Ποδόσφαιρο

Γλίτωσε το… έμφραγμα ο Παναιγιάλειος

Ο Παναιγιάλειος νίκησε 3-1 την Ερμιονίδα και πήρε όπως φάνηκε σπουδαίο τρίποντο

Του ΤΑΣΟΥ Α. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Τα… χειρότερα γλίτωσε ο Παναιγιάλειος πόσο δε μάλλον οι φίλαθλοί του τα… εμφράγματα, καθώς η «Μαύρη Θύελλα» νίκησε 3-1 την Ερμιονίδα στο γήπεδο της Αβύθου για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος), παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με τον τρόπο που την πήρε.

Η αιγιώτικη ομάδα κατάφερε να κάνει δύο συνεχόμενες επιτυχίες με την έναρξη του νέου έτους και πλέον βαδίζει σε πολύ καλό δρόμο.

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι ο Παναιγιάλειος φαινόταν να μην έχει πρόβλημα απέναντι στους φιλοξενούμενους, καθώς στο 20ό λεπτό άνοιξε το σκορ με απευθείας φάουλ του Κοντοχρήστου (1-0) κι αφού χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες νωρίτερα (8ο Μακρής, 10ο Φωκάς), δεν ήρθε ένα ακόμη τέρμα, όπως το υπολόγιζαν, καθώς ούτε ο Πίσπας σκόραρε στο 34ο λεπτό, ούτε ο Τσίπρας στο 37ο λεπτό.

ΜΠΗΚΕ «ΑΨΥΧΟΣ» ΑΛΛΑ ΗΡΕΜΗΣΕ

Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος αν και είχε το υπέρ του σκορ, μπήκε «άψυχος», οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο, με τον Μιγιένκα έφεραν το παιχνίδι τούμπα στο 46ο λεπτό και εκεί όλα άλλαξαν. Το άγχος έγινε μπελάς για τους παίκτες της «Μαύρης Θύελλας», που προσπαθούσαν, αλλά δεν τους έβγαινε απολύτως τίποτα και ευτυχώς που στο 89ο λεπτό ο Τσίπρας έβγαλε την κάθετη πάσα για τον Μακρή, αυτός σκόραρε, έδωσε προβάδισμα (2-1) κι όλοι ηρέμησαν με το… κερασάκι να έρχεται στις καθυστερήσεις όταν ο Κοντοχρήστος βρήκε τον Λιάτο και αυτός με το κεφάλι «καθάρισε» σημειώνοντας το 3-1 κι όλα καλά…

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Ν. Μανούρας): Παπαδόπουλος, Κίτος (63΄Τρέσα), Τακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαϊδης, Μακρής, Πίσπας (71΄Λιάτος), Κοντοχρήστος, Σανδραβέλης, Λούκας, Τσίπρας.

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ: Πονηρός, Καράι, Μαγκαφίνης, Μιγιένκα, Ζεκιράι, Σκρίντα, Τριμπόνιας, Οικονομικός, Αλεξανδρής, Ψύχας, Τάσιος.