«Μάγκες» στο Σίτι…

Η Παναχαϊκή των «χιλίων» προβλημάτων κέρδισε 2-0 στο Αιγάλεω και πήρε το πρώτο «τρίποντο» στο β΄ γύρο

Η Παναχαϊκή των «χιλίων» και πλέον προβλημάτων, άφησε στην… άκρη ό,τι της στενοχωρούσε, φόρεσε το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο και «ξεμπούκωσε» μέσα στο Αιγάλεω, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας στο «Σ. Μαυροθαλασσίτης» με 2-0, παίρνοντας το πρώτο της «τρίποντο» στο β΄ γύρο του πρωταθλήματος της Super League 2 για την 21η αγωνιστική.

Η Παναχαϊκή πλέον, μετά την επιτυχία της αυτή, σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση, μπροστά από την Καλαμάτα, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από πέντε αγώνες πρωταθλήματος.

«ΕΣΠΑΣΑΝ» ΤΑ ΔΟΚΑΡΙΑ

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου «Σ. Μαυροθαλασσίτης», θέλοντας να δείξουν τις αγωνιστικές τους αρετές, με την πρώτη ευκαιρία να έρχεται από τους γηπεδούχους (20ό λεπτό), όταν ο Κολοβούρης εκτινάχτηκε κι έβγαλε το σουτ του Ραμίρεζ. Η κοκκινόμαυρη ομάδα ανταπάντησε στις ευκαιρίες δύο λεπτά αργότερα (22ο) όταν ο Μπουρλάκης σούταρε εκτός περιοχής με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και «ισοφάρισαν» τα δοκάρια, όταν στο 25ο λεπτό ο Ραμίρεζ εκτέλεσε φάουλ και ο Σίλβα στην προσπάθειά του να απομακρύνει με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του συμπαίκτη του, Κολοβούρη(!). Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αν και λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος η Παναχαϊκή είχε την ευκαιρία να φτάσει σε γκολ, όμως στο 44ο λεπτό, ο Λινάρδος, σε φάση διαρκείας, σούταρε με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ…

Στην επανάληψη Αιγάλεω και Παναχαϊκή δεν… κοίμισαν τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, αντίθετα μπήκαν με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι στο 48ο λεπτό βρήκε δίχτυα με το Λινάρδο, γράφοντας το 1-0, έπειτα (58ο λεπτό) οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως ο Κολοβούρης μπλόκαρε την κεφαλιά του Τσίτσαρη, ενώ στη συνέχεια, η Παναχαϊκή, έχοντας υπέρ της το σκορ, δεν «κάθισε», αντίθετα ανέβασε «στροφές» και στο 67ο λεπτό πανηγύρισε, όταν ο Μπουρλάκης νίκησε με σουτ τον Σικαλιά γράφοντας το 2-0, «κλειδώνοντας» έτσι τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Θα μπορούσε φυσικά να φτάσει σε ένα ακόμη γκολ, αλλά στο 76ο λεπτό ο Μυτίδης σούταρε επάνω στον Σικαλιά, ενώ στο 89ο λεπτό, ο Λιοφάγος πέρασε τους πάντες, γύρισε παράλληλα την μπάλα στη γραμμή, αλλά κανείς από τους «κοκκινόμαυρους» παίκτες δεν πρόλαβε να την σπρώξει στην ανυπεράσπιστη εστία.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Γράφας): Σικαλιάς, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι (63΄Μπαστιάνος), Τσίτσαρης (73΄Πολυχρόνης), Κωστανάσιος (73΄Παλτόγλου), Ραμίρεζ, Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος (52΄Ματέα), Κολλάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Βογιατζής): Κολοβούρης, Τοπάλ, Ρουγκάλας, Κωνσταντακόπουλος, Λιοφάγος, Σίλβα, Παπαχρονόπουλος, Στεργίδης (72΄Χαντί), Λινάρδος (78΄Καρλίτος), Μπουρλάκης (87΄Στασινόπουλος), Μυτίδης (87΄Ζυγκερίδης).

ΛΙΟΦΑΓΟΣ-ΠΑΠΑΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ

Έλαμψαν με την παρουσία τους στο χθεσινό εκτός έδρας ματς με το Αιγάλεω οι νεαροί ποδοσφαιριστές Μάνος Λιοφάγος και Μανώλης Παπαχρονόπουλος. Στην Ελλάδα υπάρχει πλούσιο ταλέντο και όταν δίνονται οι ευκαιρίες στους νεαρούς ποδοσφαιριστές και εκείνοι τις αρπάζουν από το «μαλλιά» τότε ως δια μαγείας κάποιοι «ξυπνάνε» και πλέκουν το εγκώμιο. Οι δύο «κοκκινόμαυροι» αγωνίστηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και είχαν εξαιρετική απόδοση δείχνοντας στο Γιάννη Βογιατζή ότι είναι εδώ, δυνατοί και έτοιμοι να προσφέρουν στην Παναχαϊκή.

SL2

Τρίτο σερί… «τρίποντο» οι ερυθρόλευκοι

Η αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 ανέδειξε νικητή με 2-1 τον Ολυμπιακό Β. στο γήπεδο του Ταύρου με αντίπαλο τον ΠΑΟ Ρουφ.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Λιάτσος (36’), Πινακά (56’) ενώ των ηττημένων σκόραρε ο Βενάρδου (60’).