Ποδόσφαιρο

Ο ΟΦΗ στην ματσάρα με τα Χανιά πήρε την πρόκριση

Ο ΟΦΗ πήρε το κρητικό ντέρμπι με τα Χανιά στο Δημοτικό Στάδιο Περιβολίων, καθώς επικράτησε 3-5 σε ένα χορταστικό παιχνίδι ειδικά στο δεύτερο μέρος και συνεχίζει στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο  ΟΦΗ έκλεισε θέση για τους “16” του  Ελλάδας, καθώς επικράτησε 3-5 των Χανίων εκτός έδρας στο τοπικό ντέρμπι που ήταν πλούσιο από γκολ.

Οι Ηρακλειώτες ήταν εκείνου που κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Αμπάντα στο 29′, με τον Λουίς Φελίπε να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ σε 2-0 στο 43ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο καλό ξεκίνημα του ΟΦΗ, καθώς μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο μέρος και πέτυχαν δύο γκολ σε τρία λεπτά. Αρχικά ο Ελευθεριάδης μείωσε σε 2-1 στο 50′ και ο Μανουσάκης έφερε το ματς σε ισορροπία στο 52ο λεπτό. Ο ΟΦΗ όμως αντέδρασε με δύο γκολ του Μοσκέρα στο 61′ και το 65′ και ανέκτησε το προβάδισμα δύο τερμάτων.

Τα Χανιά μπήκαν και πάλι στη διεκδίκηση του ματς με τον Σερβιλάκη στο 67ο λεπτό, μειώνοντας σε 3-4, όμως ο Ριέρα έσβησε κάθε όνειρο των Χανίων στο 78ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μεγιάδο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 83ο λεπτό.

Χανιά: Καλογεράκης, Νίκολιτς (82’ Κατσούρρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης, Τσορνομάζ, Τσέλιος (66’ Ντίας), Λεμονής (82’ Μπουρσέλης), Μανουσάκης, Μιούλερ, Μάναλης (60’ Βουό)

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Aμπάντα, Βούρος, Λαμπρόπουλος (71’ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Μεγιάδο, Τοράλ (57’Μοsquera), Γαγιέγος (57’ Riera), Φελίπε (71’ Νέιρα), Γκλέζερ

Τα αποτελέσματα της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

• Αχαρναϊκός – Κηφισιά 0-2
  • Αστέρας Καισαριανής – Πανσερραϊκός 0-2
  • ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 1-2
  • Καμπανιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-3
  • Χανιά – ΟΦΗ 3-5
  • Διαγόρας – Παναιτωλικός (11/10 – 16:00)
  • Πανθρακικός / Εθνικός – Γιούχτας εναντίον Ατρομήτου
  • Λεβαδειακός – Αιολικός εναντίον Λαμίας

Έχουν προκριθεί άνευ αγώνα στους “16”

• Athens Kallithea
  • Νίκη Βόλου
  • ΑΕΛ

Στους “16” τα ζευγάρια θα αναμετρηθούν σε διπλά ματς, με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται 31/10 – 2/11 και τις ρεβάνς (5-7/12) ενώ στον έκτο γύρο θα μπουν στο θεσμό οι ομάδες του Big 5. Οι 16 ομάδες θα μάθουν την αντίπαλο τους σε νέα κλήρωση.

ΠΗΓΗ: Sport24