Ο Προμηθέας έχασε από τον Παναθηναϊκό σε ένα κατάμεστο “Δ. Τόφαλος”

Ο Προμηθέας κοίταξε στα μάτια για μεγάλο διάστημα του αγώνα τον Παναθηναϊκό, αλλά γνώρισε την ήττα με 69-54 στο φινάλε του πρώτου γύρου της Basket League, στο κατάμεστο “Δ. Τόφαλος”.

Με πρώτο σκόρερ τον Ναν που σημείωσε 15 πόντους οι «πράσινοι» χωρίς ν’ ανεβάσουν ταχύτητα και μετά τα συνεχόμενα ταξίδια πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν. Από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας πάλεψε παρά τις απουσίες (Ετσενίκε, Κόνιαρης και Χέιλ) έχοντας κορυφαίο τον Κόφεϊ με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Ωραίες φάσεις και εναλλαγή στο σκορ περιλάμβανε η πρώτη περίοδος, με τους «πράσινους» να έχουν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια και τον Εργκίν Αταμάν να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής από νωρίς. Με επιθετική αιχμή τον Κάουαν ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 14-13 στο 8’, ωστόσο ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-15).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 6-2 και χαμηλό σκορ έφεραν την απόσταση στο +7 (24-17). Ο Προμηθέας απάντησε και πάλι με συνέπεια να προηγηθεί με 31-30 στο 18’ με τον Κάουαν να φτάνει τους 11 πόντους στο ημίχρονο αλλά ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR να προηγείται με 34-31 με 9 ασίστ για 4 λάθη ενώ η πατρινή ομάδα είχε 4 ασίστ για 13 λάθη.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στον Παναθηναϊκό AKTOR καθώς δημιούργησε διψήφιες διαφορές, έκανε επιμέρους 20-13 και στο 30’ προηγήθηκε με 54-44. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρά τις απουσίες, ήταν ανταγωνιστική ενώ οι «πράσινοι» παρέμεναν άστοχοι. Mέχρι την είσοδο του Κέντρικ Ναν ο οποίος με τρίποντο στο 37’ ανέβασε τη διαφορά στους 14 (60-46) για να κάνει ο Σλούκας το 64-48 στη συνέχεια. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά από τη στιγμή που είχε ανοίξει η απόσταση με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν αήττητοι στη Stoiximan Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 15-18, 31-34, 44-54, 54-69.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 6 (0/6 τρίποντα) , Χρυσικόπουλος 4 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Κάουαν 13 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ. 4 ασίστ, 9 λάθη) , Κόφι 18 (20 ριμπάουντ) , Στίβενς , Καραγιαννίδης 2, Πλώτας 2, Τζόουνς 2 , Μπαζίνας 7 (1/5 τρίποντα, 6 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα , Γκραντ 2 , Αντετοκούνμπο 10 , Μαντζούκας , Καλαϊτζάκης 12 (2/3 τρίποντα, 4 λάθη) , Μπαλτσερόφσκι 4 (3 ριμπάουντ) , Ναν 15 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 6 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα) , Μήτογλου 7 (5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Γκριγκόνις