Αθλητισμός

Basket League: Ο Προμηθέας επικράτησε με 97-84 του Ιωνικού

Published

on

O Προμηθέας πήρε άνετα τη νίκη επί του Ιωνικού με 97-84,  στο “Δ. Τόφαλος” στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League, διατηρώντας την αήττητη πορεία του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Της Αμαλίας Λαλιώτη

Οι Προμηθείς μπήκαν λίγο μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης όσο όμως περνούσε η ώρα κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο  φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

ΜΠΗΚΕ ΝΩΘΡΑ

Στον αγωνιστικό τομέα τώρα στο το πρώτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί μπήκαν λίγο νωθρά με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να προηγούνται σε ένα μεγάλο μέρος μέχρι το 7-12, όπου ο Μάκης Γιατράς πήρε τάιμ άουτ και το παιχνίδι αρχικά ήρθε στα ίσια με 14-14 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά ο Προμηθέας με 17-16 τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

«ΚΕΦΑΛΙ» ΟΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΙ

Στη συνέχεια όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 17-23 ενάμισι σχεδόν λεπτό πριν το φινάλε, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τον Προμηθέα να χάνει με 19-23.

ΟΙ ΝΙΚΑΙΩΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε και πάλι με τον Ιωνικό να έχει τον έλεγχο και να προηγείται με 19-26 και 25-30, 6.46” πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 35-35, 3΄ και 43΄΄πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

ΜΕ ΠΡΟΔΑΔΙΣΜΑ ΤΟΥ ΤΣΑΪΡΕΛΗ

Στη συνέχεια ο Τσαϊρέλης έδωσε το προβάδισμα μετά από ώρα στον Προμηθέα με 37-35, με την πατρινή ομάδα να χτίζει διαφορά με 45-38 και 48-41 με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γκίκα ξεσηκώντας τους φίλους του Προμηθέα που βρέθηκαν στο γήπεδο, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-41 υπέρ των Πατρινών.

«ΝΕΥΡΑ» ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΥΣ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Προμηθέα να συνεχίσει την καλή παρουσία που είχε στο τέλος του πρώτου και έχοντας ένα προβάδισμα με 51-43, το οποίο όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με 53-49. Αυτό έφερε νεύρα από την πλευρά του Ιωνικού φέρνοντας τη διαφορά στο 59-51 και 66-55 λίγο πριν το τέλος. Με την πατρινή ομάδα να βρίσκει τα πατήματά της, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στους δώδεκα πόντους με 73-61.

ΕΓΙΝΑΝ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΙ

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι χαρακτηριστικό αυτού ότι τρία λεπτά την έναρξή του, το σκορ ήταν 77-63. Στη συνέχεια όμως οι αθλητές του Γιατρά ήταν ασταμάτητοι με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 97-84.

Οι διαιτητές: Τσαρούχα-Τσώνος-Θεοδωρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 49-41, 73-61, 97-84.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 16 (3), Γιανγκ 34 (3), Κακλαμανάκης 15, Σίμπσον, Κουλμπόκα 14 (1), Κόντι, Πλώτας, Τσαϊρέλης 4, Μουράτος 6, Γκίκας 8 (2), Τανούλης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Κάπελαν 2, Αρσενόπουλος 19 (3, Μαυροκεφαλίδης 21 (3), Μάντζαρης 10 (1), Χόκινς 13 (1), Σίμονς 5 (1), Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Λέισι 10 (1), Λότον 4.