Ποδόσφαιρο

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Φινάλε με τρίποντο

Ο Παναιγιάλειος κέρδισε με το «αγγλικό» 4-3 στα Φιλιατρά την Εράνη κι έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά

Από τη στιγμή που το άγχος της παραμονής έφυγε για τον Παναιγιάλειο, μετά τη νίκη επί της Κορίνθου την περασμένη Τετάρτη, στα Φιλιατρά η «Μαύρη Θύελλα» πήγε χωρίς «καρδιοχτύπι», ξεδίπλωσε τις ποδοσφαιρικές της αρετές και νίκησε με το «αγγλικό» 4-3 την Εράνη για την 34η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος).

Έτσι ο στόχος της μεγάλης παραμονής επετεύχθη κι αν ο Παναιγιάλειος ήταν πιο προσεκτικός κατά τη διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος και αν δεν έκανε την…. λεγόμενη ποδοσφαιρική «κοιλιά», ίσως να πήγαινε ακόμη και για το κάτι παραπάνω-κι αν του έβγαινε κι η άνοδος-θα ήταν το καλύτερο.

«ΠΟΛΥΒΟΛΟ» ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Η Αιγιώτικη ομάδα, απαλλαγμένη από το βαθμολογικό άγχος, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Εράνη και κατάφερε να «καθαρίσει» την υπόθεση- νίκη από το πρώτο 45λεπτο. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4΄ ο Μακρής με κεφαλιά (1-0), ενώ στο 20΄ με τον ίδιο τρόπο ο Τακίδης διπλασίασε τα γκολ (2-0) του Παναιγιάλειου και δύο λεπτά αργότερα (22΄) ο πρώτος σκόρερ της «Μαύρης Θύελλας» διπλασίασε τα προσωπικά τέρματά του με σουτ, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για την κατάκτηση του «διπλού» στο φινάλε του πρωταθλήματος, παρότι στο 36΄ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Καραμπέτσα σε 3-1.

«ΒΡΟΧΗ» ΤΑ ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Στην επανάληψη οι «μελανόλευκοι» ξεκίνησαν εξίσου δυνατά και στο 52΄ πέτυχαν τέταρτο γκολ με σουτ του Θεοφανόπουλου (4-1). Από κει και πέρα το παιχνίδι δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο αναφοράς, με εξαίρεση τα δύο γκολ που πέτυχαν οι Μεσσήνιοι με τους Γκεβόρι (64΄) και Σινάνι (90΄+4΄) διαμορφώνοντας το τελικό 3-4 υπέρ του Παναιγιάλειου.

ΕΡΑΝΗ: Σαββίδης, Μπινιώρης, Τσερπές (63΄ Καπλάνης), Μρόζκο, Παπαδόπουλος, Κοτσιανούλης (63΄ Φλαριώτης), Κωνσταντόπουλος, Φάκκης, Γκεβόρι, Πουλιάνος (78΄ Σάμπσον), Καραμπέτσος.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Χάμος (80΄ Μαυρούλιας), Τακίδης (60΄ Μωραΐτης), Κίτος (64΄ Πίσπας), Βιλανάκης, Μακρής, Κοντοχρήστος (80΄ Φλώρος), Λουκάς, Θεοφανόπουλος, Λιάτος, Τρέσα, Βήτος.