Ποδόσφαιρο

Ο Παναιγιάλειος «άλωσε» την Κω επικρατώντας του ΑΟ Πυλίου 2-1 βρισκόμενος μια ανάσα από την κορυφή

Την καλύτερη φάση από πλευράς απόδοσης διανύει ο Παναιγιάλειος, που πέρασε «αέρας» από την Κω, καθώς επικράτησε 2-1 του Αθλητικού Ομίλου Πυλίου για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος), βρισκόμενος μια ανάσα από την κορυφή.

Η «Μαύρη Θύελλα» πλέον μπορεί να ατενίζει με αισιοδοξία το εν λόγω πρωτάθλημα, μιας και όλα μπορούν να γίνουν, καθώς τα αποτελέσματα -για την ώρα- την έχουν δικαιώσει κατά μεγάλο ποσοστό.

ΔΕΝ «ΜΑΣΗΣΕ» ΚΑΙ ΣΚΟΡΑΡΕ

Ο Παναιγιάλειος δέχτηκε μεν ασφυκτική πίεση από τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, κατάφερε όμως να βρει διάδρομο και στο 3ο λεπτό ο Τακίδης δεν χρίστηκε σκόρερ, στη συνέχεια η αιγιώτικη ομάδα ανέβασε την απόδοσή του, ούτε όμως στο 18ο λεπτό ο Μαυρόπουλος μπόρεσε να βρει δίχτυα. Οι του Πυλίου πίεσαν, έχασαν ευκαιρία (24ο Χατζηβασίλης), ωστόσο η άμυνα των παικτών του Νίκου Μασούρα δεν «μάσησε», οι παίκτες του απώλεσαν κι άλλες ευκαιρίες (26ο, 29ο Μαυρόπουλος) με τους γηπεδούχους όμως να πιέζουν χωρίς να σημειώνουν τέρμα (33ο Μεντί, 35ο Χατζηβασίλης). Ο Παναιγιάλειος δεν το έβαλε κάτω, και στο 40ό «πάγωσε» το γήπεδο, όταν ο Φωκαΐδης πήρε την ζυγισμένη σέντρα του Κίττου και με σουτ έκανε το 1-0.

ΜΕ «ΛΥΤΡΩΤΗ» ΤΟΝ ΛΙΑΤΟ

Στην επανάληψη ο Αθλητικός Όμιλος Πυλίου ανέβασε την απόδοσή του, καθώς δεν είχε επιλογή με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Η αιγιώτικη ομάδα έχασε ευκαιρίες (49ο Φωκαΐδης, 50ό Μαυρόπουλος) και από το… πουθενά οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα. Ήταν το 60ό λεπτό, ο Δρόσος έπεσε στην περιοχή με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπριλάκης ευστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1-1, κάνοντας δύσκολη τη ζωή του Παναιγιάλειου, όμως αφού ηρέμησαν βρήκαν τον τρόπο να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα και στο 75ο λεπτό ο «λυτρωτής» Λιάτος έκανε το 2-1, που έμεινε έως το τέλος με την αιγιώτικη ομάδα να φεύγει με τους τρεις βαθμούς.

ΑΟ ΠΥΛΙΟΥ ΚΩ (Στ. Χατζησεβαστός): Καζέλης, Σιντιχάκης (87΄ Καρακούσης), Τζανουλίνος, Μπριλάκης (74΄ Παπαναστασίου), Εσαλέ (84΄ Δημακάκος), Βουκουμάνοβιτς, Μπρέμπο, Τσιτσεκίδης (46΄ Δρόσος), Μεντί, Χατζηνικολάου (84΄ Αλιμερκαϊ), Χατζηβασίλης.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Ν. Μανούρας): Παπαδόπουλος, Μωραΐτης, Τακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαΐδης, Κίττος (67΄ λ.τρ. Φλώρος), Μακρής, Πίσπας (74΄ Τρέσα), Σανδραβέλης, Λουκάς, Βασίλτσης (67΄Λιάτος).