Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023
Connect with us

Ερασιτεχνικό

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Έκτακτη Καταστατική Γενική Συνέλευση την Δευτέρα

Δημοσιεύθηκε

στις

H Ενωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων υπενθυμίζουμε ότι καλεί σε Έκτακτη Καταστατική Γενική Συνέλευση τα σωματεία την Δευτέρα 28/11. Αυτή θα πραγματοποιηθεί στις 6μ.μ. στα γραφεία της Ένωσης.

Αναλυτικά:

ΘΕΜΑ: “ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ”

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Αχαΐας έχοντας υπόψη του:

  1. Τη νομοθεσία που ισχύει σήμερα για τον αθλητισμό και ειδικά για το ποδόσφαιρο.
  2. Το καταστατικό της Ε.Π.Σ. Αχαΐας.
  3. Την από 26/10/2022 απόφαση της Ε.Ε. της Ε.Π.Σ. Αχαΐας, για σύγκληση Έ κ τ α κ τ η ς

Καταστατικής Γενικής Συνέλευσης των σωματείων-μελών της.

ΠΡΟΣΚΑΛΕΙ Όλα τα Σωματεία – Μέλη της ΕΝΩΣΗΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΑΧΑΪΑΣ

(Ε.Π.Σ.Α.) όπως με τους αντιπροσώπους τους προσέλθουν την 28η Νοεμβρίου 2022 (28-11-2022), ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:00 στο Ενωσιακό γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Πετρωτό Πατρών για την συγκρότηση ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ των Σωματείων – Μελών της, με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

 

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ

1) Επικύρωση πληρεξουσίων αντιπροσώπων και έλεγχος απαρτίας παρισταμένων μελών.

2) Εκλογή τριών (3) Γραμματέων Υπευθύνων για την τήρηση και επικύρωση των πρακτικών της Γ.Σ.

3) Διαδικασία τροποποίησης – εναρμόνισης Καταστατικού ΕΠΣ – Μελών Ε.Π.Ο. με το νέο αθλητικό νόμο.

Τα Σωματεία – Μέλη θα αντιπροσωπευθούν με ΕΝΑ (1) Αντιπρόσωπο τους – ΤΑΚΤΙΚΟ

– καθώς και με τον Αναπληρωτή του, και με δικαίωμα ψήφου, σύμφωνα με την Αθλητική νομοθεσία που ισχύει, ήτοι ΜΙΑΣ ψήφου.

Δικαίωμα ψήφου έχουν τα σωματεία που έχουν εγκριθεί από την Γενική Γραμματεία

Αθλητισμού. Κάθε αντιπρόσωπος (Τακτικός και ο Αναπληρωτής του) θα ορίζεται με απόφαση του

Διοικητικού Συμβουλίου του Σωματείου που θα εκπροσωπεί και πρέπει να έχει μαζί του την αστυνομική του ταυτότητα ή διαβατήριο αφού θα έχει σταλεί στην ΕΠΣ Αχαΐας ειδικό πληρεξούσιο έγγραφο του Σωματείου του κανονικά συντεταγμένο και υπογεγραμμένο από τον Πρόεδρο και τον Γενικό Γραμματέα και να φέρει τη σφραγίδα του σωματείου.

Στο πληρεξούσιο αυτό έγγραφο, πρέπει απαραίτητα να γράφεται η απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Σωματείου, ήτοι ο αριθμός συνεδρίασης και η χρονολογία αυτής, καθώς και η ιδιότητα του Αντιπροσώπου.

Σχετικό σχέδιο πληρεξούσιου εγγράφου σας στέλνουμε με το έγγραφό μας αυτό.

Το παραπάνω πληρεξούσιο έγγραφο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ στη Γραμματεία της Ε.Π.Σ. Αχαΐας, (Γραφεία ΕΠΣΑ, Βούρβαχη 1, Πάτρα 1ος όροφος) μέχρι ώρα 14:00 της Παρασκευής 25 Νοεμβρίου 2022 (25-11-2022).

Στην περίπτωση που δεν επιτευχθεί απαρτία στις 18:00 την Δευτέρα 28-11-2022 η Συνέλευση αυτή θα ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την ίδια ημέρα (28-11-2022), και ΧΩΡΙΣ άλλη ειδοποίηση, στον ίδιο τόπο, και ώρα 19:00 και με τα ίδια θέματα της ημερήσιας διάταξης και με όσα Σωματεία – Μέλη προσέλθουν.

Παρακαλούμε για την πιστή τήρηση των όσων αναφέρονται σ’ αυτή τη πρόσκληση και την παρουσία όλων των Αντιπροσώπων την Δευτέρα 28-11-2022.

Ερασιτεχνικό

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Οι ρέφερι των αγώνων του Σαββατοκύριακου

Δημοσιεύθηκε

στις

Η αρμόδια επιτροπή της ΕΠΣ Αχαΐας ανακοίνωσε τους διαιτητές που θα διευθύνουν τις αναμετρήσεις των πρωταθλημάτων το Σαββατοκύριακο (4/5-2).

Αναλυτικά τα προγράμματα με τους ρέφερι έχουν ως εξής:

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/2

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3:30μ.μ.)

Γήπ. Νιφορεΐκων: Δόξα Νιφορεΐκων-Ίκαρος Λακκόπετρας, Γιάννης Πράνταλος

Γήπ. Κ. Ζάρρας: Αχαιός Σαραβαλίου-Αχαϊκή, Γιώργος Μπακόπουλλος

Γήπ. Λακκόπετρας: Λιμνοχώρι-Δίας Σαραβαλίου, Γιώργος Παπαδόπουλος

Γήπ. Ριόλου: Πανμοβριακός Ριόλου-Δόξα Παραλίας, Κώστας Τηλιγάδας

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 3:30μ.μ.: Απόλλων Εγλυκάδος-Πανιώνιος/Αχιλλέας, Ελένη Αντωνίου

Γήπ. Ακράτας, 3:30μ.μ.: Αιγείρα/Ακράτα-Νίκη Προαστίου, Αλέξανδρος Γιαννόπουλος

Γήπ. Θ. Χρυσανθόπουλος, 3:30μ.μ.: Κεραυνός Αγ. Βασιλείου-Πήγασος Μπεγουλακίου, Νίκος Χρονάς

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 6μ.μ.: Αετός Πατρών-Άρης Πατρών, Κώστας Οικονόμου

Γήπ. Προσφυγικών, 6μ.μ.: Εθνικός/Πολύτεκνος-Ατρόμητος Πατρών, Νίκος Δανιήλ

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3:30μ.μ.)

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Πλαστήρα: Θύελλα Αιγίου-Καλάβρυτα, Κώστας Ανδριανός

Γήπ. Καμαρών: Αχιλλέας Καμαρών-Αστέρας Τέμενης, Μιχάλης Ζήκος

Γήπ. Αχιλλέα: Δαβουρλής K. ’92-Αργυρά Πατρών, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3:30μ.μ.)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Χαλανδρίτσας: Βασιλικό-Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων, Γιάννης Ζεντέλης

Γήπ. Βραχνεΐκων: Καμίνια-Προοδευτική Πατρών, Γιάννης Κονιδάρης

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων: Δάφνη Πατρών-Ωλενιακός, Σπύρος Παλαιολόγος

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ροδιάς Απόλλων Συνοικισμού-Φοίνικας Αγυιάς, Γιώργος Αβραμόπουλος

Γήπ. Ρίου: Φλόγα Κάτω Καστριτσίου-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας 2018, (Δεν έχει οριστεί)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/2

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3:30μ.μ.)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Βραχνεΐκων: Διαγόρας Βραχνεΐκων-Ατρόμητος Λάππα, Νίκος Μέρμηγκας

Γήπ. Μιντιλογλίου: Αστέρας Μιντιλογλίου-Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Ελένη Αντωνίου

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Κ. Ζάρρας: Πάτρα 2005-Αναγέννηση Ψαθόπυργου, Νίκος Χρονάς

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 1μ.μ.: Αχαϊκός-Παναχαϊκός, Κώστας Τηλιγάδας

Γήπ. Κ.Ζάρρας, 1:30μ.μ.: Αστέρας Λεοντίου-Αναγέννηση Πατρών, Μιχάλης Ζήκος

Γήπ. Ροιτίκων, 3:30μ.μ.:ΑΕ Ροϊτίκων –Σταροχώρι, Νίκος Δανιήλ

Γήπ. Χαλανδρίτσας, 3:30μ.μ.: Πείρος Ισώματος-Αρόη Α.Π.Ο., Γιώργος Κουτρουμάνης

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 3:30μ.μ.: Ίκαρος Πετρωτού-Άτλας Α.Σ., Αλέξανδρος Γιαννόπουλος

Γήπ. Νιφορεΐκων, 3:30μ.μ.: Κρίνος-Περιβόλα, Γιάννης Κονιδάρης

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 6μ.μ.: Τριταία –Φαραϊκός, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ρίου, 3:30μ.μ.: Αετός Ρίου-Φοίνικας  Ζήριας, Γεράσιμος Ξουρής

Γήπ. Αχιλλέα, 3:30μ.μ.: Ηρακλής Πατρών-ΑΕ Αιγίου, Σωτήρης Ασημακόπουλος

Γήπ. Ροδιάς, 3:30μ.μ.: Φλόγα Ρόδιας-Άνω Καστρίτσι, Βασίλης Μαρδάς

Γήπ. Προσφυγικών, 6μ.μ.: ΑΕ Αρόης-Ζαβλάνι/Αίας, Παναγιώτης Γκαβός

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 11:30π.μ.: Πυρσός Πατρών-Ολυμπιακός Φίλων, Δημήτρης Τσεντούρος

Γήπ. Προσφυγικών12μ.: Ολυμπιακός Πατρών-Νεάπολη, Χρήστος Αργυρόπουλος

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Κ. Ζάρρας, 10:30π.μ.: Α.Ε.Κ. Πατρών-Άβυθος Αιγιάλειας, Σωτήρης Παπαχρήστος

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 10:30π.μ.: Πετεινοί-Αυτόνομη

Γήπ. Αχιλλέα, 12:30μ.μ.: Αίας Πατρών-Σκεπαστό, Βασίλης Τσάκης

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Συλλογική προσπάθεια απ’ όλους

Δημοσιεύθηκε

στις

Η εντολή της ΕΠΟ ήταν αυτό το Σαββατοκύριακο όλες οι ομάδες θα πρέπει να έχουν απινιδωτή έτσι ώστε να διεξαχθεί κάποια αναμέτρηση σε διαφορετική περίπτωση ο αγώνας αναβάλλεται.

Τα αντανακλαστικά της ΕΠΣ Αχαΐας λειτούργησαν άψογα και οφείλουμε να το αναφέρουμε καθώς όλη την ημέρα η διοίκηση ήταν με ένα τηλέφωνο στο χέρι και έχοντας άψογη συνεργασία με τον Αντιδήμαρχο παιδείας και αθλητισμού Τάκη Πετρόπουλο έλυσαν τα όποια προβλήματα μπορεί να υπήρχαν με τον απινιδωτή.

Σε αυτό φυσικά συνέβαλλαν και οι ομάδες όπως για παράδειγμα στην αναμέτρηση του Κεραυνού με τον Πήγασο ο πρώτος δεν διέθετε απινιδωτή. Άμεσα η ομάδα του Μπεγουλακίου θα μεταφέρει τον δικό της απινιδωτή έτσι ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα στην διεξαγωγή.

Από την άλλη ο Aντιπεριφερειάρχης Αχαΐας Χαράλαμπος Μπονάνος θα χορηγήσει  έναν απινιδωτή στην ομάδα των Βραχνεϊκων και ούτω καθεξής.

Εδώ όμως αξίζει να αναφέρουμε ότι αν όλοι μαζί δεν είχαν φροντίσει να υπάρχουν σε αρκετά μεγάλο ποσοστό απινιδωτές στα σωματεία αυτή την στιγμή όσο και να έτρεχε η ΕΠΣ Αχαϊας δεν θα μπορούσε να καλύψει τόσους απινιδωτές.

Φυσικά αυτό δεν το είχαν φροντίσει όλες οι ενώσεις όπως για παράδειγμα η γειτονική ΕΠΣ Ηλείας η οποία ανέβαλε όλη την αγωνιστική δράση του Σαββατοκύριακου.

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Περίπατο ο Αρης, πρόκριση για Θύελλα και ΑΠΣ Πάτραι- Σοβαρός τραυματισμός του Σμπόρα

Δημοσιεύθηκε

στις

Ο Αρης Πατρών είναι ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι για την πρώτη προκριματική φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών καθώς αυτή την στιγμή κερδίζει με το ευρύ 3-0 τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου. Τα τέρματα των “ερυθρόλευκων” σημείωσαν οι Αγγελής (9’΄), Σπανός (18′, 45′).

Νωρίτερα η Θύελλα Πατρών πήρε το εισιτήριο καθώς επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας της Νίκης με την αναμέτρηση να επισκιάζεται από τον σοβαρό τραυματισμό του Κώστα Σμπόρα με τις πρώτες εκτιμήσεις να αναφέρουν για κάταγμα.

Ο ΑΠΣ Πάτραι νίκησε με 2-1 εκτός τον Αστέρα Τσουκαλεϊκων όπως και ο Αετός Ρίου με 2-0 τον Ικαρο Λακκόπετρας και 2-1 η Αιγείρα/Ακράτα στην Αναγέννηση Πατρών.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Νίκη Προαστίου-Θύελλα Πατρών 0-3 (5΄, 60’,  80’Σκουμή)

Αετός Ρίου-Ίκαρος Λακκόπετρας 2-0 (Παπαχαραλάμπους Χούσος)

Αστέρας Τσουκαλείκων-ΑΠΣ Πάτραι 1-2 (66’ Χατζηπαπάς- 33’, 76’ Σουγλέρης)

Αναγέννηση Πατρών-Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας 1-2 (65’ Ν. Διαματόπουλος-25’ πεν. Μητρόπουλος, 57’ Κλουκίνας)

Άρης Πατρών-Κεραυνός Αγίου Βασιλείου 3-0 (9′ Αγγελής, 18′, 45′ Σπανός).

 

Τα ζευγάρια του Δ’ Γύρου για το Κύπελλο ερασιτεχνών:

Δ’ ΓΥΡΟΣ (Φάση των 16)

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 1: Αιγείρα / Ακράτα – Διαγόρας Βραχνεϊκων

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 2: Λιμνοχώρι – Αρης ή Κεραυνός Αγ. Βασιλείου

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 3: Εθνικός / Πολύτεκνος – Ατρόμητος Πατρών

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 4: Απόλλων Εγλυκάδας – Θύελλα Πατρών

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 5: Αετός Ρίου – Αναγέννηση Ψαθοπύργου

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 6: Αστέρας Μιντιλογλίου – Πανμοβριακός Ριόλου

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 7: Σταροχώρι – Αετός Πατρών

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 8: Πήγασος Μπεγουλακίου – Πάτραι ΑΠΣ

Ε’ ΓΥΡΟΣ (Φάση των 8)

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 9: Νικητής Ζευγαριού Νο 7 – Νικητής Ζευγαριού Νο 5

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 10: Νικητής Ζευγαριού Νο 4 – Νικητής Ζευγαριού Νο 1

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 11: Νικητής Ζευγαριού Νο 2 – Νικητής Ζευγαριού Νο 3

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 12: Νικητής Ζευγαριού Νο 8 – Νικητής Ζευγαριού Νο 6

ΣΤ’ ΓΥΡΟΣ (Φάση των 4)

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 13: Νικητής Ζευγαριού Νο 10 – Νικητής Ζευγαριού Νο 11

ΖΕΥΓΑΡΙ Νο 14: Νικητής Ζευγαριού Νο 9 – Νικητής Ζευγαριού Νο 12

ΤΕΛΙΚΟΣ

Νικητής Ζευγαριού Νο 13- Νικητής Ζευγαριού Νο 14

 

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΊΔΙ ΤΟΥ ΑΡΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ

 

Περισσότερα
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα