Μπάσκετ

Ελλάδα – Βέλγιο 68-64: Πήρε το χάλκινο με κατάθεση ψυχής η Εθνική

Η Εθνική Ελλάδος Νέων επικράτησε με 68-64 του Βελγίου στην παράταση στον μικρό τελικό του Eurobasket U20 και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.Στην τρίτη θέση του Eurobasket U20 η Ελλάδα. Η Εθνική Νέων με επική αντεπίθεση στην τελική ευθεία του μικρού τελικού απέναντι στο Βέλγιο, επέστρεψε από το -12 της τρίτης περιόδου και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση κατάφερε να πάρει τη νίκη με 68-64 και να πανηγυρίσει την κατάκτηση της τρίτης θέσης και του χάλκινου μεταλλίου, στην διοργάνωση που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου έμεινε σε ρόλο κυνηγού στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, βγάζοντας νευρικότητα στην επίθεση και κάνοντας κακές επιλογές στα τελειώματα των φάσεων.

Είδαν έτσι τους Βέλγους να ξεφεύγουν μέχρι και με 12 πόντους (40-52) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, όμως στην τελευταία περίοδο οι Έλληνες διεθνείς έκαναν τη μεγάλη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56, 68-64 (παρ.)