Ποδόσφαιρο

Ο Παναιγιάλειος χωρίς να «φορτσάρει» επικράτησε 2-0 της ΑΕ Μυκόνου

Ζητούμενο σε έναν αγώνα είναι οι τρεις βαθμοί και ο Παναιγιάλειος παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, νίκησε στο γήπεδο της Αβύθου την Αθλητική Ένωση Μυκόνου 2-0 για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος) ατενίζοντας έτσι το μέλλον του με αισιοδοξία.

Η «Μαύρη Θύελλα» βρίσκεται κοντά στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και πλέον στο μυαλό του, έχει και το… κάτι παραπάνω, άσχετα εάν οι άνθρωποί της δεν το… μαρτυρούν.

ΜΕ ΤΟ «ΚΑΛΗΜΕΡΑ» ΒΡΗΚΕ ΔΙΧΤΥΑ

Ο Παναιγιάλειος δεν ήθελε να την πατήσει όπως τις άλλες φορές μέσα στην έδρα του, οπότε με το… «καλημέρα», ανέβασε ταχύτητα, πίεσε την αντίπαλό του Μύκονιο και ευτύχησε να σκοράρει με τον μόνιμο Μακρή, ο οποίος στο 10ο λεπτό της συνάντησης βρήκε δίχτυα (1-0). Η συνέχεια ήταν καλύτερη, το γρήγορο γκολ απελευθέρωσε τους παίκτες του προπονητή Νίκου Μανούρα, δημιουργούσαν ευκαιρίες, που όμως δεν μπόρεσαν να τις μετουσιώσουν σε ένα ακόμη που θα τους έδιωχνε το… άγχος.

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΕ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΕΡΜΑ

Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος, έχοντας το υπέρ του σκορ δεν αγχώθηκε, αντίθετα οι παίκτες του, ξεδίπλωσαν τις ποδοσφαιρικές τους αρετές εντός αγωνιστικού χώρου, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν, να πέφτουν σε σωρεία λαθών κι ένα εξ αυτών, απέφερε το πέναλτι για την «Μαύρη Θύελλα» με τον νεοαποκτηθέντα Τσίπρα, να σημειώνει το 2-0 από το σημείο του πέναλτι στο 65ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα οι παίκτες κατέβασαν ταχύτητα και πήραν έτσι μια σημαντική νίκη, που θα τους βοηθήσει στη συνέχεια του δύσκολου πρωταθλήματος.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Ν. Μανούρας): Χάμος, Μωραϊτης, Τακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαϊδης, Μακρής, Πίσπας (49΄ Βασίλτσης), Κοντοχρήστος (45΄ Κίτος), Σανδραβέλης, Λούκας, Τσίπρας (70΄ Λιάτος).

ΑΕ ΜΥΚΟΝΟΥ (Θ. Παχατουρίδης): Διαμαντής, Σπυρόπουλος, Κέμπε (79΄ Ράγια), Κορτσιάμ, Ιωσηφίδης, Αρκουδάς, Ζγούρι, Μουρίκι, Παπαδόπουλος, Γκούφας (72΄ Καλογεράς), Πάγια.