Απόλλων: Νίκησε 78-67 τον Κολοσσό Ρόδου

Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση, ο Απόλλων νίκησε  στο κλειστό της Περιβόλας σε φιλικό παιχνίδι 78-67 τον Κολοσσό Ρόδου, δείχνοντας έτσι ότι οι παίκτες του, έχουν αφομοιώσει για τα καλά, όσα διδάχτηκαν στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους.

Η μελανόλευκη ομάδα, δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα από τους Ροδίτες αν και αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Μίσκοβιτς και Γκρίφιν, δυσκόλεψαν τη ζωή των αντίπαλων παικτών και με πολύ καλή άμυνα, αλλά και επίθεση έφτασαν στην επικράτηση.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Απόλλων στο πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε εξαιρετικά και βρέθηκε να προηγείται στο 13′ με 22-15, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Μπόγρη και Τζόουνς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ισορρόπησαν τον αγώνα και με ισοφάρισαν στο 17΄ σε 27-27, η λήξη βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (32-32).

ΒΡΗΚΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΡΥΘΜΟ

Ο Απόλλων έπειτα βρήκε και πάλι ρυθμό, οι παίκτες του, ότι έκαναν στο παρκέ τους έβγαινε και έτσι στο τρίτο δεκάλεπτο, βρέθηκαν εκ νέου μπροστά στο σκορ με 50-46 και αφού είχαν πολύ καλή ψυχολογία αφενός και αφετέρου πρόσεχαν τόσο την άμυνά τους (69-56 στο 36′ και 75-62 στο 38΄), αλλά σκόραραν και στην επίθεση και πήραν την… άτυπη νίκη με 78-67, έχοντας κορυφαίους τους Τζόουνς, Ντέιβις και Μπόγρη. Διαιτητές: Καρπάνος, Δαρλαμήτσος, Λογοθέτης. Τα 10λεπτα: 16-11, 32-32, 50-46, 78-67.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Βετούλας): Καράμπελας 12 (2), Κογιώνης, Μπόγρης 11, Βησσαρίου Τζόουνς 17 (3), Ντέιβις 17 (2), Σιλά 9,  Κ. Αθανασόπουλος, Καλχούν 9 (3), Μαστρογιαννόπουλος 3.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 13, Χρυσικόπουλος 9 (1), Ντζέγκε, Οσμπον 8,  Μπιλλής 3 (1), Χατζηδάκης4, Κατσίβελης 9, Ιορδάνου 1, Γιαννόπουλος 12 (2), Στεφάνοβιτς 8 (2).

ΑΥΡΙΟ ΜΕ ΤΟ ΛΑΥΡΙΟ

Αύριο ωστόσο η μελανόλευκη ομάδα θα δώσει ένα ακόμη σημαντικό φιλικό παιχνίδι, φιλοξενώντας (17:00) στο κλειστό της Περιβόλας το Λαύριο το οποίο προ ημερών έπαιξε φιλικό αγώνα με την Ρουμανική Κλουζ Ναπόκα από όπου και ηττήθηκε με 84-80.