Αθλητισμός

Με το αριστερό στη Θεσσαλονίκη ο Απόλλωνας

Published

on

Με το «αριστερό» μπήκε στο 2024 η ομάδα μας η οποία παρά την προσπάθεια μας έχασε εκτός έδρας, με76-63 από τον Αρη Midea, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και μένει στο 2-11.
Στην Πατρινή ομάδα στοίχισε το κακό επιθετικά β΄ ημίχρονο, όπου ο Αρης ήταν πιο παραγωγικός κα έφτασε στη νίκη. Κορυφαίος ήταν ο Τσαντ Μπράουν (20 πόντοι, 9/10 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ σε 28:44) κι ο Ρασάντ Βον (16 πόντοι).
Στο αγωνιστικό μέρος, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, μπορεί οι γηπεδούχου να προηγήθηκαν με 9-5 και 11-5, αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα αντέδρασε και έτρεξε σερί 7-0 κάνοντας το 11-12 στο 6’ .
Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ με τον Αρη να προηγείται με 16-12 και 17-14 που ήταν το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στην 2η περίοδο ο Αρης μπήκε δυνατά και προσπάθησε να ανοίξει την διαφορά, όμως δεν τα κατάφερε, κυρίως στην καλή άμυνα και στη συνέχεια λόγω του Μπράουν μείωσε σε 19-18 στο 13΄ και 21-18.
Σε εκείνο το σημείο η ομάδα μας χρεώθηκε άδικη τεχνική ποινή γιατί το φάουλ που έγινε πάνω στον Οσμπορν δεν δόθηκε ποτέ και έφερε δίκαια διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του πάγκου. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν ορισμένα λάθη και πήραν προβάδισμα με 27-18 στο 14΄, όμως οι παίκτες έκανε την αντεπίθεση τους και ισοφάρισαν σε 29-29 στο 17΄. Οι δυο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στα τελευταία λεπτά με τον Σταρκς του Αρη να πετυχαίνει μπαζερ μπίτερ και να γραφεί το 35-31 στο τέλος του ημιχρόνου.
Στο 2ο ημίχρονο, ο Αρης με τον Γκάλινατ σε καλή μέρα προηγήθηκε με 38-33 και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε άστοχα σουτ από την ομάδα μας με αποτέλεσμα να γίνει το 47-33 στο 27΄.Ο Αρης με επιμέρους σκορ 21-10 πήγε στο τέλος της περιόδου με 56-41.
Στην τελευταία περίοδο ο τεχνικός της ομάδας ανακάτεψε την τράπουλα, όμως δεν μπόρεσε να καλύψει την διάφορα, καθώς ο Αρης πήρε βοήθειες και από το Μπλούμπερ 61-44 στο 33΄ και με τρίποντο του Τολιόπουλου έγινε το 66-46 στο 35΄. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ο Άρης εξακολούθησε να είναι εύστοχος σε αντίθεση με την ομάδα μας και έτσι έφτασε στη νίκη με 76-63.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 35-31, 56-41, 76-63
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 17 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπλούμπεργκς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χάρελ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπάνκστον 2, Γκάλινατ 15 (3/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 6 (1), Σανόγκο 9 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Καζαμίας, Περσίδης
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Χριστόπουλος): Μπιμπς 9 (0/6 τρίποντα), Γκιουζέλης (0/6 σουτ), Βον 16 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Σαλούστρος 2, Μπράουν 20 (9/10 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 2 (1/5 σουτ), Βησσαρίου, Όσμπορν 10 (1/4 δίποντα, 8/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Καφέζας, Πέρκινς 4 (2/10 σουτ).