Με Χέιλ και Κάουαν ο Προμηθέας πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ

Ο Προμηθέας άντεξε στην αντεπίθεση της ΑΕΚ Betsson, πήρε τη νίκη με 100-95 για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και συνεχίζει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ εξασφάλισε και την παρουσία του στο Final-8 του κυπέλλου.

Οι Πατρινοί έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με 25 πόντους διαφορά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, είδε όμως την ΑΕΚ να επιστρέφει στο παιχνίδι, να πλησιάζει στο σκορ, ωστόσο με κορυφαίο τον Χαντερ Χεϊλ και τον Άντονι Κάουαν να δίνει σημαντικές λύσεις έφτασε στην 7η φετινή του νίκη βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 7-2 τη στιγμή που οι «κιτρινόμαυροι» υποχώρησαν στο 4-5.

Ο Χέιλ με 32 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών που είχαν ακόμη τον Κάουαν με 22 πόντους και τον Ετσενίκε με 17. Για την ΑΕΚ Betsson που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή ο ΜακΡέι τελείωσε με 21 πόντους, ο Ραντλ είχε 17 και ο Καμπενγκέλε 16.

Για ένα ακόμη παιχνίδι στη φετινή σεζόν, ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και «σημαδεύοντας» στην επίθεσή του κοντά στο καλάθι, πήρε από την αρχή προβάδισμα και δεν το απώλεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Με διαδοχικά καλάθια του Ετσενίκε, προηγήθηκε με 13-7 στο πεντάλεπτο και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 8 πόντων, 26-18. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη καλύτερο ρυθμό στην επίθεσή τους, με την ΑΕΚ να έχει προβλήματα στην άμυνά της ιδιαίτερα κοντά στο καλάθι. Στο 13′ ο Κόνιαρης με τρίποντο έκανε το 37-24 ενώ ο Κάουαν με τέσσερις σερί πόντους έστειλε την ομάδα του στο +17 (48-31) στο 17′. τα δύο τρίποντα, από τους Χέιλ και Κάουαν επέστρεψαν στον Προμηθέα να πάει στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 19 πόντων (59-40).

Με συνεχόμενους πόντους του Χέιλ, ο Προμηθέας, άνοιξε κι άλλο τη διαφορά στις αρχές του δευτέρου μέρους, ενώ στο 23′ ο Κόφεϊ σκοράροντας στον αιφνιδιασμό έκανε το σκορ 72-47. Σε εκείνο το σημείο όμως άρχισε η αντεπίθεση της ΑΕΚ Betsson. Με τη ζώνη που χρησιμοποίησε να δυσκολεύει τον Προμηθέα έτρεξε επιμέρους 17-1 μειώνοντας σε 73-64 στο 29′. Ο Προμηθέας βρήκε σκορ εντός παιδιάς μετά από έξι λεπτά, με τον Χέιλ ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο με διψήφιο προβάδισμα (78-67).

Ραντλ και ΜακΡέι συνέχισαν να δίνουν επιθετικές λύσεις στην ΑΕΚ Betsson που μείωσε κι άλλο τη διαφορά πλησιάζοντας σε 83-77 στο 33′ όμως τα τρίποντα των Ρέινολντς και Κάουαν κράτησαν τους γηπεδούχους σε απόσταση ασφαλείας. Ο ΜακΡέι μείωσε εκ νέου σε 97-91 στα 45” για το φινάλε ενώ με δύο δικά του καλάθια το σκορ έγινε 99-95 στα 21” για το φινάλε. Ο Κάουαν με 1/2 βολές κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του που ήρθε με 100-95 καθώς η ΑΕΚ Betsson αστόχησε στην τελευταία της επίθεση.