Euro Cup: Ήττα του Προμηθέα 98-84 από την Τσεντεβίτα

Την ήττα γνώρισε ο Προμηθέας στην Σλοβενία από την Τσεντεβίτα σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη διοργάνωση του Euro Cup με 98-84.

Η πατρινή ομάδα πάλεψε απέναντι στους Σλοβένους, καθώς ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Προμηθέα “κόλλησαν” δεν είχαν… καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα η Τσεντεβίτα να πάρει σκορ ασφαλείας φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Μετά την ήττα αυτή ο Προμηθέας παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του β’ ομίλου.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Τζεράι Γκραντ έκλεισαν τον αγώνα έχοντας 18 πόντους και 8 ριμπάουντ έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 48-43, 84-58, 98-84.

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ ΟΛΙΙΜΠΙΑ (Γκόλεματς): Πούλεν 22 (3), Φέρελ 16 (2), Ντούστσακ 2, Μούριτς 2, Όγκαστ 19 (8/8 διπ.), Μπλάζιτς 14 (2), Χόντζιτς 3 (1), Σκούκα, Όμιτς 4, Ντράγκιτς 10 (2), Ραντοβάνοβιτς 4), Χάμποτ 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10, Γκραντ 18 (8/11 διπ., 8 ριμπ.), Γκάντι 14 (2), Αγραβάνης 18 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Ρογκαβόπουλος 8 (1), Σίμπσον 5 (1), Άντριτς 6 (2), Βασιλείου 5 (1).