Ο Προμηθέας έχασε 78-85 από την ανώτερη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «Δ. Τόφαλος»

O προπονητής Μάκης Γιατράς, είδε τον Προμηθέα, να κοιτάζει την Ισραηλινή ομάδα στα μάτια για τρία και πλέον δεκάλεπτα και στη συνέχεια να ηττάται με 85-78 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο «Δ.Τόφαλος».

Στην πρώτη περίοδο η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε 5-0 στο 2΄, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις δυνάμεις και ισοφάρισαν σε 5-5 με Κακλαμανάκη και Γιανγκ, με τον δεύτερο να «γράφει» και το 8-5 στο 3΄. Στη συνέχεια, το σκορ στο 5΄ έγινε 10-12 με κάρφωμα του Νίμπο, με τον Τσαϊρέλη να πετυχαίνει το 17-14 στο 7΄. Η Μακάμπι έπειτα αντεπιτέθηκε και προηγήθηκε με τον Κόλσον σε 21-18 στο 8΄, με τον Γκίκα να μειώνει με μακριό σουτ με ταμπλό σε 20-21.

Η ΜΑΚΑΜΠΙ ΞΕΦΥΓΕ…

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας, προσπάθησε ωστόσο η Μακάμπι ξέφυγε με 30-23 στο 12΄, ο Γιανγκ για λογαριασμό της Πατρινής ομάδας μείωσε σε 25-30 στο 13΄, με τους «Προμηθείς» να γυρίζουν την άμυνά τους σε ζώνη. Οι Ισραηλινοί βρήκαν στη συνέχεια κι άλλες λύσεις και προσπέρασαν για πρώτη φορά με +9 (25-34 στο 14΄), 28-34 στο 18΄ κλείνοντας το ημίχρονο με 32-36.

Ο ΓΙΑΝΚ ΠΗΡΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ

Στο τρίτο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο, ο Προμηθέας μείωσε σε 37-41 στο 23΄, με τον Γιανγκ να έχει πάρει το… όπλο του και να ισοφαρίζει σε 43-43. Η Ισραηλινή ομάδα έκανε εκ νέου την αντεπίθεσή του, όμως οι γηπεδούχοι δεν την άφηναν σε «χλωρό κλαρί», καθώς συνεχώς «βομβάρδιζαν το καλάθι της (46-46 στο 25΄, 48-50 στο 27΄, 52-55 στο 29΄)μ και το τέλος να βρίσκει τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να πηγαίνουν στον πάγκο, έχοντας την ισοπαλία (55-55).

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΑΛΛΑ…

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Προμηθέας, προσπάθησε να πάρει τα ηνία, μειώνοντας τη διαφορά (59-66 στο 32΄, 61-66 στο 33΄, 61-69 στο 34΄), ωστόσο η Μακάμπι έδειξε την κλάση της και με συνεχόμενα τρίποντα πήρε την… άτυπη νίκη με 78-85. Τα 10λεπτα: 20-21, 32-36 (ημ.), 55-55, 78-85. Διαιτητές οι Αχαιοί Ηλίας Καρπάνος, Ελένη Κωνσταντινίδου και Μάριος Κανελλόπουλος.  Στο μεταξύ, στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης έκανε και την πρώτη του συμμετοχή με τον Προμηθέα, ο Αμερικανοπορτορικανός σέντερ Κοντίτ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 4, Σίμπσον 8 (1), Γιαγνκ 20 (4), Κουλμπόκα 14 (4), Γκίκας 4, Μουράτος 2. Κακλαμανάκης 11, Τσαϊρέλης 6, Χέλεμς 9 (1), Κοντίτ.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Μπάλντγουιν 7, Μάρτινς 2, Μένκο 14 (2), Σόρκιν 6., Πνινι συμμ., Μπαρτολομέο 6 (2), Χίλιαρντ 5 (1), Χόλινς 2, Κόλσον 16 (2), Ζιβ 7 (1), Νέμπο 6, Πόιθρες 14.