Ποδόσφαιρο

Ο Παναγιάλειος ηττήθηκε 3-0 στο γήπεδο Αβύθου από την ανώτερη Ρόδο

Του ΤΑΣΟΥ Α. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Την μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή έχασε ο Παναιγιάλειος, καθώς ηττήθηκε στο γήπεδο της Αβύθου από την ανώτερη Ρόδο με 3-0 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος).

Πλέον αλλάζουν τα δεδομένα για τη «Μαύρη Θύελλα» και στόχο έχει από εδώ και πέρα να πλασαριστεί μέσα στην πρώτη πεντάδα του φετινού πρωταθλήματος και για την ώρα το έχει καταφέρει μιας και κατέχει την τέταρτη θέση.

«ΠΑΓΩΣΕ» ΜΕ ΤΟ ΓΚΟΛ

Ο Παναιγιάλειος μπήκε δυνατά και θέλησε να αιφνιδιάσει την αντίπαλό του, όμως το σουτ του Τσίπρα στο ξεκίνημα δεν βρήκε στόχο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 10ο λεπτό απώλεσαν ευκαιρία με τον Μπαρμπαρούση, η αιγιώτικη ομάδα πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον Μακρή στο 22ο λεπτό κι ότι δεν μπόρεσαν οι της «Μαύρης Θύελλας» το πέτυχαν οι Ροδίτες τρία λεπτά αργότερα. Ο Μπαρμπαρούσης έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ σημείωσε το 1-0, «παγώνοντας» τους πάντες. Οι παίκτες του Νίκου Μανούρα προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους για να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν τους πήγαιναν οι ευκαιρίες (33ο Φωκαΐδης, 44ο Τσίπρας).

ΑΣΚΗΣΕ ΠΙΕΣΗ ΑΛΛΑ…

Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος πίεσε ψηλά, θέλησε να βάλει τη Ρόδο στα «καρέ» της, όμως το συγκρότημα του Νίκου Κουρμπανά ήταν καλά στημένο και παίζοντας έξυπνα και με αντεπιθέσεις έφτασε στο 2-0, όταν στο 60ό λεπτό, ο Ζούνης βρέθηκε σε θέση βολής και σκόραρε. Η αιγιώτικη ομάδα δεν το έβαλε κάτω, άσκησε εκ νέου πίεση, αλλά ξανά προδόθηκε από τις ευκαιρίες (67ο, 69ο Μακρής), διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο 70ό λεπτό (χέρι Γονιωτάκη), για να έρθει στο 85ο λεπτό ο Μπαρμπαρούσης να πετύχει το 3-0 και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και κάπου εκεί έληξαν όλα…

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Μακρής, Σανδραβέλης, Τσίπρας, Φωκαΐδης, Κίτος (85΄ Βιλανάκης), Τακίδης, Λουκάς (72΄ Βίτος), Λιάτος (57΄ Βασίλτσης), Μωραΐτης, Πίσπας (57΄ Φλώρος).

ΡΟΔΟΣ: Μανουσάκης, Τρόκα, Γιονιωτάκης, Ζάχαρος, Ζούνης, Λίμα, Μπαρμπαρούσης, Δούμτσης, Ζανάκης (65΄ Λαθύρης), Λάσκαρης (74΄ Γκολφινόπουλος), Καψάλης (84΄ Πατσιαβούρας).