Ποδόσφαιρο

Ο Παναιγιάλειος έχασε 2-1 στην Βάρδα από τον Παμβουπρασιακό, βάλλοντας κατά της διαιτησίας

Published

on

Του ΤΑΣΟΥ Α. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος) υπέστη ο Παναιγιάλειος, αυτή τη φορά στην Βάρδα από τον Παμβουπρασιακό με 2-1 για την 23η αγωνιστική.

Μια ήττα στην οποία σημαντικό ρόλο έπαιξε σύμφωνα με την αιγιώτικη ομάδα η διαιτητική τριάδα, από την οποία κι υπάρχουν παράπονα για τις αποφάσεις του Θ. Κεφίλη και τον συνεργατών του, μιας και η «Μαύρη Θύελλα» έμεινε με δέκα παίκτες από το 26ο λεπτό.

ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ 25ΛΕΠΤΟ

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με τους παίκτες του Παναιγιάλειου να προσπαθούν να αιφνιδιάσουν από το πρώτο λεπτό, αλλά η ευκαιρία του Βασίλτση πήγε περίπατο. Οι του ΠΑΟ Βάρδας αντεπιτέθηκαν και στο 11ο λεπτό το σουτ του Νιφορόπουλου αποκρούστηκε από τον Παπαδόπουλο. Οι παίκτες του Νίκου Μανούρα δεν πτοήθηκαν, ανέβασαν «στροφές» και στο 21ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, όταν ο Φωκαΐδης βρήκε τον Τρέσα κι αυτός με σουτ έγραψε το 1-0. Όμως ο ΠΑΟ Βάρδας βρήκε τα αποθέματα να αντιδράσει και στο 23ο λεπτό ο Νιφορόπουλος σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, «έσκασε» μέσα από τη γραμμή της εστίας, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν για την ισοφάριση (1-1), αλλά οι διαμαρτυρίες των Αιγιωτών ήσαν έντονες, καθώς ανέφεραν πως η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή του τέρματος. Και σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε η ανατροπή τρία λεπτά αργότερα (26ο), όταν ο Νιφορόπουλος βρήκε τον πρώην παίκτη της «Μαύρης Θύελλας» Σπανό, αυτός πλάσαρε, έκανε το 2-1, με τους παίκτες του Παναιγιάλειου εκ νέου να φωνάζουν για οφσάιντ με αποτέλεσμα να μένουν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κωτσόκολου. Στη συνέχεια ο Παναιγιάλειος προσπάθησε, αλλά δεν του βγήκαν οι ευκαιρίες (33ο Τρέσα), όμως φυσικά και των γηπεδούχων (36ο Παπασπυρόπουλος).

ΑΠΩΛΕΣΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟ Βάρδας έχοντας καλύτερη ψυχολογία, θέλησε να πάρει να ηνία, ο Παναιγιάλειος προσπαθούσε να παίξει την κόντρα επίθεση, πίεσε, χάνοντας κλασική ευκαιρία στο 76ο λεπτό, όταν από σέντρα του Τσίπρα, ο Μακρής δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (Λαμπρόπουλος): Α. Τσεκούρας, Λιόσης, Κοτσώνης, Παπασπηλιόπουλος, Νιφορόπουλος (70΄ Γεωργακόπουλος), Κούστα, Σπανός (λ. τρ. 64΄ Μικελάτος), Κ. Τσεκούρας, Διονυσόπουλος, Πλαστουργός, Μπεγκλιάρντι.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Μανούρας): Ι. Παπαδόπουλος, Τακίδης, Βήτος, Φωκαΐδης, Κωτσόκολος, Μακρής, Τσίπρας, Σανδραβέλης, Τρέσα (70΄ Λιάτος), Λουκάς (75΄ Π. Παπαδόπουλος), Βασίλτσης (70΄ Πίσπας).