Μπάσκετ

Μπουλς – Μπακς 97-113: Ο Γιάννης έβγαλε «46άρι» και τα «ελάφια»… τρομάζουν

Οι Μιλγουόκι Μπακς συνεχίζουν την… ξέφρενη πορεία τους στα τελευταία παιχνίδια, επικρατώντας αυτή τη φορά των Σικάγο Μπουλς εκτός έδρας με σκορ 113-97, και φτάνοντας έτσι τις πέντε συνεχόμενες νίκες, ενώ στα τέσσερα τελευταία ματς έχουν κρατήσει τους αντιπάλους τους κάτω από τους εκατό πόντους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής φυσικά ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο «Greek Freak» έβαλε τους «ταύρους» στα καλάθια πραγματοποιώντας μια απίθανη εμφάνιση, αφού σταμάτησε στους 46 πόντους, παρέα με 16 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Παράλληλα, ο Έλληνας σούπερ σταρ πήρε πολύτιμες βοήθειες από τους Ντέιμιαν Λίλαρντ με 16 πόντους και 7 ασίστ, Πάτρικ Μπέβερλι με 14, Μπρουκ Λόπεζ με 12 και Μπόμπι Πόρτις με 11 πόντους. Από την άλλη, ο Κόμπι Γουάιτ μέτρησε 22 πόντους, ο Νίκολα Βούκσεβιτς 17 και ο Αγιό Ντοσουνμού 15 πόντους.

Οι Μπακς ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο, μέχρι και το τελευταίο λεπτό, αφού δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα κατά τη διάρκεια του αγώνα. Η εκκίνησή τους ήταν εξαιρετική, τρέχοντας ένα επιμέρους 33-24, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (58-44).

Ουσιαστικά οι Μπουλς μόνο στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί έχοντας το επιμέρους 28-24, δίχως όμως να γίνουν απειλητικοί. Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, τα «ελάφια» δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσουν τους «ταύρους» να έχουν την παραμικρή ελπίδα και με ένα επιμέρους 31-25 καθάρισαν το παιχνίδι.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-33, 44-58, 72-82, 97-113