Μπάσκετ

Ο Προμηθέας έκανε σπουδαία εμφάνιση άλλα λύγισε στο τέλος και με εχθρική διαιτησία έχασε (91-79) από τον ΠΑΟ

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ
Με ψηλά το κεφάλι έπεσε χθες βράδυ η ομάδα του Προμηθέα η οποία με εκπληκτικό Κλαβέλ λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Στο τέλος, κάτι η εχθρική διαιτησία κάτι ο Παπαπετρου, έχασε από τον ΠΑΟ στον 46ο τελικό κυπέλλου Ελλάδας.

Η πατρινή ομάδα που είχε κορυφαίο τον Πορτορικανό Κλαβέλ με 23 πόντους και από κοντά τον Τζέριαν Γκραντ με 18 πόντους (4 ριμπάουντ) και 17 πόντους από τον Τζεράι (4 ριμπάουντ), κοίταξε στα μάτια τον Ευρωπαίο ΠΑΟ και αν ήταν λίγο πιο εύστοχος-στοίχισαν τα 5 στα 19 τρίποντα αλλά και τα 13 λάθη- θα μπορούσε να είχε φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου.
Αυτό που κρατά η ομάδα του Γιατρά είναι πως με την χθεσινή της όχι μόνο παρουσία αλλά και εμφάνιση- μέχρι το 38΄ ηταν μέσα στο ματς- δείχνει πως δίκαια πλέον συγκαταλέγεται στις μεγάλες δυνάμεις του ελληνικού μπάσκετ και το μέλλον της ανήκει.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ
Στο αγωνιστικό μέρος στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν κάπως εκνευρισμένα και να χάνουν πολλά άστοχα σουτ με αποτέλεσμα το σκορ να μένει χαμηλά και ο ΠΑΟ να προηγείται με 5-2 στο 3΄.
Οι «πράσινοι» έχοντας κλείσει τον Τζέριαν Γκραντ και παίζοντας στη ρακέτα με τον Παπαπέτρου, πήρε προβάδισμα με 11-4 στο 5΄ αναγκάζοντας τον Γιατρά να πάρει τάιμ-άουτ.
Παρά την είσοδο του Κλαβέλ, η πατρινή ομάδα δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά, είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, έκανε λάθη και έτσι ήταν πίσω στο σκορ (15-5 στο 7΄) και έμεινε περίπου 3,5 λεπτά χωρίς πόντο.
Με τα αδέλφια Γκραντ να βοηθούν επιθετικά αλλά και αμυντικά, η πατρινή ομάδα μείωσε σε 18-13 και πήγε στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου στο -5 (20-15).
Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιατρά μπήκε πιο δυνατά, αφενός στην άμυνα βελτιώθηκε και έκλεισε τους διαδρόμους αναγκάζοντας τον ΠΑΟ να σουτάρει από την περιφέρεια και σε συνδυασμό με τα καλάθια του Τζέριαν Γκραντ μείωσε σε 23-20.
Η ομάδα του Κατας, έκλεισε τον Γκραντ και με σερί 5-0, αύξησε την διαφορά στο +9 (31-22), ο Προμηθέας με την είσοδο του Λούντζη μείωσε σε 31-26 στο 15΄ και 36-31 στο 17΄ χάρη και στην βοήθεια του Κλαβέλ.
Παρά την άμυνα ζώνης των Πατρινών, ο Παπαγιάννης είχε κάνει «πάρτι» κάτω από τη ρακέτα, είχε σημειώσει 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και μαζί με τον Μήτογλου, αύξησαν την διαφορά στο +11 (42-31) στο 18΄.
Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Προμηθέας έκανε την αντεπίθεσή του, με τον Κλαβέλ να έχει βρει ρυθμό επιθετικά μείωσε σε 44-36 και με επιμέρους σκορ 8-1, μείωσε σε 45-41 στο τέλος του ημιχρόνου αφήνοντας ανοιχτό το θέμα νικητή.
Ο ΠΑΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Οι πράσινοι μπήκαν πολύ δυνατά στη γ΄ περίοδο, με καλή άμυνα αλλά και τους Παπαπέτρου και Χεζόνια να δείχνουν την ποιότητά τους και βελτιώνοντας τα ποσοστά τους, έφτασαν σε μια σημαντική διαφορά με +11 (56-45) στο 24΄.
Η πατρινή ομάδα αντέδρασε, με τις αλλαγές που έγιναν, έκλεισε τους παίκτες του ΠΑΟ, βελτιώθηκε στην άμυνα και χάρη σε συνεχόμενους πόντους από τον Τζέριαν Γκραντ μείωσε στους 8 (61-53) ενώ στα θετικά το γεγονός πως ο Παπαπέτρου φορτώθηκε με 3 φάουλ.
Παρότι η ομάδα του Γιατρά μείωσε ακόμα και στο -5 (63-58), οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις και πήγαν με 10 πόντους (68-58) στο τέλος του γ΄ δεκάλεπτου κρατώντας το ενδιαφέρον.
Στην 4η και τελευταία περίοδο, η πατρινή ομάδα δεν μπήκε με καθαρό μυαλό, έκανε αρκετά λάθη, δεν είχε σωστές επιλογές και ο ΠΑΟ με τους Παπαγιάννη-Μήτογλου, αύξησε την διαφορά στο +14 (77-63) στο 34΄.
Η πατρινή ομάδα έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση, με 10 συνεχόμενους πόντους από τον Κλαβέλ που έκανε σπουδαίο ματς, μείωσε σε 80-73 αναγκάζοντας τον Κατας σε τάιμ-άουτ.
Οι «πορτοκαλί» με άμυνα ζον-πρες έβαλαν δύσκολα στον ΠΑΟ που ήταν άστοχος και μείωσαν στο 80-77 στο 37΄ κάνοντας ντέρμπι τον τελικό.
ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Σε εκείνο το σημείο όμως ο Προμηθέας εκτός από την δική του αστοχία είχε να αντιμετωπίσει και την εχθρική διαιτησία καθώς 2 φάουλ πάνω στον Κλαβέλ δεν σφυρίχτηκαν ποτέ και έτσι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 89-79 στα 40΄ πριν το τέλος. Στη συνέχεια έφτασαν στη νίκη με 91-79 κατακτώντας το φετινό κύπελλο Ελλάδας.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 45-41, 68-58, 91-79.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Οντεντ Κάτας): Σαντ-Ρος 16 (4), Παπαπέτρου 25 (3), Γουάιτ 6, Χεζόνια 18 (2), Παπαγιάννης 6 (βασική 5άδα), Μήτογλου 17 (2), Μποχωρίδης, Μακ, Μπέντιλ 3, Κασελάκης.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Λούντζης 9 (1), Τζεριάν Γκραντ 17 (1), Γιαννόπουλος, Δ. Αγραβάνης 5, Τζεράι Γκραντ 18, Ι. Αγραβάνης 5 (1), Κλαβέλ 23 (2), Φορντ, Αγκμπελίζ 2, Χριστοδούλου, Ν. Μπαζίνας, Τανούλης.