Της έχει πάρει τον αέρα – Ο Απόλλωνας κέρδισε την ΑΕΚ

Μπορεί ο Απόλλων να κέρδισε στο κλειστό της Περιβόλας την ΑΕΚ 89-79 για την 3η αγωνιστική των πλει άουτ της Basket League, μπορεί να χάρηκε, αλλά αυτή δεν είχε την ουσία που όλοι θα επιθυμούσαν.

Τι εννοούμε; Ήταν δίποντο γοήτρου και τίποτε παραπάνω, καθώς δεν του φέρνει τη σωτήρια στην μεγάλη κατηγορία του Ελληνικού μπάσκετ, αντίθετα η μελανόλευκη ομάδα κοιτάζει πλέον τη νέα χρονιά που την βρίσκει στη Elite League.
Πάντως μέσα σε όλα ήρθαν και τα ευχάριστα, μιας και ο Απόλλων κατάφερε και ξεπέρασε τους 70 πόντους που σημείωνε κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος, καθώς έφτασε αισίως τους 19 παραπάνω, ήτοι τους ογδόντα εννέα!

ΑΝΕΒΑΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ

Στα πρώτα δυο λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, Απόλλων και ΑΕΚ μπήκαν κάπως μουδιασμένα, προσέχοντας τα νώτα τους, οπότε δεν υπήρχε η ένταση που όλοι περίμεναν οτι θα βγάλουν οι δύο ομάδες, όμως όσο τα δευτερόλεπτα κυλούσαν, τόσο πίεζε η μια την άλλη. Η μελανόλευκη ομαδα, στο 6ο λεπτό προηγήθηκε 17-9, έχοντας ένα επί μέρους 8-0 και έκλεισε το σκορ στο 26-13, έχοντας εναν +13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ρυθμοί του αγώνα ανέβηκαν ακόμη περισσότερο, η Ένωση πίεσε, αλλά ο Απόλλων έβρισκε συνεχώς διαδρόμους προς την ρακέτα των φιλοξενούμενων και στο 12ο λεπτό προηγείτο σταθερά με δέκα πόντους διαφορά (30-20), παρά το γεγονός οτι η ΑΕΚ του έκανε ένα επί μέρους 9-4, που όμως αυτό δεν έφτανε. Οι Μπραουν και Μπλοντιν έβρισκαν συνεχώς διαδρόμους προς το καλάθι της ΑΕΚ και τη “σφυροκοπουσαν”. Έπειτα οι παίκτες της ΑΕΚ προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά βρισκόταν στο +10 για την μελανόλευκη ομάδα (στο 17ο 41-31) με το ημίχρονο να τελειώνει με +8 και συγκεκριμένα 50-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλων μπήκε αποφασιστικά, έκανε άνω κάτω την αμυντική γραμμή της ΑΕΚ καθώς προηγήθηκε με 56-42 στο 22ο λεπτό, η Ένωση στη συνέχεια πίεσε θέλοντας να μπει εκ νέου στο παιχνίδι, ο Απόλλων όμως ξέσπασε και στο 25ο λεπτό ανέβασε το σκορ στο 62-48, έχοντας ενα +14. Η ΑΕΚ δεν είχε άλλη επιλογή από το να κυνηγά τους μελανόλευκους που έκλεισαν το σκορ με 75-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλων έχοντας το +17 υπέρ του, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, -μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν να χάσουν-, πίεσαν την άμυνά τους ανέβασαν κατά πολύ τον δείκτη του σκορ, καθώς στο 32ο έφτασε στο 79-60, η συνέχεια ήταν καλύτερη για τους παίκτες του Γ. Χριστόπουλου, οι οποίοι στο 38ο λεπτό είχαν κλειδώσει τη νίκη και το ροζ φύλλο, προηγούμενοι της Ένωσης με 82-70. Ενώ η ληξη του παιχνιδιού βρήκε τους μελανόλευκους νικητές με το 89-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-42, 75-58, 89-79.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Μπιμπς, Γκιουζέλης 3 (1), Σαλούστρος 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράουν 17 (6/11 δίποντα, 5/8 βολές, 15 ριμπάουντ), Κόουλμαν, Βησσαρίου 10 (2/3 τρίποντα), Όσμπορν 20 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πέρκινς 17 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλοντίν 14 (3 ασίστ), Καφεζάς, Κογιώνης, Βαλκανάς.

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 17 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράμπελας 3 (7 ασίστ), Νετζήπογλου 5 (1), Κουζέλογλου 15 (7 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Χολ, Χατζηδάκης 6, ΜακΡέι 6 (1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αγραβάνης 7 93 ριμπάουντ), Χόλινς, Κουζμίνσκας 20 (5/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πιλάβιος.