Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Μπάσκετ

Ο Προμηθέας ξέμεινε από δυνάμεις

Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα με 67-77 απέναντι σε μία ποιοτική αγωνιστικά ομάδα τους Λόντον Λάιονς του Κώστα Κουφού, στο “Δ. Τόφαλος” για την 7η αγωνιστική του Eurocup. Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς τον Γιανγκ, ο οποίος δεν ήταν εφικτό να αγωνισθεί, με όλους στον Προμηθέα να ευελπιστούν τουλάχιστον να τα καταφέρει για τον αγώνα με τον Απόλλωνα για την Basket League.

Στον αγωνιστικό τομέα στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με τον Κοντιντ να κάνει τρία συνεχόμενα φάουλ περνώντας στον πάγκο, ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα στα τελευταία λεπτά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αυξήσαν την διαφορά σε 15-23 με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-25 υπέρ των Λόντον Λάιονς.

Στη δεύτερη περίοδο οι Προμηθείς μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κουλμπόκα μείωσαν σε 24-25, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 36-40.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 43-43 στα τρία πρώτα λεπτά του ημιχρόνου, ενώ στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 46-43 μετά από τρίποντο του Κουλμπόκα, με το παιχνίδι να πηγαίνει με εναλλαγές στο σκορ και το δεκάλεπτο να λήγει με 55-54 υπέρ της πατρινής ομάδας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με το φωτεινό πίνακα να δείχνει ισοπαλία (64-64) πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ενώ  ένα λεπτό αργότερα ο Κόντιν αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ και ο Γιάννης Χριστόπουλος με δεύτερη τεχνική ποινή με το παιχνίδι να παίρνει “φωτιά” (με τους Πατρινούς να διαμαρτύρονται), τους Λόντον Λάιονς προβάδισμα με 64-71 και τον Μαρκόπουλο να δίνει τις οδηγίες στους Προμηθείς. Ωστόσο το 66-77, 50 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε δεν άφηνε περιθώρια για ελπίδες, με την πατρινή ομάδα να γνωρίζει άλλη μία ήττα με 67-77.

Τέλος όπως ήταν λογικό οι άνθρωποι του Προμηθέας είχαν μεγάλα παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα.

Τα 10λεπτα: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7, Ντάνγκουμπιτς 4, Κοντίτ 1, Τσαϊρέλης , Μουράτος 8, Γκίκας 9, Κακλαμανάκης 4, Σίμπσον 16, Τανούλης , Κουλμπόκα 18.

ΛΟΝΤΟΝ ΛΑΪΟΝΣ (Σμιντ): Σόκο 9, Ζούμπτσιτς, Μπεστ 13, Σολουάντε 2, Ντέκερ 20, Σάρμα 6, Κουφός 10 , Χρούμπαν 14.