Μπάσκετ

Ο “λειψός” Προμηθέας ηττήθηκε δίκαια από τον ΠΑΟ

Εχοντας επι της ουσίας 8 μάχιμους παίκτες καθώς λίγο πριν από  τη έναρξη του αγώνα έμεινε εκτός μάχης και ο Λουντζης λόγω μικροτραυματισμού, η ομάδα του Προμηθέα άντεξε μονό ένα ημίχρονο και έτσι ηττήθηκε με 83-61 σε εξ αναβολής αναμέτρησης της 2ης αγωνιστικής της basketleague από τον  ΠΑΟ χωρίς όμως αυτό να στοιχίσει.

Οι πράσινοι πήραν έτσι την εκδίκησή τους για την ήττα στο ΟΑΚΑ από την ομάδα του Μάκη Γιατρά, η οποία -με τη σειρά της- θα τερματίσει, εν τέλει, στην τρίτη θέση της κατάταξης στο φινάλε της κανονικής διάρκειας -το Λαύριο εξασφάλισε τη δεύτερη.

Ο Προμηθέας ήταν πολύ άστοχος από την περιφέρεια, ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο. Γι αυτό κιόλας, όταν ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι, δεν βρήκε τον τρόπο για να ανακάμψει. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έκλεισαν τον αγώνα με 4/29 τρίποντα, με τον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Ανδρέα Χριστοδούλου να μην βρίσκουν ούτε μία φορά τον στόχο, στις επτά προσπάθειες που πήραν από τα 6μ75. ενω βοήθησαν μόνο οι Τζεριαν Γκραντ (13π.) και Γιαννόπουλος (16π.)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 29-37, 43-61, 61-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 11 (7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αγραβάνης Δ. 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 4 (0/5 σουτ), Τζέριαν Γκραντ 13 (4/11 σουτ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 16 (2/10 τρίποντα), Αγκμπελέσε 2 (1/5 δίποντα), Αγραβάνης Γ. 5 (1/5 σουτ), Φορντ 2, Βασιλείου, Κουρουπάκης 2, Μπαζίνας 4, Τανούλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 15 (14 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 14 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 13 (3/3 τρίποντα), Μακ 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Όγκαστ, Χεζόνια 7 (3/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 3, Κασελάκης 10, Βουγιούκας 8, Μπεντίλ 2 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ).