Ποδόσφαιρο

Άφαντος στη Ρόδο!

Ο Παναιγιάλειος γνώρισε την ήττα (3-1) στο «σμαραγδένιο» νησί από την Αθλητική Ένωση

Του ΤΑΣΟΥ Α. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Σκιά του εαυτού του ήταν ο Παναιγιάλειος στο γήπεδο Αφάντου χθες και ηττήθηκε 3-1 από την Αθλητική Ένωση στη Ρόδο για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος).

Μια ήττα που έφερε «αναμνήσεις» από το πρόσφατο παρελθόν, καθώς πριν τον νικηφόρο αγώνα της περασμένης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Πανελευσινιακό, ο Παναιγιάλειος προερχόταν από μαζεμένες ήττες τόσο στο πρωτάθλημα, όσο και στη διοργάνωση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

Η αιγιώτικη ομάδα παρουσίασε πολύ κακό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο κι απέναντι στους γηπεδούχους έδωσε δικαιώματα, καθώς μπορεί να προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με τον Βασίλτση 1-0, αλλά έπειτα έχασε τον αποπροσανατολισμό της με αποτέλεσμα η ΑΕΡ Αφάντου να ισοφαρίσει στο 25ο λεπτό με τον Σταματούλλα σε 1-1, ενώ έκανε την ανατροπή στο 39ο λεπτό με τον Κιοσέογλου, που σκόραρε από την άσπρη βούλα, σημειώνοντας το 2-1.

ΤΟΝ… ΠΑΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος ήταν… άφαντος, η ΑΕΡ Αφάντου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, πίεσε συνεχόμενα την άμυνα της «Μαύρης Θύελλας, εκμεταλλευόμενη το ότι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες (αποβολή του Μακρή 42ο) και στο 52ο λεπτό ο Φερεντίνος σημείωσε το 3-1 και «σφράγισε» έτσι τη νίκη για την ομάδα του. Με αυτό το τρίποντο που κατέκτησαν οι Ροδίτες βρίσκονται πλέον για τα καλά σε τροχιά παραμονής, κρατώντας ξεκάθαρα την τύχη στα χέρια τους. Αξίζει να σημειωθεί ότι από τους γηπεδούχους αποβλήθηκε στο 90ο λεπτό ο Κιοσέογλου.

ΑΕΡ ΑΦΑΝΤΟΥ (Δ. Γκάιδας): Τσαβαρής, Κορλός, Κιοσέογλου (90΄ Θεοδωρής), Σταματούλλας (72΄ Βόικος), Παναγιωτόπουλος, Λεσάι (75΄ Σπαχιού), Φερεντίνος, Αντωνίου, Λαθούρης, Νόνης, Ζέλεφ.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Ν. Μανούρας): Χάμος, Φλώρος (59΄ Λιάτος), Μωραΐτης (79΄ Θεοφανόπουλος), Τακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαΐδης, Κίτος, Μακρής, Τσίπρας, Τρέσα (55΄ Πίσπα), Βασίλτσης.