Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2022
Connect with us

Ερασιτεχνικό

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Το διπλό «δείχνει» πρωτάθλημα

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Ο Απόλλωνας Εγλυκάδος νίκησε στο ντέρμπι το Δρέπανο και υποδέχεται στην αυλαία τον Συνοικισμό – Στον πόντο πλησίασε ο Αστέρας τον Ίκαρο, τεράστιο «διπλό» της Περιβόλας

 

Με τον Απόλλωνα Εγλυκάδος να είναι ο μεγάλος νικητής της 29ης αγωνιστικής στον Β’ όμιλο συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας.

Η ομάδα του Άρη Πλέγα επικράτησε εκτός έδρας στο ντέρμπι κορυφής με 3-2 του Δρεπάνου και βρίσκεται μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος καθώς στην αυλαία υποδέχεται τον Απόλλωνα Συνοικισμού και με νίκη πηγαίνει στους 70 βαθμούς.

Το Δρέπανο παρά την ήττα του παίρνει και αυτό την άνοδο ως δεύτερος.

Από κει και πέρα για τον ίδιο όμιλο σημαντικό «διπλό» απέσπασαν οι Πετεινοί στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή τους με 5-4 της ΑΕ Αιγίου όπως και ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 4-0 της Φλόγας Ροδιάς. Ο Πανιώνιος/Αχιλλέας παραχώρησε ισοπαλία (2-2) στην Αργυρά ενώ η Άβυθος πέτυχε μεγάλη εντός έδρας νίκη με 4-2 του Ζαβλανίου. Ο Φοίνικας επιβλήθηκε με 2-1 του Αστέρα Τέμενης και τέλος ο Απόλλων Συνοικισμού επικράτησε εύκολα της Αυτόνομης με 5-2.

Στον Α’ όμιλο τώρα στο ντέρμπι παραμονής η Περιβόλα πήρε μεγάλο «διπλό» με 3-2 της Δάφνης ενώ ο Ίκαρος Λακκόπετρας έχασε έδαφος καθώς ήρθε ισόπαλος εκτός έδρας απέναντι στο Σταροχώρι (3-3). Ο Αστέρας νίκησε εύκολα με 4-1 τον Πυρσό και πλησίασε στη 2η θέση τον Ίκαρο στον πόντο. Ισόπαλο με 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Γαλήνης με τον Πείρο ενώ ο Αχαϊκός συνέτριψε με 5-0 τον Ολυμπιακό Πατρών. Τέλος ο Φαραϊκός επικράτησε εντός έδρας του Ατρόμητου Λάππα με 3-1.

 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αχαϊκός- Ολυμπιακός Π……………..5-0

Δάφνη- Περιβόλα………………………2-3

Γαλήνη- Πείρος………………………….1-1

Σταροχώρι- Ίκαρος Λακ……………..3-3

Αστέρας Μιντ.- Πυρσός……………..4-1

Φαραϊκός- Ατρόμητος Λ……………..3-1

Καμίνια- Άτλας…………………..α.α. 0-3

Αστραπή- Λέων…………………..α.α. 3-0

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λέων- Ολυμπιακός Π.

Περιβόλα- Αστραπή

Πείρος- Αχαϊκός

Ίκαρος Λακ.- Δάφνη

Πυρσός- Γαλήνη

Ατρόμητος Λ.- Σταροχώρι

Άτλας- Αστέρας Μιντ.

Καμίνια- Φαραϊκός

 

 Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕ Αιγίου-Πετεινοί…………………………………4-5

Φοίνικας Ζήριας-Αστέρας Τέμενης…………..2-1

Π.Α.Ο.Κ. -Φλόγα Ρόδιας…………………………4-0

Πανιώνιος/Αχιλλέας-Αργυρά Πατρών……..2-2

Άβυθος Αιγιάλειας-Ζαβλάνι/Αίας…………….4-2

Απόλλων Συνοικισμού -Αυτόνομη Π.Ο……..5-2

A.E. Δρέπανου-Απόλλων Εγλυκάδος………..2-3

Ρεπό: Αχιλλέας Καμαρών.

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

Απόλλων Εγλ.- Απόλλων Συν.

Αχιλλέας Καμ.- Άβυθος

Αυτόνομη- Παν./Αχιλλέας

Ζαβλάνι- ΠΑΟΚ

Αργυρά- Φοίνικας Ζ.

Φλόγα Ροδιάς- ΑΕ Αιγίου

Αστέρας Τέμενης- Πετεινοί

* Ρεπό το Δρέπανο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

 Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΟΜΑΔΕΣ                              Α.        Ν.        Ι.          Η         ΓΥ        ΓΚ        Β.

Ατρόμητος Λάππα                   28       24        1             3          100        27          73

Ίκαρος Λακκόπετρας             28       18       6              4          64           29       60

——————————————————————————————-

Αστέρας Μιντιλογλίου           28       18       5              5          70           20       59

——————————————————————————————

Αχαϊκός                                     28       17         5             6          58          28       56

Σταροχώρι                                28       14          6            8          56         41        48

Πείρος Ισώματος                    28       13          6            9          54         43       45

Γαλήνη                                      28       12         7            9          44         37        43

Φαραϊκός                                  28        12         6          10          59         53       42

Άτλας Πατρών                         28        12        6           10          54         48       42

Περιβόλα                                  28       10         8           10         44         51        38

—————————————————————————————–

Πυρσός                                      28       10       5             13          36         43       35

Αστραπή                                   28       9          8            11          39          41       35

Δάφνη Πατρών                       28       8          6            14         44         58        30

Ολυμπιακός Πατρών             28        6          1             21         30         80       19

Καμίνια                                     28       3          0            25         18          87        9

Λέων Αλισσού                          28       0          0           28         0          84         0

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

ΟΜΑΔΕΣ                               Α.        Ν.        Ι.          Η         ΓΥ        ΓΚ        Β.

Απόλλων Εγλυκάδος              27       20         7             0          78         22         67

Δρέπανο                                     28       21         4              3          83       23        67

——————————————————————————————-

Πανιώνιος/Αχιλλέας                 27       19        4             4            82       32       61

——————————————————————————————

Αχιλλέας Καμαρών                  27         16         5            6           56       38         53

Φοίνικας Ζήριας                       27         12         2            13         46       45         38

ΑΕ Αιγίου                                    27       10          5           12           59       48       35

ΑΠΣ Ζαβλάνι                              27       9            8           10          51       43        35

Αργυρά                                         27       9           7           11           42        37       34

Αστέρας Τέμενης                       27       10         4           13           46        54       34

Φλόγα Ροδιάς                            27         10         3          14           42         56       33

——————————————————————————————

ΠΑΟΚ Πάτρας                          27        9            4            14         41         49       31

Πετεινοί                                      27       9            3             15         48       65       30

Απόλλων Συνοικισμού            27        9            2               16          37       61       29

Αβυθος Αιγιαλείας                   27        8           4               15          35       41       28

Αυτόνομη                                    27       1            0              26           14       146     3

 

Ερασιτεχνικό

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Πρεμιέρα εκτός με Άγιο Δημήτριο

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Έμαθε τους αντιπάλους της η νεοσύστατη γυναικεία ομάδα του Άρη Πατρών στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» τοποθετήθηκαν στον 7ο όμιλο μαζί με τις Λύκαινες Αιγιάλειας, τον Παναιτωλικό, τη Δόξα Πηγαδακίων, τον Άγιο Δημήτριο Πουρναρίου και την ΑΣ Πρίγκηπες.

Παράλληλα χθες (1/12) πραγματοποιήθηκε και η κλήρωση με τον Άρη Πατρών να αγωνίζεται στην πρεμιέρα εκτός έδρας με τον Άγιο Δημήτριο Πουρναρίου.

Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα:

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λύκοι Αιγιάλειας – Δόξα Πηγαδακίων

Παναιτωλικός – Πρίγκηπες ΑΣ

Αγ. Δημήτριος Πουρναρίου – Άρης Πατρών

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δόξα Πηγαδακίων – Παναιτωλικός

Άρης Πατρών – Λύκοι Αιγιάλειας

Πρίγκηπες ΑΣ – Αγ. Δημήτριος Πουρναρίου

 

 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δόξα Πηγαδακίων – Άρης Πατρών

Πρίγκηπες ΑΣ – Λύκοι Αιγιάλειας

Παναιτωλικός – Αγ. Δημήτριος Πουρναρίου

 

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άρης Πατρών – Πρίγκηπες

Λύκοι Αιγιάλειας – Παναιτωλικός

Αγ. Δημήτριος Πουρναρίου – Δόξα Πηγαδακίων

 

 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πρίγκηπες – Δόξα Πηγαδακίων

Παναιτωλικός – Άρης Πατρών

Αγ. Δημήτριος Πουρναρίου – Λύκοι Αιγιάλειας

Οι αγώνες του β’ γύρου θα διεξαχθούν αντίστροφα.

 

 

 

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

ΜΙΚΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ: Στον 9ο όμιλο η Αχαΐα, παραμονή Σωτηρόπουλου

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Στον 9ο όμιλο τοποθετήθηκε η Μικτή ομάδα της Αχαΐας για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Η αρμόδια επιτροπή ανακοίνωσε την προκήρυξη του Πανελληνίου πρωταθλήματος Μικτών ομάδων και στις δύο ηλικιακές ομάδες. Η Κ-14 θα είναι γεννηθέντες 2009-2010 και Κ-16 γεννηθέντες 2007-2008.

Η δήλωση συμμετοχής λήγει στις 5 Δεκεμβρίου και η έναρξη του πρωταθλήματος έχει οριστεί για τις 15 Ιανουαρίου.

Η ΕΠΣ Αχαΐας στον 9ο Όμιλο θα έχει αντιπάλους την ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης, της Ζακύνθου και της Ηλείας. Να σημειωθεί ότι οι αναμετρήσεις θα είναι διπλές.

*Τέλος να σημειωθεί ότι ο προπονητής Κώστας Σωτηρόπουλος θα συνεχίσει να είναι ο Ενωσιακός προπονητής της Κ16 όπως και ο Διονύσης Βαλσαμής που θα είναι στην Κ14.

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ-ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ο Καδδάς στο Αίγιο, ο Πράνταλος στο «Φ. Αραβαντινός»

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Τα πρώτα μεγάλα ντέρμπι της χρονιάς είναι αυτά που θα διεξαχθούν το Σάββατο (3/12) και την Κυριακή (4/12).

Πιο συγκεκριμένα η Θύελλα Πατρών υποδέχεται αύριο τον Διαγόρα με διαιτητή τον Γιάννη Πράνταλος ενώ την Κυριακή ο Παναιγιάλειος φιλοξενεί τον Κεραυνό με διαιτητή τον Παναγιώτη Καδδά.

Αναλυτικά τα προγράμματα της ΕΠΣ Αχαΐας με τους διαιτητές έχουν ως εξής:

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 3/12

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Νιφορεΐκων: Δόξα Νιφορεΐκων-Λιμνοχώρι, Κώστας Οικονόμου

Γήπ. Θύελλας: Θύελλα Πατρών-Διαγόρας Βραχνεΐκων, Γιάννης Πράνταλος

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 3μ.μ.: Πήγασος Μπεγουλακίου-Πάτρα 2005, Νίκος Δανιήλ

Γήπ. Προαστίου, 3μ.μ.: Νίκη Προαστείου-Αετός Πατρών, Νίκος Μέρμηγκας

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 6μ.μ.: Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Πανιώνιος/Αχιλλέας, Γιώργος Παπαδόπουλος

Γήπ. Προσφυγικών, 6μ.μ.: Άρης Πατρών-Απόλλων Εγλυκάδος, Κώστας Ταξιάρχης

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων: Αναγέννηση Πατρών-Σταροχώρι, Γιώργος Μπακόπουλος

Γήπ. Προσφυγικών: Άτλας Α.Σ.-Κρίνος, Μιχάλης Ζήκος

Γήπ. Ροιτίκων: Ροϊτίκων ΑΕ-Ικαρος Πετρωτού, Παναγιώτης Γκαβός

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ρίου, 3μ.μ.: Άνω Καστρίτσι-Αστέρας Τέμενης, Διονύσης Βαβίλης

Γήπ. Πλαστήρα, 3μ.μ.: Αιγίου ΑΕ-Αχιλλέας Καμαρών, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Γήπ. Αχιλλέα, 3μ.μ.: Δαβουρλής K. 92-Θύελλα Αιγίου, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Γήπ. Καλαβρύτων, 4μ.μ.: Καλάβρυτα-Ζαβλάνι/Αίας, Κώστας Τηλιγάδας

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Χαλανδρίτσας, 3μ.μ.: Βασιλικό-Νεάπολη, Σπύρος Παπιγκιώτης

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 4/12

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3μ.μ.)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Λάππα: Ατρόμητος Λάππα 2015-Αστέρας Μιντιλογλίου, Γιάννης Πράνταλος

Γήπ. Λακκόπετρας: Ικαρος Λακκόπετρας-Αχαιός Σαραβαλίου, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Γήπ. Βραχνεΐκων: Αστέρας Τσουκαλεΐκων-Δόξα Παραλίας, Κώστας Οικονόμου

Γήπ. Δημοτικό Κ. Αχαΐας: Αχαϊκή-Πανμοβριακός Ριόλου, Γιάννης Καλύβας

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ακράτας: Αιγείρα/Ακράτας ΑΕ-Εθνικός – Πολύτεκνος, Νίκος Μέρμηγκας

Γήπ. Δημοτικό Στ. Αιγίου: Παναιγιάλειος-Κεραυνός Αγίου Βασιλείου, Παναγιώτης Καδδάς

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Χαλανδρίτσας: Πείρος Ισώματος-Αστέρας Λεοντίου, Κώστας Ταξιάρχης

Γήπ. Προσφυγικών: Αρόη Α.Π.Ο.-Αχαϊκός, Χρήστος Αργυρόπουλος

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας: Περιβόλα-Φαραικός, Νίκος Δανιήλ

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Προσφυγικών, 12:30μ.μ.: Αρόης Α.Ε.-Αετός Ρίου, Κώστας Τηλιγάδας

Γήπ. Καμαρών, 3μ.μ.: Φοίνικας Ζήριας-Φλόγα Ρόδιας, Βασίλης Μαρδάς

Γήπ. Προαστίου, 3μ.μ.: Αργυρά Πατρών-Ηρακλής Πατρών, Γιώργος Παπαδόπουλος

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Βραχνεΐκων,12μ.: Καμίνια-Δάφνη Πατρών, Παναγιώτης Γκαβός

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 3μ.μ.: Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων-Προοδευτική, (Δεν έχει οριστεί)

Γήπ. Θύελλας, 3μ.μ.: Ωλενιακός-Ολυμπιακός Φίλων, Σπύρος Παλαιολόγου

Γήπ. Προσφυγικών, 6μ.μ.: Ολυμπιακός Πατρών-Ρομαϊκός Α.Σ., Γεράσιμος Ξουρής

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Προσφυγικών, 10π.μ.: Πετεινοί-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας 2018, (Δεν έχει οριστεί)

Γήπ. Ροδιάς, 3μ.μ.: Απόλλων Συνοικισμού -Αίας Πατρών, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Γήπ. Αγυιάς, 3μ.μ.: Αυτόνομη Π.Ο.-Φοίνικας Αγυιάς, Διονύσης Βαβίλης

Γήπ. Ρίου, 3μ.μ.: Φλόγα Κάτω Καστριτσίου-Ψηλαλώνια (Δεν έχει οριστεί)

Γήπ. Καλαβρύτων, 4μ.μ.: Σκεπαστό-Άβυθος Αιγιάλειας, Σωτήρης Παπαχρήστος.

 

Περισσότερα
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα