Ποδόσφαιρο

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Επαγγελματικό σφάξιμο…

Ο Παναιγιάλειος έχασε 1-0 από τον Παναργειακό με τον ρέφερι Ζέστα να αρνείται πέναλτι στο 72ο λεπτό

Του ΤΑΣΟΥ Α. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Ο Παναιγιάλειος ήταν υποψιασμένος πριν καν αρχίσει η αναμέτρηση με τον Παναργειακό για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος) ότι όποιος διαιτητής οριστεί σε αυτή θα του… κάνει μανούρα.

Και δικαιώθηκε, καθώς οι Αργείτες κέρδισαν 1-0, ανέβηκαν στους 67 πόντους με τη «Μαύρη Θύελλα» να παραμένει επτά θέσεις πίσω (8η), στους 48 βαθμούς και «φωνάζει» για μια ακόμη φορά για τη διαιτησία, καθώς ο ρέφερι Ζέστας από τον Πειραιά έφερε σε πέρας το έργο του.

ΑΠΟ ΤΥΧΗ ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΑΡΓΕΙΤΕΣ

Ο Παναιγιάλειος μπήκε πολύ δυνατά στο «παγωμένο» γήπεδο Αβύθου-έπαιζε κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας- κι απέναντι στον Παναργειακό, καθώς ο Φωκαΐδης έστειλε με το κεφάλι στο 4ο λεπτό άουτ. Έπειτα η αιγιώτικη ομάδα πίεσε την άμυνα των φιλοξενούμενων, όμως καμία ευκαιρία δεν του έβγαινε και από το… πουθενά ο Ντε Σόουζα στο 26ο λεπτό βρήκε δίχτυα, γράφοντας με σουτ το 1-0 για τους Αργείτες. Προσπάθησαν οι παίκτες του Περικλή Παπαποστόλου να αιφνιδιάσουν μετά το τέρμα που δέχτηκαν, αλλά η μπάλα τους γύρισε την πλάτη στο 32ο λεπτό, όταν η σέντρα σουτ του Βασίλτση πέρασε κόρνερ και στο 44ο λεπτό το σουτ του Τακίδη μάζεψε ο γκολκίπερ Καραργύρης.

ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ Ο ΡΕΦΕΡΙ

Στην επανάληψη η «Μαύρη Θύελλα» έδειξε περισσότερη ζωντάνια, αλλά δεν κατάφερνε να διασπάσει με κανέναν τρόπο την άμυνα του προπονητή Γιώργου Βαζάκα που είχε «χτίσει μπετόν» στην εστία του, κρατούσε το αποτέλεσμα κι όσο η ώρα περνούσε ο Παναιγιάλειος πίεζε ακόμη περισσότερο, προκειμένου να φτάσει στην ισοπαλία. Όμως στο 72ο λεπτό, ο ρέφερι Ζέστας ανέλαβε δράση, καθώς ο Πίσπας ανατράπηκε από αμυντικό του Παναργειακού μέσα στην περιοχή κι ο διαιτητής από τον Πειραιά έδειξε παίζεται, οπότε και χάθηκε μια σημαντική ευκαιρία για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο η «Μαύρη Θύελλα». Η φάση αυτή «πίκρανε» τους παίκτες, που προσπάθησαν, αλλά στο τέλος του αγώνα έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Μωραΐτης, Τακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαίδης (80΄Κίτσος), Τσίπρας, Μακρής, Σανδραβέλης, Λούκας, Τρέσα (56΄ Πίσπας), Βασίλτσης (56΄Θεοφανόπουλος).

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Καραργύρης, Καρέλης, Σαάντο, Τσιώλης (75΄ Ελευθεριάδης), Ντε Σοούζα, Ηλιόπουλος, Αρμπερ (75΄ Σακελλαρόπουλος), Τσούτσης, Πρίκας (86΄Καπετανάκης).