Μπάσκετ

Ο Προμηθέας σπουδαία εμφάνιση και έκανε το “break” μέσα στο Λαύριο

Σπουδαία εμφάνιση για τον Προμηθέα ο οποίος  έκανε το break και το 1-0 στους ημιτελικούς της Basket Laegue κερδίζοντας πριν λίγο με  86-79 μέσα στο Λαύριο και πλέον έχει το προβάδισμα στη σειρά.

Με κορυφαίους τους Κλαβέλ (28π. με 5 τρίποντα) και Δ. Αγραβάνη (19π) αλλά και σημαντική συνεισφορά του Φορντ (12π) η Πατρινή ομάδα  έφτασε δίκαια στη νίκη και παρότι είχε την απουσία  του τραυματία Τζεραι Γκραντ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του α΄ ημίχρονου  με ένα εξαιρετικό Κλαβελ ο οποίος είχε πετύχει 19 πόντους στο πρώτο 20λεπτο, η Πατρινή ομάδα είχε χτίσει μια μικρή διάφορά αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει. Το ματς ήταν ντέρμπι   στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να μπαίνει αποφασιστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο (επιμέρους 11-1) και να φτάνει στο +8.

Παρότι το Λαύριο κατάφερε να μειώσει στο καλάθι  (73-75)με 2 λεπτά για το τέλος, το ροζ φύλλο πήγε τελικά στην πλευρά των φιλοξενούμενων χάρη στην  ψυχραιμία στις βολές αλλά και τον πλουραρισμό στην επίθεση με τους Δ. Αγραβάνη, Φορντ και Κλαβέλ να  δίνουν πολύτιμές λύσεις.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 22/33 δίποντα και 9/26 τρίποντα ενώ είχαν ακόμα 15/23 βολές. Ο Προμηθέας είχε 7 περισσότερες ασίστ (25 έναντι 18), παραπάνω κλεψίματα (8 έναντι 3) και κοψίματα (4 έναντι 1) ενώ έκανε και ένα λιγότερο λάθος (11-12).

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-42, 60-58, 79-86.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 17 (6/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μουράτος 15 (6/10 σουτ), Ντιαλό 9, Ντέιβις 6, Ανοσίκε 7, Κόζι 7, Σάβατζ 4, Περσίδης, Ερμίδης, Γερομιχαλός 14 (6/9 σουτ), Βουλγαρόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 14 (6/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κλαβέλ 28 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/11 βολές, 6 ασίστ), Λούντζης 7, Αγραβάνης 19 (4/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 λάθη), Γκραντ 2, Γ. Αγραβάνης, Φορντ 12 (5/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 2, Κουρουπάκης, Γιαννόπουλος 2, Μπαζίνας.

• Επόμενη μάχη,  το Σάββατο 22 Μαΐου, ο Προμηθέας θα υποδεχθεί στην Πάτρα το Λαύριο (18:00), για το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για την ημιτελική φάση της Basket League.