Μπάσκετ

Ο Προμηθέας έκανε “πάρτι” με το Περιστέρι και πήρε δίκαια την πρόκριση στους «4»

Μην αφήνοντας το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας διέσυρε το Περιστέρι (86-58) στο 3ο παιχνίδι της α΄φάσης των πλει-οφς   και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος, όπου θα παίξει με το Λαύριο (20/5).

Η πατρινή ομάδα που πήρε προβάδισμα από το 2ο δεκάλεπτο και στη συνέχεια με σπουδαία εμφάνιση, δεν το έχασε στη συνέχεια, είχε κορυφαίους τους Λούντζη (19π. 5 ριμπαουντ) και Δ. Αγραβάνη  (21π. 6 ριμπαουντ).

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν ανταγωνιστικοί για δυό περιόδους, μέχρι την στιγμή δηλαδή που προδόθηκαν από την έλλειψη ενέργειας, την στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι.

Ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει το Λαύριο, έχοντας μειονέκτημα έδρας -η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις τρεις νίκες.

Τα πολλά φάουλ που σφυρίχτηκαν στα πρώτα λεπτά δεν βοήθησαν προκειμένου να υπάρχει καλός ρυθμός στον αγώνα, με τον Προμηθέα να έχει μικρό προβάδισμα (12-8 στο 5′). Η είσοδος του Βαγγέλη Μάντζαρη βοήθησε το Περιστέρι να ελέγξει καλύτερα την κατάσταση, να ανεβάσει ταχύτητα και να φτάσει μέχρι το +5 (14-19 στο 8′), προβάδισμα που όμως δεν διατήρησε για πολλή ώρα.

Η συνέπεια που επέδειξαν οι παίκτες του Μάκη Γιατρά στα δίποντα σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια βοήθησε τον Προμηθέα να επιστρέψει σε θέση οδηγού (24-21 στο 12′). Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, είδαμε όμως ακόμη δύο ανατροπές. Από τη μία χάρη στην δράση του Τρε ΜακΛιν και του Τέραν Πέτεγουεϊ, από την άλλη με όπλο την επιθετική ενεργοποίηση του Τζιάν Κλαβέλ και ο Προμηθέας πήγε στο ημίχρονο με +6 (43-37).

Στο β΄ ημίχρονο ο Προμηθεάς μπήκε πιο αποφασισμένος, πήρε πόντους από διαφορετικούς παίκτες και ανάγκασε σε λάθη το Περιστέρι  με τον Πέτεγουεϊ (47-44), να είναι η μοναδική απειλή των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι  πήραν και τον έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ, με τον Τζεράι Γκραντ να έχει 7 και με καλάθι του Αγραβάνη, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 (54-44) με την 3η περίοδο να κλείνει με 64-47.

Η τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η Πατρινή ομάδα έλεγχε τα ριμπάουντ, ήταν πολύ εύστοχη, είχε κλειδώσει τον αντίπαλο και έτσι όχι μόνο κράτησε τη διαφορά αλλά την έφτασε στο +30 (86-56)  δίνοντας την ευκαιρία στον Γιατρά να δώσει χρόνο συμμετοχής  στα νέα παιδιά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 43-37, 64-47, 86-58.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 12 (8 ριμπάουντ), Κλαβέλ 12 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Λούντζης 19 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 21 (4/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέριαν Γκραντ 7 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Αγκμπελέσε 8 (7 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 4, Φορντ, Χριστοδούλου 3 (1), Γιαννόπυλος, Μπαζίνας, Τανούλης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 15 (6/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τσαϊρέλης 2, ΜακΛιν 10 (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 4 (5 ριμπάουντ), Γκουτιέρεζ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σκορδίλης, Φορντ 2 (1/6 σουτ), Σαλούστρος 2 (1/5 σουτ), Τόλα 3, Καράμπελας 3 (1), Κρόκετ, Μάντζαρης 5 (1).