Αθλητισμός

Θετικά έκλεισαν τα φιλικά πριν τα επίσημα για τον Προμηθέα!

Published

on

Tο τελευταίο τεστ για τον Προμηθέα πριν από το τζάμπολ του «Super Cup» στις 25 Σεπτεμβρίου με αντίπαλο στον πρώτο ημιτελικό την ΑΕΚ συνοδεύτηκε με νίκη σε ένα συναρπαστικό ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Στο γήπεδο βρέθηκε και ο νέος πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, Βαγγέλης Λιόλιος ενώ περίπου 500 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Αξίζει να αναφέρουμε πως το ματς είχε ιδιαίτερη ένταση αφού δόθηκαν και τεχνικές ποινές στην τελευταία περίοδο στην ομάδα του Λαυρίου.

Οι ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένες στην πρώτη περίοδο και έδωσαν μεγάλη έμφαση στην άμυνα τους ενώ στην επίθεση ήταν νευρικές και το σκορ ήταν 16-14. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Λουίς Κασιμίρο ξέφυγαν με 6 πόντους αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μάζεψε το σκορ και το ημίχρονο έκλεισε στο 34-33. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το Λαύριο ξεκίνησε πολύ δυνατά και εκμεταλλεύτηκε τη νωθρότητα των παικτών του Ισπανού τεχνικού με αποτέλεσμα η λήξη της 3η περιόδου να τους βρει μπροστά με 52-56.

Βέβαια, οι Προμηθείς στην τελευταία περίοδο έβγαλαν εγωισμό και πήραν μια νίκη ψυχολογίας με ανατροπή στα τελευταία λεπτά και το τελικό 86-77 άφησε ικανοποιημένους τόσο το τεχνικό επιτελείο της ομάδας όσο και τους φιλάθλους.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Παναγιώτου και Μαγκλογιάννης.

Τα 10λεπτα: 16-14, 34-33, 52-56, 86-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Μαιλς 14 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Γκάντι 15 (1) Χαντ 7, Ρει 7, (αρχικό σχήμα), (Γκραντ 12, Αγραβάνης 9 (1), Γκίκας 3 (1), Σβαρτς 8 (2), Γιαννόπουλος 7,

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 11 (2), Κάρτερ 16 (2), Λιούις 16 (1), Κακλαμανάκης 5, Αμινού 3 (1),  Γκόινς 8 (2), Νικολαϊδης 6 (1), Σμιθ 2, Γερομιχαλός 3 (1), Μπλερ 5 (1), Περσίδης 2.