Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου 2021
Connect with us

Αθλητισμός

Πυγμαχία: Η Αντωνία Γιαννακοπούλου στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης

Δημοσιεύθηκε

στις

Συγκλόνισε η Αντωνία – Φιλίππα Γιαννακοπούλου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πυγμαχίας νέων – νεανίδων που ολοκληρώνεται (24/120) στη Μπούντβα του Μαυροβουνίου καθώς στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Η νεαρή πρωταθλήτρια της Παναχαϊκής πέτυχε την μεγαλύτερη διεθνή διάκριση στην ιστορία της πατραϊκής πυγμαχίας!

Το μεσημέρι του Σαββάτου (23/10) στο πλαίσιο του δ’ γύρου των 54κ. πέτυχε την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση. Μετά την Ιταλίδα Μικέλα Κακάμο και την Ρωσίδα Αναστάζια Κιριένκο νίκησε στον μεγάλο τελικό την Τουρκάλα Κεβσέρ Τουτουνσού με χαρακτηριστική ευκολία (5-0 στα σημεία, 20 χτυπήματα διαφορά!!).

Η έξι φορές (χρυσή) πρωταθλήτρια Ελλάδας δικαιώθηκε για την πολύχρονη και πολύμοχθη προσπάθειά της. Θυμίζουμε πως ήταν 9η στο ευρωπαϊκό κορασίδων το 2018 στην Ανάπα Ρωσίας, και 17η στο ευρωπαϊκό κορασίδων το 2019 στο Γαλάτι της Ρουμανίας.

Έκανε έτσι ευτυχισμένη την οικογένειά της, τους συναθλητές της, την ΠΓΕ, την ΕΟΠ και φυσικά …τους προπονητές της. Τον προπονητή της στην ΠΓΕ και ομοσπονδιακό τεχνικό στο πρωτάθλημα, Νίκο Πλέα, και τον τον θείο της και προπονητή της ΠΥΓΜΗ, Λάμπρο Μιχαλόπουλο, που ήταν στη γωνία της.

Περισσότερα

Αθλητισμός

ΕΠΣ Αχαΐας: Στο ντέρμπι από τα… παλιά Άρης-Θύελλα ο Γιώργος Παπαδόπουλος

Δημοσιεύθηκε

στις

Το ντέρμπι του Α΄ ομίλου της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Αχαΐας, ανάμεσα στον Άρη Πατρών και τη Θύελλα Πατρών, είναι αυτό, που δεσπόζει από το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής και το ματς από τα… παλιά ορίστηκε να το διευθύνει ο Γιώργος Παπαδόπουλος, αντίθετα τον αγώνα Πήγασος – ΑΠΣ Πάτραι ορίστηκε να τον διευθύνει ο Αλέξανδρος Φωκάς. 

Αναλυτικά οι διαιτητές των αγώνων του σαββατοκύριακου, σε όλα τα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Αχαΐας, ορίστηκαν να τα διευθύνουν οι εξής διαιτητές:

A’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/12

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Ριόλου, 15.00: Πανμοβριακός – Αχαιός, Σαφαρίκας.

Γηπ. Βραχνεΐκων, 15.00: Αστέρας Τσουκαλεΐκων – Δόξα Νιφορεΐκων, Τηλιγάδας.

Γηπ. Πετρωτού, 15.00: Ικαρος Πετρωτού – Δόξα Παραλίας, Βαβαρούτας.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 15.00: Ατρόμητος Πατρών – Πάτρα 2005, Ρουμπάνης.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 15.00: ΑΠΟ Αρόη – Αναγέννηση Πατρών, Αντωνίου.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Ρίου, 15.00: Ανω Καστρίτσι – Καλάβρυτα,  Μαχαίρας-Μουστάκας.

Δημ. Στάδιο Αιγίου, 15.00: Θύελλα Αιγίου – Αετός Πατρών, Πετρόπουλος.

Γηπ. Αγυιάς, 15.00: Δαβουρλής – Αναγέννηση Ψαθόπυργου, Μέρμηγκας.

Γηπ. Ακράτας, 15.00: Αιγείρα/Ακράτα – Κεραυνός Αγίου Βασιλείου, Καδδάς.

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/12

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Πετρωτού, 11.30: Δίας – Αχαϊκή, Ταξιάρχης.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 15.00: Αρης Πατρών – Θύελλα Πατρών, Παπαδόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 18.00: Πήγασος – ΑΠΣ Πάτραι, Φωκάς.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Ρίου, 15.00: Αετός Ρίου – Νίκη Προαστείου, Πράνταλος.

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/12

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 20.00: Αχαϊκός – Καμίνια, Πολυγένης.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 18.00: Απόλλων Εγλυκάδας – ΠΑΟΚ Πάτρας, Μπακόπουλος.

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/12

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 10.00: Αστραπή – Ατλας, Κονιδάρης.

Γηπ. Αγυιάς, 12.00: Περιβόλα – Πυρσός, Καραβασίλης.

Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 12.15: Ολυμπιακός Πατρών – Ατρόμητος Λάππα, Παλαιολόγος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 12.30: Γαλήνη – Αστέρας Μιντιλογλίου, Σαφαρίκας.

Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 15.00: Δάφνη – Φαραϊκός, Αγγελόπουλος.

Γηπ. Χαλανδρίτσας, 15.00: Πείρος – Ικαρος Λακκόπετρας, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Ρίου, 12.00: ΑΕ Δρεπάνου – Φλόγα Ροδιάς, Παπαχρήστος.

Γηπ. Αγυιάς, 15.00: Ζαβλάνι/Αίας – Πετεινοί, Τηλιγάδας.

Γηπ. Προαστείου, 15.00: Αργυρά – Αστέρας Τέμενης, Σπυρόπουλος.

Γηπ. Ροδιάς, 15.00: Απόλλων Συνοικισμού – Αβυθος, Καμζόλας.

Γηπ. Καμαρών, 15.00: Αχιλλέας Καμαρών – Φοίνικας/Ζήριας, Μέρμηγκας.

Γηπ. Αγυιάς, 18.00: Αυτόνομη – ΑΕ Αιγίου, Μάρδας.

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/12

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Θύελλας, 15.00: Ωλενιακός – Κρίνος,  Γεντεκάκης.

Γηπ. Χαλανδρίτσας, 15.00: ΑΟ Τριταίας – Βασιλικό, Γκαβός.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Προαστείου, 15.00: Ρωμανός – Αστέρας Λεοντίου, Δανιήλ.

Γηπ. Ντα Λουζ, 15.00: ΑΕ Αρόης – Σπάρτακος, Αργυρόπουλος.

Γηπ. Αγυιάς, 18.00: ΑΕΚ Πατρών – Σκεπαστό, Παπαχρονόπουλος.

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/12

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 09.30: Δόξα Πατρών – Νεάπολη, Χαμούζας.

Γηπ. Βραχνεΐκων, 10.00: Ροΐτικα – Μετόχι, Δανιήλ.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Ντα Λουζ, 15.00: Ολυμπιακός Καμαρών – Παναχαϊκός, Πολυγένης.

 

 

 

 

 

Περισσότερα

Ποδόσφαιρο

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Έχει απουσίες ενόψει Παναγρινιακού

Δημοσιεύθηκε

στις

Ο αγώνας του Διαγόρα με τον Παναγρινιακό πλησιάζει με τον προπονητή Αλέξη Σπηλιόπουλο, να έχει ρίξει όλο το βάρος στην τακτική και στο πως θα μπορέσει να «κατατροπώσει» τον αντίπαλό του.

Ο τεχνικός της Πατρινής ομάδας έχει παρακολουθήσει την Αγρινιώτικη ομάδα, έχει εντοπίσει αδυναμίες και στόχο έχει και σε αυτό το ματς να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Προβλήματα ενόψει της αναμέτρησης  που έρχεται την προσεχή Κυριακή υπάρχουν, καθώς θα απουσιάσει ο τιμωρημένος Γεωργαντόπουλος που έχει συμπληρώσει τέσσερις κάρτες, ενώ ερωτηματικό είναι η παρουσία των Βλασόπουλου και Δημόπουλου, που είναι τραυματίες.

 

Περισσότερα

Ποδόσφαιρο

Κύπελλο Ερασιτεχνών: Πρόκριση (2-1) για τον Απόλλωνα Εγλυκάδας

Δημοσιεύθηκε

στις

Την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, πήρε προχθές ο Απόλλων Εγλυκάδας, καθώς επικράτησε 2-1 της Αστραπής Ψαροφαϊου. Δύο γκολ για τη νικήτρια ομάδα σημείωσε ο Μανιάτης (33΄, 44΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Σπαθής στο 83΄.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΓΛΥΚΑΔΑΣ: Κυρίτσης, Θ. Κερπινιώτης, Μπάρλος, Καραβότας, Ντ. Κερπινιώτης, Καραβότας, Παπαγεωργακόπουλος (61΄Σκεπετάρης), Στεργίου (46΄ Γιαννόπουλος), Σαριδάκης (46΄Γελάσιος), Χριστόπουλος (46΄Γιάχο), Ασλανίδης (67΄ Δημητρακόπουλος), Μανιάτης.

ΑΣΤΡΑΠΗ ΨΑΡΟΦΑΪΟΥ: Δαλαβούρας, Γαρώνης (46΄ Σπαθής), Πανούσης, Μουντζούρης, Βερβέρογλου, Γιάννου Ανάγνου Σαράφης, Πάνας (67΄Γκάντζος), Τσάμης, Λιαρομμάτης (80΄ Κουνιώτης).

ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ - ΑΧΑΪΑ - ΑΙΓΙΑΛΙΑ
Περισσότερα
ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ - ΑΧΑΪΑ - ΑΙΓΙΑΛΙΑ
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα