Ερασιτεχνικό
ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Μεγάλα «διπλά» (Τ’ αποτελέσματα σε Α’ και Β’ Κατηγορία)
Σπουδαία «διπλά» σημειώθηκαν στη δεύτερη στροφή του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Ο Διαγόρας πέρασε «αέρας» από την έδρα της Παραλίας ενώ ο Άρης Πατρών επικράτησε με 2-1 του Πήγασου. «Διπλό» με ανατροπή σημείωσε ο Παναιγιάλειος (1-3) απέναντι στην Πάτρα ενώ σπουδαίες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν οι Νίκη Προαστίου, Θύελλα, Εθνικός και Αιγείρα/Ακράτα.
Στο ντέρμπι της Δυτικής Αχαΐας ο Πανμοβριακός ήταν ο μεγάλος νικητής ο οποίος επικράτησε με 2-1 το Λιμνοχώρι.
Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Δόξα Παραλίας-Διαγόρας Βραχνεΐκων, 1-4 (45′ πεν. Στάμος / 21′ Σταυρόπουλος, 43′ Γεωργαντόπουλος, 44′, 69′ Δημητρακόπουλος)
Πανμοβριακός Ριόλου-Λιμνοχώρι, 2-1 (47′ Ρουμπάτος, 66′ Καζαντζής / 55′ Δριβήλας)
Αστέρας Μιντιλογλίου-Θύελλα Πατρών, 1-4 (26′ Κωστόπουλος / 15′ Κατριβέσης, 33′ Ντίνος, 54′ Σκεπετάρης, 83′ Κούρτης)
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Ατρόμητος Πατρών-Αιγείρα/Ακράτα, 0-1 (29′ Παπαχριστόπουλος)
Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Νίκη Προαστίου, 1-3 (74′ πεν. Γαβριήλ / 26′ Καλογεράτος, 82′ Αντωνόπουλος, 93′ Τριανταφύλλου)
Απόλλων Εγλυκάδος-Εθνικός Πατρών, 0-1 (20′ Γιάννης)
Άρης Πατρών-Πήγασος Μπεγουλακίου, 2-1 (38’, 92′ Σπανός / 49’ Μαλτέζος)
Πάτρα 2005-Παναιγιάλειος, 1-3 (18’ Δημητρόπουλος / 58’, 64’ Λιάτος, 82’ Καραπιπέρης)
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Φαραϊκός- Ίκαρος Πετρωτού, 6-1
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΑΕ Αιγίου ΑΕ-Φοίνικας Ζήριας, 1-1
Άνω Καστρίτσι-Αργυρά Πατρών, 0-1
Ζαβλάνι ΑΠΣ-Ηρακλής Πατρών, 3-1
Καλάβρυτα-Δαβουρλής K. ’92, 4-2
H ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΡΙΟ…
Συνεχίζεται αύριο το πρωτάθλημα της Α’ αλλά και της Β’ Κατηγορίας με την 2η αγωνιστική.
Αναλυτικά το πρόγραμμα με τους διαιτητές έχει ως εξής:
Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3μ.μ.)
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Γήπ. Δημοτικό Κ. Αχαΐας: Αχαϊκή-Ατρόμητος Λάππα 2015, Νίκος Χρονάς
Γήπ. Κ. Ζάρρας: Δίας Σαραβαλίου-Δόξα Νιφορεΐκων, Ελένη Αντωνίου
Γήπ. Βραχνεΐκων Αστέρας Τσουκαλεΐκων- Ίκαρος Λακκόπετρας, Γιώργος Μπακόπουλος
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Γήπ. Αχιλλέα: Πανιώνιος/Αχιλλέας-Κεραυνός Αγίου Βασιλείου, Νίκος Μέρμηγκας
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 12μ.: ΑΟ Τριταίας-Αστέρας Λεοντίου, Χρήστος Αργυρόπουλος
Γήπ. Κ. Ζάρρας, 12μ.: Παναχαϊκός-Άτλας, Κώστας Βαβαρούτας
Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 3μ.μ.: Αναγέννηση Πατρών-Πείρος Ισώματος, Κώστας Ανδριανός
Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 3μ.μ.: Περιβόλα-Αρόη Α.Π.Ο., Μιχάλης Ζήκος
Γήπ. Χαλανδρίτσας, 3μ.μ.: Σταροχώρι-Αχαϊκός, Γιάννης Κονιδάρης
Γήπ. Νιφορεΐκων, 3μ.μ.: Κρίνος-Ροϊτίκων ΑΕ, Κώστας Ταξιάρχης
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)
Γήπ. Τέμενης: Αστέρας Τέμενης-Αετός Ρίου, Κώστας Τηλιγάδας
Γήπ. Καμαρών: Αχιλλέας Καμαρών-Θύελλα Αιγίου, Σπύρος Παλαιολόγος
Γήπ. Ροδιάς: Φλόγα Ρόδιας-Αρόης Α.Ε. Γιώργος Ασπρουλόπουλος.
Στην σελίδα μας στο Facebook ΓΝΩΜΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ θα ανέβουν φωτογραφίες από τις αναμετρήσεις