Μπάσκετ

O Προμηθέας πετούσε “φωτιές” και νίκησε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Έχοντας πάλι σε εξαιρετική μέρα τα αδέλφια Γκραντ και τον Λούντζη να βοηθά η ομάδα του Προμηθέα πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 82-75 κόντρα στην ΑΕΚ σε εξ΄ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της basketleague και δείχνει ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Η Πατρινή ομάδα μετά από ένα μέτριο α΄ ημίχρονο στη συνέχεια πάτησε γκάζι, επαιξε πολύ καλή άμυνα και πολύ κάλους τον Τζεριαν Γκαρντ (18 πόντους), Τζεραι Γκραντ (15 πόντους) αλλά και τον Λούντζη με 13 πόντους στο β΄ ημίχρονο και σημείωσε την 2η συνεχόμενη νίκη εκμεταλευομενη και τις απουσίες ς (Ζήσης, Κατσίβελης, Γιάνκοβιτς, Ρογκαβόπουλος)  που είχε η  ΑΕΚ.

Εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο για τους Πατρινούς, εκεί όπου «έχτισαν» μια καλή διαφορά και μπόρεσαν να τη διατηρήσουν μέχρι τέλους, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 6-3.

Να σημειωθεί πως οι  διαιτητές απέβαλλαν στο 3.23΄ πριν από τη λήξη του β΄ 10λεπτου τον Δ.Αγραβάνη με τεχνική ποινή και ντισκαλιφιέ για ανάρμοστη συμπεριφορά, με τον φόργουορντ του Προμηθέα να αποχωρεί για τα αποδυτήρια, δεχόμενος τις παρατηρήσεις του Μάκη Γιατρά για την αντίδρασή του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 34-32, 53-63, 75-82.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 13 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίκας 15 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κίνγκσλεϊ 14 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος (0/5 σουτ), Μωραΐτης 1, Λοτζέσκι 3 (0/5 σουτ, 3/4 βολές), Σλότερ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 1, Γ. Αγραβάνης, Τζεράι Γκραντ 18 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γιαννόπουλος 12 (4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίλερ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τζεράι Γκραντ 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Λούντζης 13 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Αθηναίου 5 (1).