Super Cup: Ο Ολυμπιακός 93-65 τον Προμηθέα στη Ρόδο

Την ήττα με 93-65 γνώρισε ο Προμηθέας στη Ρόδο από τον Ολυμπιακό στον δεύτερο ημιτελικό του Super Cup.

Οι ερυθρόλευκοι θα αναμετρηθούν στις 21:00 (ΕΡΤ3) αύριο Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022 με τον Παναθηναικό στον μεγάλο τελικό.

Ο Προμηθέας θα συναντηθεί στον μικρό τελικό με τον Κολοσσό που θα διεξαχθεί τέσσερις ώρες νωρίτερα (17:00, ΕΡΤ3)

ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΗΣ ΗΤΤΑΣ ΣΤΗ ΡΟΔΟ

Το παλεύει όσο μπορεί ο Προμηθέας στη Ρόδο απέναντι στον Ολυμπιακό στο δεύτερο αγώνα της διοργάνωσης.

Η Πατρινή ομάδα βρίσκεται πίσω στο σκορ στο ημίχρονο της συνάντησης με 34-47.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Γ. Πουρσανίδης, Πιτσίλκας. Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-34, 69-48, 93-65.

Η ψαλίδα στην τρίτη περίοδο έχει ανοίξει με τον Ολυμπιακό να έχει μεγαλώσει τη διαφορά πόντων και 5 λεπτά πριν ολοκληρωθεί οι ερυθρόλευκοι προηγούνται 56-40.

Όσο τα λεπτά κυλούν ο Ολυμπιακός ανεβάζει την απόδοσή του και 3 λεπτά πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 59-43.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει παγιώσει τη διαφορά απέναντι στον Προμηθέα, απλοποιώντας τα πράγματα, καθώς η ερυθρόλευκη ομάδα βρίσκεται μπροστά με 23 πόντους διαφορά, κάνοντας το 43-66 1.20” πριν ολοκληρωθεί η 3η περίοδος.

Ο προπονητής του Προμηθέα Μάκης Γιατράς είναι εκνευρισμένος από τους παίκτες του.

Δόθηκε τεχνική ποινή στον Μάκη Γιατρα από τους διαιτητές της συνάντησης στην 4η περίοδο. Ο Ολυμπιακός στο 7.00 πριν το τέλος είναι μπροστά με 79-54.

Ο Ολυμπιακός πλέον είναι στον τελικό της Κυριακής 5.47″ πριν τελειώσει το παιχνίδι με τον Γ. Μπαρτζώκα να κάνει διαχείριση παικτών, καθώς προηγείται πέντε λεπτά πριν τη λήξη με 85-57.

Οι δύο τεχνικοί έριξαν ο μεν Γιατράς τον Τανούλη στο παρκέ και ο Μπαρτζώκας τον Πάππας. Στο 3.30″ 85-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Κάναν 3 (1/5 τρίποντα), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λούντζης 11 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Πάπας, Σλούκας 7 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπόλομποϊ 12 (5/7 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Πίτερς 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/5 σουτ, 1/2 βολές).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γιανγκ 3 (1/14 σουτ, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Κακλαμανάκης 4 (5 ριμπάουντ), Σίμπσον 16 (2/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 0/1 βολή), Κουλμπόκα 14 (3/6 τρίποντα), Κάουαν 11 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Κόντιτ 4 (2/7 σουτ, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ), Πλώτας.