διαμαρτύρεται για ανατροπή του Καρακλάιτς από τον Γιαμπερέ μέσα στην περιοχή, με τον ρέφερι να καταλογίζει κόρνερ αντί για την άσπρη βούλα με την κεφαλιά του Τσακμάκη να περνά άουτ.

18΄ Ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον Σούλη Παπαδόπουλο.

25΄ Σουτ του Κέρι από καλή θέση, όμως ο τερμαοφύλακας των Χανίων Κατσιμήτρος απόκρουσε σε κόρνερ.

Συμπληρώθηκαν 32 λεπτά αγώνα στο γήπεδο των Περιβολίων, η Παναχαϊκή έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας τα Χανιά, αλλά δεν υπάρχει σκορ.

37΄ Φάουλ του Κέρι, όμως η μπάλα βρήκε το τείχος των Χανίων κι έτσι απώλεσε η κοκκινόμαυρη ομάδα ευκαιρία.

40΄ Σουτ του Μπουρλάκη για την Παναχαϊκή η μπάλα πέρασε άουτ.

42΄ΓΚΟΛ:  Σουτ του Κέρι η μπάλα του… έκανε το χατίρι και κατέληξε στα δίχτυα του Κατσιμήτρου και 0-1.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο αγώνας στο γήπεδο των Περιβολίων ξεκίνησε.

Με δύο αλλαγές συνεχίζει στην επανάληψη η ομάδα των Χανίων.

51΄ ΓΚΟΛ: Ο Μυτίδης βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ έκανε το 0-2.

46΄ΑΛΛΑΓΗ: Ο Ζιούλης αντί του Γκανσιέρ.

46΄ΑΛΛΑΓΗ: Ο Ναζίμ αντί του Πολίτη.

55΄ ΑΛΛΑΓΗ: Ο Ζούνης αντί Κόλα.

57΄ΓΚΟΛ: Η άμυνα της Παναχαϊκής αδράνησε κι ο Ζιούλης με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

63΄ΑΛΛΑΓΗ: Ο Αλεξόπουλος αντί του Μυτίδη.

67΄ ΑΛΛΑΓΗ: Ο Ρουγκάλας αντί του Καρακλάιτς.

73΄ ΑΛΛΑΓΗ: Ο Μπουτσάκης αντί του Καμαρά.

83΄ ΑΛΛΑΓΗ: Ο Τοπάλ αντί του Κέρι.

83΄ΑΛΛΑΓΗ: Ο Λινάρδος αντί του Κωνσταντακόπουλου.

Τα λεπτά κυλούν κι αισίως ο αγώνας βρίσκεται στο 75ο λεπτό με την Παναχαϊκή να κρατά με “νύχια και με δόντια” το υπέρ της 2-1 προκειμένου να κατακτήσει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα 2.

77΄ΑΛΛΑΓΗ: Ο Καπνίδης αντί του Καρλίτος.

80΄ Ο Ζούνης βρέθηκε στην περιοχή, αλλά ο Θεοδωράκης ήταν σε καλή θέση κι μπλόκαρε την μπάλα.

90΄+4΄Φάουλ του Μπουτσάκη από καλή θέση άουτ.

*Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαιτητής Βλάχος έδειξε εννέα κίτρινες κάρτες, τέσσερις για τα Χανιά, πέντε για την Παναχαϊκή.