Μπάσκετ

Basket League: Ήττα (63-93) του Απόλλωνα από τον Ολυμπιακό

ΛΠαράσταση για ενα ρόλο ηταν το παιχνίδι του Απόλλωνα με τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Περιβόλας, με την ερυθρόλευκη ομάδα να περνά εύκολα, επικρατώντας 93-63 της μελανόλευκης για την 22η αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Basket League.

“ΣΒΗΣΤΑ” ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζωκα, αφού έχτισαν μια διαφορά 21 πόντων “σβηστά” στο πρώτο δεκάλεπτο, έπειτα πέτυχαν μεν στο δεύτερο, αυτό της επανάληψης εύκολα καλάθια, ωστόσο έδωσαν το δικαίωμα στον Απόλλωνα να κλείσει το ημίχρονο με 35-46.
ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ Η ΧΑΛΑΡΩΣΗ
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι του Μπαρτζωκα χαλάρωσαν, ο Απόλλων ανέβασε απόδοση και στο 22ο λεπτό, πήγε τον αγώνα στο -8 (40-48), όμως κάτι οι φωνές του Έλληνα τεχνικού, κάτι αυτές του αρχηγού Κώστα Παπανικολάου ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 10-0 κι ανέβηκε ξανα η διαφορά στο +18 (40-58) στο 25ο λεπτό και κάπου εκεί ο αγώνας είχε ουσιαστικά τελειωσει.
ΕΓΙΝΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ
Η ερυθρόλευκη ομάδα στη συνέχεια έκανε συντήρηση δυνάμεων παράλληλα στο 35ο λεπτό το σκορ ήταν 57-82 και φυσικά αυτό τελείωσε με 63-93.
ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΒΟΛΕΣ ΤΟΥ ΒΑΛΚΑΝΑ
Ενώ ο αγώνας με τον Ολυμπιακό έφτανε στο τέλος του 2′ 25”), ο τεχνικός του Απόλλωνα Γιάννης Χριστόπουλος, έριξε στο παιχνίδι τον 16χρονο (25/11/2007, ύψους 1.93μ.) Λεωνίδα Βαλκανά, που προσπάθησε να ελιχθεί από πλάγια ο Γιαννούλης Λαρεντζακης του έκλεισε τον δρόμο και τον πήγε στις βολές. Ο μικρός αρκετά ψύχραιμος, σημάδεψε σωστά και στις δύο βολές, πετυχαίνοντας τους πρώτους πόντους του στο πρωτάθλημα της Basket League και φυσικά αποθεώθηκε από τον κόσμο, ενώ ο Μπαρτζωκας, με τη σειρά του έδωσε χρόνο και στον επίσης μικρό Αμποση, ενώ αγωνίστηκε και ο Γιώργος Τανούλης.
Τα δεκάλεπτα: 9-28, 35-46, 50-73, 63-93.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 5 (1), Βισσαρίου 1, Όσμπορν 3, Πέρκινς 11 (3), Μπράουν 17, Μπλοντίν 12 (2), Καφέζας, Γκιουζέλης 6 (1), Σαλούστρος 6 (2), Βαλακανάς 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 2, Κάναν 15 (5), Φαλ 4, Παπανικολάου 16 (2), Ράιτ 10, Λούντζης 7 (1), Λαρεντζάκης 11 (1), Μήτρου-Λονγκ 9, Τανούλης 2, ΜακΚίσικ 2, Αμπόση 2.