Ερασιτεχνικό

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Είχε εύκολη μέρα

Ο Παναιγιάλειος πέρασε σαν… σίφουνας από το Μεσολόγγι κερδίζοντας 4-1 την ομώνυμη ομάδα

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά τέσσερα γκολ, έβαλε ο Παναιγιάλειος μέσα στο Αιτωλικό, νικώντας 4-1 την τελευταία του βαθμολογικού πίνακα Αθλητική Ένωση Μεσολογγίου για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος) πιστοποιώντας έτσι την ανωτερότητά του.

Η αιγιώτικη ομάδα έφτασε τους 32 βαθμούς και συνάμα κέρδισε έναν ακόμη σκόρερ κι αυτός δεν ήταν άλλος, από το νέο απόκτημα Σωτήρη Πίσμα, που με το… καλημέρα έδειξε ότι το έχει το γκολ και με την δεινή του ικανότητα, θα βοηθήσει σημαντικά την «Μαύρη Θύελλα» στην προσπάθεια να παραμείνει στην τρίτη τη τάξει κατηγορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Από την άλλη δε, οι διοικούντες τον Παναιγιάλειο θα κάνουν μια ακόμη μεταγραφή παίκτη, καθώς ο Κραγιόπουλος γνωστοποίησε ότι θέλει να αποχωρήσει από τον σύλλογο, κάτι που επαλήθευσε και ο τεχνικός Νίκος Μανούρας.

ΤΡΕΙΣ ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟΣ

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα με την ΑΕΜ εκτός έδρας, ο Παναιγιάλειος ήταν δυο-τρεις κλάσεις ανώτερος από τη γηπεδούχο ομάδα, οπότε όταν θέλησε να… ανεβάσει «στροφές» σκόραρε και το πρώτο γκολ ήρθε στο 22ο λεπτό από τον Μακρή, ο ίδιος εννέα λεπτά αργότερα (31ο) έκανε το 2-0, έπειτα χάθηκαν κι άλλες ευκαιρίες (34ο, 38ο) Βασίλτσης, (39ο) Τρέσα με τους παίκτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΡΕΜΙΑ

Στην επανάληψη η αιγιώτικη ομάδα, έχοντας ηρεμία και το σκορ υπέρ της, δεν αγχώθηκε στιγμή, οπότε έπαιζε με γνώμονα να φτάσει και σε άλλα τέρματα. Στο 50ό λεπτό της δόθηκε η ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΜ Δουλιώτης είπε «όχι» στον Μακρή. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 66ο λεπτό μείωσαν σε 2-1 με απευθείας φάουλ του Μιχαλόπουλου και ευτυχώς που ήρθε ο Μακρής στο 83ο λεπτό να πετύχει από την «άσπρη βούλα» το 3-1 (έφτασε τα τρία γκολ στον αγώνα), ειδάλλως θα υπήρχαν «εμφράγματα» και στις καθυστερήσεις ο Πίσπας πέτυχε το 4-1 και συνάμα το «παρθενικό» του γκολ.

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Β. Παστρωμάς): Δουλιώτης, Ε. Κοκώνης, Τριφιάτης, Κάκκος, Μπαλαμπάνης, Αυτζής, Πλαστήρας (60΄ Ζαβιτσάνος), Κακιώνης (60΄ Χαλαζιάς), Σπ. Κοκκώνης, Μιχαλόπουλος, Βαρούχος (60΄ Κουφός).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Ν. Μανούρας): Χάμος, Μωραΐτης, Τακίδης (61΄ Πίσπας), Μαυρόπουλος, Τσίπρας, Μακρής, Κοντοχρήστος, Σανδραβέλης, Λούκας (61΄ Φλώρος/65΄λ.τρ. Θεοφανόπουλος), Τρέσα (61΄ Κυριακίδης), Βασίλτσης (85΄ Ξυνός).