Μπάσκετ

Α2 ΕΘΝΙΚΗ: Απόλλων Πατρών-Ολυμπιακός Β΄: 70-63 ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται το μεγάλο παιχνίδι του Απόλλωνα Πατρών ο οποίος υποδέχεται τον Ολυμπιακό Β΄ για την 7η αγωνιστική της Α2 Εθνικής με την Πατρινή ομάδα να θέλει μόνο τη νίκη με +3 πόντους για να πάρει την 1η θέση στο πρωτάθλημα και την άνοδο στη basketleague.

Τα 10λεπτα:14-19, 35-39, 51-50, 70-63.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1. 4-2 (2΄), 8-5 (4΄), 10-8 (6΄), 12-14 (8΄), 14-19.  ΣΧΟΛΙΟ 10λεπτου: Ο Απόλλωνα ξεκίνησε πιο δυναμικά, με καλή άμυνα και τον Διαμαντάκο να κάνει εξαιρετική δουλειά κάτω από τη ρακέτα προηγήθηκε με 8-2  στο 4΄.Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με όπλο την ευστοχία από τα 6.75 με τον Νικολαΐδη όχι μόνο ισοφάρισέ αλλά εκμεταλλευόμενος την αστοχία της Πατρινής ομάδας, προηγήθηκε με 12-11 και με 19-14 στο τέλος του 10λεπτου.

2. 19-23 (12΄), 23-25 (14΄), 27-29 (16΄), 30-32 (18΄), 35-39. ΣΧΟΛΙΟ 10λεπτου: Στις αρχές του β΄ δεκάλεπτου ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, κράτησε προβάδισμα με 23-19  όμως με τον Διαμαντάκο να  δίνει βοήθειες στην επίθεση, ισοφάρισε σε 27-27 στο 15΄. Στη συνέχεια το ματς έγινε ντέρμπι με τος 2 ομάδες να παίζουν άμυνα, οι ερυθρόλευκοί με τον Νικολαΐδη να είναι από τους κορυφαίους, προηγήθηκαν με 34-30 στο 18΄ και να πάει στο ημίχρονο με +4 (39-35).

Να σημειωθεί πως η διαιτησία έχει κάνει αρκετά λάθη, τα περισσότερα εις βάρος του Απόλλωνα ενώ στο α΄ ημίχρονο,  πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα είναι ο Διαμαντάκος με 8 πόντους και απο την άλλη πλευρά ο Νικολαιδης με 16 πόντους.

3) , 39-41 (22΄), 40-43 (24΄), 43-48 (26΄), 48-48 (28΄), 51-50. ΣΧΟΛΙΟ 10λεπτου: Οι γηπεδούχοι με τον Διαμαντάκο να είναι η αιχμή του δόρατος, ήταν συνεχώς κοντά στον Ολυμπιακό ο οποίος όμως ποτέ με το Νικολαιδη και πότε με τον  Τσόχλα, διατηρούσε προβάδισμα (45-41, 48-43 στο 26΄).

Η αστοχία του Ολυμπιακού που έμεινε άποντος για 2,5 λεπτά, έδωσε  και οι σωστές επιλογές στην επίθεση, έφεραν σερί 8-0 και ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 49-48 στο 28΄ και στο τέλος του 10λεπτου ήταν στο +1 (51-50).

4) 53-54 (32΄),58-57 (34΄), 64-59 (36΄), 67-61 (38΄),

ΣΧΟΛΙΟ 10λεπτου: Η Πατρινή ομάδα μπήκε δυνατά, με τους Διαμαντάκο και Τσιακμά να έχουν βρει ρυθμό στην επίθεση, προηγηθήκαν με 58-57 στο 34΄ και με 4 συνεχόμενους πόντους του Διαμαντάκου, προηγήθηκε με 62-57 στο 35΄.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν πρόβλημα να σκοράρουν, ο Απόλλωνα ηταν μπροστά με 67-61 στο 38΄, μείωσαν σε 67-63 στα 50 δεύτερα πριν το τέλος με τις δυο ομάδες να χάνουν από 1 επίθεση. Ο Διαμαντάκος ηταν εύστοχος στις κρίσιμες βολές στο φινάλε και πήρε τη νίκη με 70-63 πανηγυρίζοντας την άνοδο.

ΑΥΣΤΗΡΑ ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛ.ΑΣ-ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΡΕΜΙΑ

Στο μεταξύ τα μέτρα ασφάλειας από την ΕΛ.ΑΣ. είναι πολύ αυστηρά από νωρίς εξω από το κλειστό της Περιβόλας και τηρούνται στο ακέραιο όλα τα μέτρα.

Μάλιστα υπάρχει διπλός έλεγχος, ώστε να μπουν στο γήπεδο όσοι ακριβώς πρέπει, αφού θυμίζουμε πως υπάρχει το υγειονομικό πρωτόκολλό της ΕΟΚ που επιτρέπει να μπουν μέχρι 80 άτομα στο γήπεδο.

Λίγα λεπτά πριν από την έναρξης της αναμέτρησης,  υπάρχει απόλυτη τάξη και ηρεμία μέσα και έξω από το γήπεδο με όλα να κυλούν χωρίς κανένα πρόβλημα.