Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Ερασιτεχνικό

A’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Ο Παναιγιάλειος κρατήθηκε στο «θρόνο» του, μια ανάσα από την κορυφή ο Αρης

Ο Αρης Πατρών είναι ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στον Β’ όμιλο της Α’ Κατηγορίας καθώς επικράτησε του Κεραυνού με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή.

Ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου προηγήθηκε στο 47’ Χαλκιόπουλο (0-1) με τον Αρη να καταφέρνει μέσα σε πέντε λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι. Στο 85΄ ο Δασουράς φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (1-1) και στο 90’ ο Σπανός δίνει το πολύτιμο τρίποντο στους ερυθρόλευκους (2-1). Μετά το τέλος της αναμέτρησης η διοίκηση του Κεραυνού εξέδωσε ανακοίνωση κατά της διαιτησίας της κυρίας Αντωνίου και του πρώτου βοηθού της Μ. Ανδριανού.

Από την άλλη ο Παναιγιάλειος νίκησε με καθαρό σκορ 2-0 την Αιγείρα/Ακράτα και συνέχισε να βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Λιάτος (40’), Βιλλανάκης (50’).

Ο Πήγασος πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στη Νίκη Προαστίου με τέρμα που σημείωσε στο 15’ ο Μανούσος ενώ αγωνιζόταν με έναν παίκτη λιγότερο από το 28’ καθώς αποβλήθηκε ο Παναγιωτόπουλος. Και εδώ όμως είχαμε ανακοίνωση κατά της διαιτησίας του Νίκου Χρονά από την Νίκη Προαστίου η οποία έχει ανεβάσει και δύο βίντεο με ισάριθμες ανατροπές τις οποίες δεν υπέδειξε ο εν λόγω ρέφερι. Ισόπαλο με 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Ατρόμητου Πατρών με τον Αετό/Αστραπή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι στο 37’ του Σπυρόπουλου για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 65’ ο Παπαχρήστος.

Ο Εθνικός Πατρών συνεχίζει τα επιτυχής αποτελέσματα παίρνοντας ένα ακόμα τρίποντο αυτή την φορά εκτός έδρας με 1-0 της Αναγέννησης Ψαθοπύργου. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε στο 5’ ο Αναγνωστόπουλος.

Τέλος ξεχώρισε η μεγάλη νίκη του Πανιώνιου/Αχιλλέα με 3-1 επί της Πάτρας 2005 και μάλιστα με ανατροπή. Τα τέρματα της ομάδας της Αγυιάς πέτυχαν οι Σκρέμπι (30’), Δεπούντης (54′, 72′) ενώ της Πάτρας ο Σταματέλος (16′)