Κύπελλο Ελλάδας-LIVE: Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή 3-2 στα πέναλτι

Δείτε LIVE μέσω του gnomip.gr την εξέλιξη αγώνα, ανάμεσα στον Αχαρναϊκό και την Παναχαϊκή από το Δημοτικό Στάδιο Μενιδίου, για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Στην επιμέλεια της ιστοσελίδας είναι ο Τάσος Αγγελόπουλος.

Σε λίγη ώρα (16:00) μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με την κοκκινόμαυρη ομάδα να θέλει την πρόκριση στην επόμενη φάση (4η) του θεσμού.

Αν χρειαστεί οι δύο ομάδες θα παίξουν ημίωρη παράταση και έπειτα θα υπάρξει διαδικασία πέναλτι.

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι και καλή ποδοσφαιρική χρονιά.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο αγώνας στο Μενίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του Αχαρναϊκού να έχουν μπει δυνατά απέναντι στους αντιπάλους τους, της Παναχαϊκής, προσπαθώντας να φτάσουν πρώτοι στο γκολ.

Όμως οι κοκκινόμαυροι στέκονται πολύ καλά, αυτή τη στιγμή και σε αυτά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Συμπληρώθηκε μισή ώρα αγώνα στο Μενίδι και στο παιχνίδι Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή χωρίς καμία αξιόλογη φάση από τους παίκτες των δύο ομάδων.

42΄Κίτρινη κάρτα για την Παναχαϊκή Κυρσανίδης.

Συμπερασματικά και σε ό,τι αφορά το πρώτο ημίχρονο, η Παναχαϊκή είναι τραγική σε όλες τις γραμμές της και δεν μπόρεσε απέναντι σε παίκτες που αγωνίζονται στην Α΄ κατηγορία Αθηνών να προηγηθεί στο σκορ.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου 0-0

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε στο γήπεδο του Μενιδίου με τις δύο ομάδες να κάνουν από μια αλλαγή.

51΄ Ο Ολιβέιρα βρέθηκε στην περιοχή του Αχαρναϊκού γύρισε την μπάλα παράλληλα, αλλά ο Πατρινός δεν πρόλαβε, καθώς η μπάλα ανακόπηκε από αμυντικό.

52΄Σουτ του Χατζή από πλευράς Αχαρναϊκού μπλόκαρε ο Κολοβούρης.

56΄ Σουτ του Στραβομύτη η μπάλα περνά άουτ.

57΄ Κίτρινη Κάρτα για την Παναχαϊκή ο Ντ΄Ολιβέιρα.

65΄ Ο Χατζής σκόραρε, αλλά ήταν εκτεθειμένος και σε θέση οφσάιντ ο παίκτης του Αχαρναϊκού.

74΄ Φάουλ του Μασούρα ο Χριστόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

77΄ Σουτ του Α. Γκούφα ο Κολοβούρης ήταν σε ετοιμότητα κι έδιωξε σε κόρνερ.

78΄ Ο Μάναλης έπιασε την κεφαλιά για λογαριασμό του Αχαρναϊκού, ο Κολοβούρης απόκρουσε στην γωνιά του.

86΄ Σουτ του Μασούρα η μπάλα πέρασε άουτ από την εστία του Σύρακα.

Οι φίλαθλοι του Αχαρναϊκού πέταξαν μπουκάλι στον αγωνιστικό χώρο και στον ρέφερι Μπεκιάρη με αποτέλεσμα να φωνάξει τους βοηθούς του. Στη συνέχεια έδειξε κίτρινη κάρτα σε παράγοντα της γηπεδούχο ομάδας τονίζοντάς του, πως με τη δεύτερη θα το διακόψει.

90΄ Κίτρινη κάρτα στον πάγκο της Παναχαϊκής.

90+4΄ Σέντρα σουτ του Λιοφάγου από μακρινή απόσταση ο γκολκίπερ Σύρακας έδιωξε σε κόρνερ ανεκμετάλλευτο.

Λήξη αγώνα: Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή 0-0. Οδεύει ο αγώνας σε παράταση.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ-Παράταση

90+7΄Το φάουλ εκτελέστηκε από τον Μασούρα, ο Χριστόπουλος δεν πρόλαβε, αφού πρώτα η μπάλα βρήκε σε αμυντικό του Αχαρναϊκού περνώντας κόρνερ, που όμως πέρασε χωρίς επιτυχία, ύστερα από την εκτέλεση του Αποστολόπουλου.

90+13΄Γύρισμα του Γκάντσιερ μέσα στην περιοχή της Παναχαϊκής, ο οποίος πήγε να “κρεμάσει” τον Κολοβούρη, αλλά ευτυχώς ο έμπειρος τερματοφύλακας μάζεψε την μπάλα.

90+16΄Κίτρινη κάρτα για τον Πηνιώτη του Αχαρναϊκού.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης 0-0.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ-Παράταση

90+18΄Φάουλ του Νατσιόπουλου η κεφαλιά του Μάναλη πέρασε άουτ.

90+24΄ Δεύτερη κίτρινη κάρτα (την πρώτη στο 113΄) για τον Τσιμπούρλα του Αχαρναϊκού κόκκινη-αποβολή, με δέκα παίκτες η ομάδα του Μενιδίου.

90+26΄Γύρισμα του Νατσιόπουλου, η μπάλα χτύπησε -όπως ισχυρίζονται οι γηπεδούχοι-στο χέρι του Νάστου, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι με τους γηπεδιούχους να ζητούν πέναλτι.

Οι φίλαθλοι πέταξαν κι άλλο μπουκάλι, αλλά ο ρέφερι Μπεκιάρης, σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στην διαδικασία των πέναλτι.

Παραστατίδης άουτ.

Διαιτητής της συνάντησης θα είναι ο Δημήτρης Μπεκιάρης του συνδέσμου διαιτητών Κορίνθου. Βοηθούς θα έχει τους Νικόλαο Τριαντάφυλλο και Παναγιώτη Σπηλιώτη, όλοι του ιδίου συνδέσμου. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Ευστράτιος Μαχαίρας του συνδέσμου διαιτητών Αθηνών.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Παπακωστούλης): Συράκας, Γκούφα, Νάκας, Μπιταξής, Μάναλης, Πηνιώτης, Α. Γκούφα (96΄Αντωνόπουλος), Παπαδόπουλος (14΄λ. τρ. Γερώνυμος), Ματσούκας (46΄Στραβομύτης), Νατσιόπουλος, Χατζής (90΄ Τσιμπούρλας).

Στον πάγκο βρίσκονται οι Σταμουλακάτος, Βασιλόπουλος, Αποστολίδης, Στραβομύτης, Τσαλερίδης, Αντωνόπουλος, Τσιμπούρλας, Καρδάμης, Γερώνυμος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Στ. Φραντσιόζα): Κολοβούρης, Λιοφάγος, Γκάντσιερ, Μπάρετ (70΄Παραστατίδης), Καραγιάννης (63΄Μασούρας), Νάστος, Κυρσανίδης, Αποστολόπουλος (101΄Πετράτος), Πατρινός (63΄Τόσκα), Πετσίτης (46΄Χριστόπουλος), Ντ’ Ολιβέιρα (70΄Μαρτίνεζ).

Στον πάγκο βρίσκονται οι Μαρτίνεζ, Λ. Μικές, Κούτσιας, Μασούρας, Πετράτος, Τόσκα, Πιτατζής, Παραστατίδης, Χριστόπουλος.