Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Super League 2: “Λευκή” ισοπαλία Καλαμάτα-Παναχαϊκή

Τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) πήρε η Παναχαϊκή στην Καλαμάτα για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2-παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία- αντέχοντας στην πίεση, που άσκησε η γηπεδούχος ομάδα.

Το ντέρμπι τα είχε όλα, φάσεις, πολλή ένταση (δυνατά μαρκαρίσματα 4-3 οι κίτρινες κάρτες), κόκκινη κάρτα (82΄Καραγκούνης δεύτερη κίτρινη), αλλά δεν είχε γκολ.

Η Καλαμάτα δημιούργησε την πρώτη της καλή ευκαιρία μόλις στο 9ο λεπτό με το σουτ του Πασά να το μπλοκάρει ο Θεοδωράκης, η Παναχαϊκή “απάντησε” με το φάουλ του Κέρι στο 22ο που αποκρούστηκε από τον Ταϊρη.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έπαιξαν εκ νέου δυνατά, με την Καλαμάτα έχοντας τον Τάτο προσπάθησε να κάνει τη δική της αντεπίθεση, όμως η άμυνα της Παναχαϊκής κρατούσε και ανησύχησε μόνο στη φάση του 64ου λεπτού με το “ανάποδο ψαλίδι” του Ρόβα, που αποκρούστηκε από τον γκολκίπερ Θεοδωράκη και η τελευταία φάση της αναμέτρησης ανήκε εκ νέου στη γηπεδούχο ομάδα κι ήταν αυτή του 90ου λεπτού με την κεφαλιά του Λουπίνο να περνά “ξυστά” άουτ.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταϊρης, Μαβίνκα (78΄Ασίγκμπα), Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Παπατόλιος (46΄ Τάτος), Αναστασόπουλος, Μπόρχες (46΄Καραγκούνης), Αρναρέλης (77΄Ασαμόα), Ρόβας, Πασάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Θεοδωράκης, Στεργίδης, Λαρρέα, Τσακμάκης, Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (88΄Π. Καρακλάιτς), Τσιάρας, Κέρι (46΄Λινάρδος), Μυτίδης (70΄Αλεξόπουλος), Ν. Καρακλάιτς (72΄Νιλτίνιο).

Καλλιθέα – ΟΦ Ιεράπετρας(21/11–15:15)

Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός Β (Αναβλήθηκε)

ΟΦ Ιεράπετρας      2          2          0          0          6-0      6

Κηφισιά                    2          2          0          0          4-0      6

Απόλλων Σμύρνης 2          2          0          0          2-0      6

ΑΟ Επισκοπής        2          0          1          1          2-3      1

ΑΕΚ Β                         2          0          1          1          0-1      1

Ολυμπιακός Β         2          0          1          1          1-3      1

Ηλιούπολη               2          0          1          1          0-2      1

Καλλιθέα                  0          0          0          0          0-0      0

Προοδευτική           0          0          0          0          0-0      0

ΠΑΕ Χανιά                1          0          0          1          1-2      0

ΑΟ Αιγάλεω                        2          0          0          2          0-4      0

ΠΑΟ Ρουφ                1          0          0          1          0-4      0

Ηρόδοτος                 2          0          0          2          0-3      -9