Μπάσκετ

Ο Προμηθέας “καρδιοχτύπησε” αλλά τελικά πήρε τη νίκη

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 74-71 επί της Παρί στην Γαλλία, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά του, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Eurocup. Η πατρινή ομάδα έκανε το 5-3 στα παιχνίδια της στην Ευρώπη και συνεχίζει να φιγουράρει ψηλά στη βαθμολογία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γιάννης Χριστόπουλος δεν είχε στη διάθεσή του και πάλι τους Γιανγκ και Σίμπσον, ωστόσο το βάρος της επίθεσης σήκωσαν οι Κάουαν, Κουλμπόκα και Γκίκας πετυχαίνοντας 19, 13 και 11 πόντους, αντίστοιχα.

Στον αγωνιστικό τομέα το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες με καμία να μην μπορεί να πάρει μία ικανοποιητική διαφορά με την περίοδο να τελειώνει με 17-14 υπέρ των γηπεδούχων. Το δεύτερο δεκάλεπτο οι Παριζιάνοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ όπου προηγήθηκαν με 26-20, αλλά στη συνέχεια ο Προμηθέας ανέκαμψε και έφτασε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι (36-34).

Στην επανάληψη η πατρινή ομάδα είχε μικρό προβάδισμα καταφέρνοντας στη λήξη και πάλι να προηγείται με 47-51.

Στην τελευταία περίοδο οι Προμηθείς είχαν τον έλεγχο, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 61-67 δύο λεπτά πριν το φινάλε, αλλά η Παρίς έφερε το παιχνίδι στον πόντο (66-67) λίγο πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν βολές και να περνούν μπροστά με 68-67.

Στη συνέχεια κέρδισε φάουλ ο Προμηθέας όπου με δύο εύστοχες  βολές προηγήθηκε και πάλι με 68-69 και 68-72. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε τρίποντο και μείωσαν σε 71-72 και με εύστοχες βολές ο Προμηθέας έκανε το 71-74 πανηγυρίζοντας την εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-36, 47-51, 71-74

ΠΑΡΙ (Γουίβερ): Άλμαν 15, Γουάλας 3 , Γκέγκιτς 7, Καμαγκατέ 8, Ντένις 9, Μπεζαρίν 12 , Σιμς 13, Τουπάν, Έβανς 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 21, Ντάνγκουμπιτς 2, Κοντίτ 9, Τσαϊρέλης 6 , Μουράτος 4 , Γκίκας 11, Κακλαμανάκης 1, Τανούλης 7 , Κουλμπόκα 13.