Μπάσκετ

Ήττα στη Θεσσαλονίκη για τον Προμηθέα

Δημοσιεύθηκε

στις

Στην επανέναρξη του πρωταθλήματος ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα με 97-92 από τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League.

Η  πατρινή ομάδα άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 30-23 με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Τζο Γιανγκ, 6 πόντους του Γιώργου Τανούλη και δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Αρνόλντας Κουλμπόκα.

Η διαφορά υπέρ του Προμηθέα ανέβηκε στους 9 (32-23) με κάρφωμα του Νεμάνια Ντάγκουμπιτς στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Γιανίκ Φράνκε, Τζέιλεν Χαντς και τρίποντο του Νίκου Τσιακμά προσπέρασαν με 44-41 στο 18’.

Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε και με 4 (63-59) δέκα λεπτά αργότερα με λέι απ του Τάιλερ Πόλεϊ, όμως, οι φιλοξενούμενοι με 8 πόντους με 8 πόντους με ένα τρίποντο του Κουλμπόκα προσπέρασαν με 70-65 21’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» εξαπέλυσε την αντεπίθεση που του έδωσε τη νίκη μετά το 72-67 του Τζόρτ Κόντιτ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου. Με δύο τρίποντα του Τζέιλεν Ράιλι και ένα του Τζέιλεν Χαντς, ο ΠΑΟΚ mateco προσπέρασε με 80-76 με 5’ και 52’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ο Ράιλι συνέχισε καλό ρυθμό, ενώ η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του 29χρονου Αμερικανού γκαρντ ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξέφυγε με 89-78, 2’ και 14’’ πριν το τέλος του αγώνα και «αγκάλιασε» τη νίκη.

Πρώτος σκορερ του ΠΑΟΚ mateco και καθοριστικός για τη νίκη του για την ο Ράιλι με 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο και συνολικά 21 με 5/11 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Ο Φράνκε είχε 18 πόντους και 8 ασίστ, ο Χαντς 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ διακρίθηκαν ακόμη ο Νίκος Τσιακμάς με 10 πόντους με 2/2 τρίποντα και 2/2 δίποντα και ο Νέιτ Ρένφρο με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18, Ράιλι 21, Τσιακμάς 10, Μαργαρίτης 6 , Σαλούστρος 8, Ρένφρο 10, Χαντς 14, Πόλι 6 , Σλαφτσάκης 2 , Χρηστίδης 2, Καμπερίδης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γιανγκ 21, Μουράτος 8, Κουλμπόκα 22, Κάουαν 8, Ντάνγκουμπιτς 7, Κοντίτ 6, Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 4.