Μπάσκετ

Ο «λειψός» Προμηθέας χωρίς ενέργεια, ηττήθηκε από την ΑΕΚ και αυλαία με4η θέση

Παίζοντας για ένα ακόμα ματς με απουσίες (δεν έπαιξαν λόγω τραυματισμού οι Τζεριαν Γκραντ, Κ. Φορντ, Τζ. Κλαβελ) η ομάδα του Προμηθέα παρουσιάστηκε χωρίς ενέργεια και έχασε εκτός έδρας με 95-72 από  την ΑΕΚ στον 4ο  μικρό τελικό και έτσι η τελευταία με 3-1 σκορ στη σειρά  κατέκτησε την 3η θέση στο φετινό πρωτάθλημα με την Πατρινή ομάδα να μένει στην 4η θέση.

Η Πατρινη ομάδα είχε χαμηλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα σε αντίθεση με την ΑΕΚ που ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς  και επιθετικά τράβηξαν μόνο οι  Δημήτρης Αγραβάνης -Χάρης Γιαννόπουλος .

Στο αγωνιστικό μέρος,  στο 1ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά, με καλή άμυνα  που ανάγκασε σε λάθη την Πατρινή ομάδα αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση, πήρε προβάδισμα με 7-0 και 12-4.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πρόβλημα στα ριμπάουντ και κακές επιλογές στη επίθεση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σκοράρει και να έχει σημειώσει μόνο 6 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά.

Ο Προμηθέας με τον Δ. Αγραβάνη να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, μείωσε σε 12-8 αλλά έχει εκεί αφού η ΑΕΚ με τους Μεικον-Μορερια, έκανε σερί 9-0 και πήρε προβάδισμα με 19-8 στο 7΄.

Στα τελευταία 3 λεπτά δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο, ο Προμηθέας σούταρε με χαμηλά ποσοστά η ΑΕΚ αντίθετα με υψηλά και έτσι πήγε στο τέλος του 10λεπτου με 24-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ο Προμηθέας δεν μπορούσε να βρει καμία λύση στην επίθεση εκτός από κάποια μακρινά σουτ με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να προηγηθεί με 31-16 στο 13΄.

Η ομάδα του Γιατρα δεν είχε ενέργεια, έχανε τις μάχες κάτω από τη ρακέτα με την ένωση να παίρνει δεύτερες και τρίτες επιθέσεις  και να προηγηθεί ακόμα και με +17(37-20) στο 15΄.

Η Πατρινή ομάδα ανέβασε λίγο την απόδοσή της με τους Λούντζη και Γιαννόπουλο να ανεβάζουνε στροφές  μείωσε σε 40-29 όμως χωρίς συνέχεια με τον τεχνικό της ΑΕΚ, Β. Αγγέλλου να ανακατεύει την τράπουλα και να βρίσκει λύσεις από διαφορετικούς παίκτες.

Η Ενωση έφτασε πάλι στο + 15 (51-36) με τους Μεικον, Γόντικα και Μορειρα να είναι η τρίλεπτα της επίθεσης και πήγε στο τέλος του ημιχρόνου να προηγείται με 53-38.

Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Στο β΄ ημίχρονο ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά, έριξε τη διαφορά στους δέκα (55-45) μετά από 2,5 λεπτά αγώνα στο δεύτερο μέρος, ωστόσο στο 24′ ο Ματσιούλις αποκατέστησε με τρίποντο το +15 του ημιχρόνου (64-49) και λίγο αργότερα ο Γκίκας έφερε τη διαφορά στο +19 (69-50). Ο Δ.Αγραβάνης μείωσε με ένα προσωπικό σερί 7 πόντων σε 69-57 και τρίτη περίοδος έληξε με τον Προμηθέα να έχει επιστρέψει στο παιχνίδι (69-59).

Στην τελευταία περίοδος η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη, με καλή άμυνα και ευστοχία  από τον Μεικον προηγήθηκε με 83-67 στο 35΄ και ήταν αγκαλιά με την νίκη.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Γιατρά να ρίχνει στο ματς τους νεαρούς παίκτες για να πάρουν εμπειρίες και η ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 95-72.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 53-38, 69-59, 95-72

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 4 (1/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λούντζης 11 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δημήτρης Αγραβάνης 17 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάννης Αγραβάνης 4, Γιαννόπουλος 14 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Αγκμπελέσε 12 (5/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 7, Κουρουπάκης, Μπαζίνας 3 (1), Τανούλης.