Euro Cup: Ο Προμηθέας συνέχισε το σερί-Θύμα του η Γκραν Κανάρια (93-82)

Ο Προμηθέας ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την Γκραν Κανάρια, κατακτώντας τη δεύτερη φετινή του νίκη στην Ευρώπη με 93-82  στο “Δ. Τόφαλος” για την 2η αγωνιστική του Eurocup.

Στο αγωνιστικό τομέα το παιχνίδι ξεκίνησε με δυνατή άμυνα από τον Προμηθέα κάτι που φαίνεται και από το γεγονός ότι στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά του αγώνα είχε δεχθεί μόλις 4 πόντους, με το σκορ να είναι 9-4.

Της ΑΜΑΛΙΑΣ ΛΑΛΙΩΤΗ

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές με την πατρινή να έχει το προβάδισμα με 12-10 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ενώ το φινάλε βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 22-19, αν και είχε προηγηθεί νωρίτερα με 20-12, αλλά κάποια λάθη μείωσαν τη διαφορά για τους γηπεδούχους.

Η επανάληψη ξεκίνησε με το παιχνίδι να είναι στον πόντο υπέρ των γηπεδούχων με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με 29-31 πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο ο Γκίκας με τρίποντο έδωσε δύο φορές συνεχόμενες το προβάδισμα στην ομάδα του (32-31 και 35-34).

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και προηγήθηκαν με 37-44, με τον Τσαϊρέλη να μειώνει σε 40-44 με τρεις δικούς τους συνεχόμενους πόντους, αλλά το ημίχρονο να λίγη με 40-46 υπέρ της Γκραν Κανάρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν μπει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με συνεχόμενα σουτ, προσφέροντας συγχρόνως θέαμα και με το σκορ να είναι 53-59 υπέρ των Ισπανών τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι Πατρινοί ωστόσο κατάφεραν να μειώσουν σε 66-67, 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της περιόδου, η οποία έληξε με 66-70.

Το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ξεκίνησε δυνατά και με τις δύο ομάδες να δείχνουν τις προθέσεις τους για τη νίκη με δυνατές φάσεις στα πρώτα λεπτά και με τους Πατρινούς φιλάθλους να ενισχύουν την ομάδα τους, η οποία έχανε πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με 73-80.

Στη συνέχεια ο Κουλμπόκα ισοφάρισε 82-82 δύο λεπτά πριν τη λήξη και ο Γκίκας με τρίποντο έκανε το 85-82 1.13” πριν το φινάλε, ενώ ο Σίμπσον σημείωσε το 88-82 τελειώνοντας τις ελπίδες των φιλοξενούμενων, ενώ ο Τσαϊρέλης σφράγισε τη νίκη με δύο βολές και κάνοντας το 90-82. Το τελικό σκορ ωστόσο έγραψε ο Γκίκας με 93-82.

Οι  διαιτητές: Ράντοβιτς, Πιρ, Τσέλικ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-46, 66-70, 93-82.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 11, Ντάνγκουμπιτς 5, Γιάνγκ 34 (3), Κοντίτ 8, Τσαϊρέλης 6, Μουράτος, Γκίκας 15 (4), Κακλαμανάκης, Σίμπσον 3, Κουλμπόκα 11.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Ίνγκλις 5, Μπαλτσερόφκσι 12, Κλιάιτς, Σλότερ 13, Μπάσας 3, Μπενίτε 11, Μπρουσίνο 19, Σάλβο 6, Λόπεζ 5 , Ντιόπ 6, Ντούστακ 2.