Ποδόσφαιρο

Ο Παναιγιάλειος νίκησε 5-1 στην Άβυθο τον Πανελευσινιακό κι έφτασε τους 44 βαθμούς

Του ΤΑΣΟΥ Α. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ
«Μια του… κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις», ε, δεν πήγαινε άλλο. Ο Παναιγιάλειος κάπου έπρεπε να ξεσπάσει και δυστυχώς έπεσε επάνω του ο Πανελευσινιακός, τον οποίο και… φιλοδώρησε με 5-1 στο γήπεδο της Αβύθου για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος).
Έτσι μετά την «καταιγίδα» των άσχημων εμφανίσεων και ηττών, η ηρεμία επανήλθε στο αιγιώτικο στρατόπεδο, με την «Μαύρη Θύελλα» να φτάνει αισίως τους 44 βαθμούς στο πρωτάθλημα που συμμετέχει.
ΕΝΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΕΠΑΝΩ
Το παιχνίδι δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής, ο Παναιγιάλειος ήταν ένα σκαλοπάτι πάνω από τον αντίπαλό του κι αφού έχασε κλασικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έπειτα πήρε φόρα και στο 19ο λεπτό άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα με τον Μακρή (1-0), ανατροπή του Φωκαΐδη από τον Ξενάκη. Το 2-0 ήρθε στο 42ο λεπτό όταν ο Βασίλτσης εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μύρτα. Νωρίτερα δε, χάθηκαν ευκαιρίες από τους Τρέσα 21ο, Βασίλτση 25ο, ενώ ο Πανελευσινιακός είχε σουτ με τον Σκέτζο άουτ στο 35ο και με τον Ζαρίκο στο 43ο λεπτό.
ΔΕΝ ΕΡΙΞΕ ΡΥΘΜΟΥΣ
Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος αν και προηγείτο δεν έριξε ρυθμούς, αντίθετα τους αύξησε κι έχασε ευκαιρίες με κεφαλιά του Τσίπρα στο 47ο και με τον Τρέσα στο 55ο λεπτό, αλλά έπειτα βρήκε δίχτυα με τον Τσίπρα στο 56ο λεπτό (3-0) για να ακολουθήσει έπειτα η μείωση του σκορ από τον Πανελευσινιακό (3-1, 59ο Ζαρίκος), ενώ λίγο έλειψε να έρθει η δεύτερη μείωση από τους φιλοξενούμενους, όταν στο 67ο λεπτό, ο Τσιάβος είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Παναιγιάλειου. Αν και τα… χρειάστηκε η «Μαύρη Θύελλα» δεν πτοήθηκε, συνέχισε και στο 77ο λεπτό ο Μακρής έκανε το 4-1, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με τον Καψή στο 88ο λεπτό με αυτογκόλ να διαμορφώνει το τελικό 5-1.
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Ι. Παπαδόπουλος, Μωραΐτης, Τακίδης, Μαυρόπουλος (60΄ Κίτος), Φωκαϊδης (76΄ Θεοφανόπουλος), Τσίπρας, Μακρής, Σανδραβέλης (70΄ Λιάτος), Τρέσα, Λουκάς, Βασίλτσης (76΄ Πίσπας).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Μύρτα, Καλομενίδης (84΄ Μαλλιαράκης), Ξενάκης, Καψής, Νικολόπουλος (48΄ λ.τρ. Φίλης), Ουράι, Νικολάου (73΄ Κογιός), Τσιάβος, Χατζημάρκος, Σκέντζος (84΄ Αράπι), Ζαρίκος.