Τρίτη 16 Απριλίου 2024

Λοιπά Αθλήματα

Σωτήρης Β. Μιχόπουλος στη «Γ: «Επόμενος στόχος μου η Ολυμπιάδα του 2028»

Ο 20χρονος Πατρινός χρυσός Πρωταθλητής του Τάε Κβο Ντο στην κατηγορία Νέων στο Πανευρωπαϊκό» για την επιτυχία του

Δημοσιεύθηκε

στις

Αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στην Κατηγορία Νέων +87 κιλών στον τελικό του Βουκουρεστίου κατακτώντας το πιο ψηλό βάθρο και κάνοντας υπερήφανη όχι μόνον την Πάτρα αλλά κι όλη την Ελλάδα μιας και κατέκτησε το μοναδικό χρυσό.

Ο 20χρονος Σωτήρης Μιχόπουλος αθλητής του Τάε Κβο Ντο του Α.Σ. «Έκρηξη» που προπονείται με τον ομοσπονδιακό προπονητή Αντώνη Αντωνακόπουλο νίκησε 2-0 τον Μολδαβό Μαρινέσκου και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ήταν η πιο μεγάλη επιτυχία για τον Πατρινό αθλητή απέναντι στον αντίπαλο που είχε αντιμετωπίσει και πάλι στις Ολυμπιακές μέρες νεότητας που επίσης είχε πάρει το χρυσό μετάλλιο.

Ο αθλητής του Αντώνη Αντωνακόπουλου εκπροσώπησε τα Εθνικά χρώματα με τις οδηγίες του Ομοσπονδιακού προπονητή Απόστολου Λούκου και όπως απέδειξε στο τερέν παρουσιάστηκε άρτια διαβασμένος στη «γούρικη» Ρουμανία. Στο ξεκίνημα της διοργάνωσης έβγαλε εκτός μάχης τον Άγγλο αντίπαλο, ενώ συνέχισε μ’ ένα πολύ δύσκολο Ισπανό αντίπαλο, με περισσότερα από 30 παιχνίδια στο διεθνές στερέωμα. Στον τρίτο γύρο βρέθηκε «απέναντι» στον Έλληνα Φίλιππα Δημητρακόπουλο, με τον οποίο είχαν ξανασυναντηθεί, όμως με πολύ προσεγμένο παιχνίδι που επεφύλαξε και μεγάλες ανατροπές πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.