Μπάσκετ

Ο Προμηθέας προδόθηκε από την άμυνα και έχασε στην Γαλλία, πολύ δύσκολη η πρόκριση

Και πάλι από την άμυνα του προδόθηκε η ομάδα του Προμηθέα η οποία  έχασε πριν λίγο με 91-70  εκτός έδρας από τη Ναντερ 92 για την 8η αγωνιστική του eurocup και πλέον δυσκολευτεί πολύ ο στόχος της πρόκρισης.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχοντας μόνο τους  Μίλερ  και Αγραβάνη να βοηθούν επιθετικά, παρουσίασε πολλά προβλήματα στην άμυνα, δεν μπόρεσε να σταματήσει τον τρομερό Μπρχανεμέσκελ  και με εξαίρεση το πρώτο 10λεπτο, στη υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα βρέθηκε  να κυνηγά στο σκορ και να  γνωρίσει την ήττα.

Πλέον  η Πατρινή ομάδα είναι με την πλάτη στον τοίχο, καθώς χρειάζεται το απόλυτο νικών στις 3 επόμενες αναμετρήσει για να προκριθεί στους 16 της διοργάνωσης.

Η αρχή θα γίνει την Πέμπτη 10/12 (7.30μ.μ. ώρα Ελλάδας) με αντίπαλο την Τσεντεβίτα Ολίμπια Λιουμπλιάνας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής,  όπου θέλει πάση θυσία νίκη.

Στο αγωνιστικό μέρος μετά από ένα μέτριο α΄ ημίχρονο όπου ο Προμηθέας ήταν μέσα στο ματς κυρίως χάρη σε Μίλλερ και Αγραβάνη  αλλά είχε σοβαρά θέματα στην άμυνα με τους Γάλλους να είναι πολύ εύστοχοι από τα 7.75.

Στο β΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με υψηλά ποσοστά ευστοχίας κράτησαν το προβάδισμα (52-40 στο 22΄, 54-41 στο 23΄), με τον Προμηθέα να κάνει πολλά λάθη. Ο Αγραβάνης φορτώθηκε με φάουλ, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμα (56-45 στο 25΄, 57-47 στο 26΄, 60-48 στο 27΄). Το ένα λάθος του Προμηθέα διαδεχόταν το άλλο, με τον Μάντζαρη να μειώνει σε 65-52 στο 28΄, όμως η Ναντέρ ΄92 ήταν ασταμάτητη (67-52 στο 29΄), με τη γ΄ περίοδο να λήγει 69-54 υπέρ της.

Στη τελευταία περίοδο  δεν άλλαξε κάτι με τους Γάλλους να είναι ασταματήτοι και τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Γιατρά να ρίξει στο ματς και τους νεαρούς Μαντζούκα-Τανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 49-38, 69-54, 91-70.

ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Μπερχανεμέσκελ 21 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ), Φεβριέ 4 (0/4 τρίποντα), Μπουκέ 4, Κορντινιέ 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμπά 8 (7 ριμπάουντ), Κονκλέν 20 (7/10 δίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουεμπανιάμα, Στόουν 15 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουόρεν 9 (1 τρίποντο, 9 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 7 (4 ριμπάουντ), Λούντζης 5, Τζέιμς, Αγραβάνης 11 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 λάθη), Γκάρετ 9 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαγιέ 4, Χριστοδούλου 6, Μάντζαρης 7 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μίλερ 16 (1), Ραντίσεβιτς 3 (1), Μαντζούκας 2, Τανούλης.