Προμηθέας: Επικράτησε 80-76 του Περιστερίου σε φιλικό παιχνίδι στο «Δ. Τόφαλος»

Το… άτυπο ροζ φύλο αγώνα πήρε ο Προμηθέας στο «Δ. Τόφαλος» επικρατώντας του Περιστερίου σε φιλικό παιχνίδι -για καλό σκοπό-με 80-76, ικανοποιώντας τους φιλάθλους, που βρέθηκαν στο γήπεδο και παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Πατρινής ομάδας, απέναντι στην «αρμάδα» του Βασίλη Σπανούλη, καθώς είχε προηγηθεί αυτή προ μερικών ημερών, στο κλειστό του Περιστερίου «Ανδρέας Παπανδρέου». Πλέον οι Προμηθείς κοιτάζουν την επόμενη φιλική συνάντηση κι αυτή δεν είναι άλλη με τον Ολυμπιακό στο «Δ. Τόφαλος» στις 17 Σεπτεμβρίου.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ…

Αν και ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απέναντι στο Περιστέρι στο ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο δίλεπτο, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και βρέθηκε να προηγείται με 13-16 στο 9΄ για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 19-21. Στη συνέχεια και στην δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοσή του και στο 12΄ ισοφάρισε σε 23-23, ενώ στο 15΄οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 28-32 και έκλεισαν το ημίχρονο με 35-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πίεσαν, όμως οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη, είχαν καθαρό μυαλό, πρόσεχαν τα νώτα τους και στο 23΄ το σκορ έγινε 34-40 με τον Σίμπσον στο 25΄ να μειώνει σε 41-45 στο 25΄. Όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα με 47-55.

ΠΙΕΣΑΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΝ…

Μη έχοντας άλλη επιλογή οι προμηθείς στην τέταρτη και τελευταία περίοδο πίεσαν τον αντίπαλό τους. Ο Γιανκ αφού είχε βρει το… χέρι του έξω από τα 6.75μ. «σφυροκοπούσε» συνεχώς, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του φτάνοντας αισίως το σκορ στο 70-65 (με έξι σερί τρίποντα) στο 37΄. Η συνέχεια έγινε ακόμη καλύτερη, καθώς στο 38΄ήρθε η ισοφάριση από το Περιστέρι σε 70-70 για να ακολουθήσει ένα δίλεπτο «φωτιά». Ο Κάουαν σημείωσε τρίποντο στο 39΄ και έγραψε το 75-71. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 77-76 στα 38΄, με τους γηπεδούχους τελικά να παίρνουν την… άτυπη νίκη με 80-76. Διαιτητές οι Τσιμπούρης, Καρπάνος και Κωνσταντινίδου. Τα 10λεπτα: 19-21, 34-36 (ημ.), 47-55, 80-76.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μ. Γιατράς): Μουράτος 2, Γιανγκ 27 (6), Χέλεμς 5, Κουλμπόκα 11 (3), Κακλαμανάκης 12, Κάουαν 14 (3), Λάγιος 2, Γκίκας 4, Σίμπσον 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Β. Σπανούλης): Πουλιανίτης, Μωραϊτης 17 (2), Μπίλαν 10, Ντέιβις 11 (2), Ραντάνοφ 10, Φραντσίσκο 22 (2), Κασελάκης 6, Σταυρακόπουλος.

*Ο Αμερικανοπορτορικανός Τζορτζ Κοντίτ, θα βρίσκεται στο τέλος της εβδομάδας στην Πάτρα και θα ανακοινωθεί από τον Προμηθέα.