Συνέχισε το αήττητο

Ο Προμηθέας κέρδισε και το Μαρούσι με 111-92 πετυχαίνοντας συγχρόνως την τρίτη σερί νίκη του στην Basket League

Ο Προμηθέας με τη γνωστή συνταγή που επιβάλλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε να συνεχίσει το αήττητο σερί του και κόντρα στο Μαρούσι του οποίου επικράτησε με 111-92, για την 3η αγωνιστική της  Basket League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως συνήθως με τον Προμηθέα να κατακτά γρήγορα μια διαφορά 11 πόντων (14-3) στο πεντάλεπτο με το Μαρούσι όμως να μην τα παρατάει παλεύοντας να μείνει μέσα στο παιχνίδι με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 26-14  υπέρ των γηπεδούχων.

ΕΔΕΙΞΑΝ ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν περισσότερη μαχητικότητα και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους πέντε πόντους στα μισά της περιόδου (34-29). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Προμηθείς έδειξαν χαρακτήρα και με δύο συνεχόμενα δίποντα έφεραν τη διαφορά και πάλι στους εννέα πόντους (38-29). Στη συνέχεια όμως το Μαρούσι έκανε την αντεπίθεση του μειώνοντας ακόμη και στο τρίποντο 1.34′ (41-38) πριν το φινάλε του ημιχρόνου ωστόσο ο Κάουαν στο τέλος με το καλάθι και το φάουλ που κέρδισε και τη βολή που πέτυχε έδωσε μια μικρή διαφορά στην ομάδα του με το ημίχρονο να λήγει με 49-42 υπέρ του Προμηθέα. Στην επανάληψη οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν περιθώρια στους αντιπάλους τους  αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά ακόμη και στους 21 πόντους (74-53). Και πάλι όμως το Μαρούσι κατάφερε να μειώσει  εκμεταλλευόμενο κάποια …νεκρά διαστήματα των Πατρινών σε 7 πόντους (75-68) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Προμηθέας είχε ένα μικρό προβάδισμα 8 με 10 πόντους μην αφήνοντας τους αντιπάλους να πλησιάσουν. Εκεί ξαναπήρε μπροστά επιθετικά ο Χέιλ δίνοντας σημαντικές ανάσες στην ομάδα του, με τη διαφορά να είναι 96-78 υπέρ των Πατρινών. Στη συνέχεια το 104-84 δύο λεπτά πριν το φινάλε είχε κρίνει το παιχνίδι με τον Προμηθέα να πετυχαίνει την τέταρτη σερί νίκη του με 111-92 επί των φιλοξενούμενων.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΤΣΕΝΙΚΕ

Ο Ετσενίκε έκανε σημαντική δουλειά στα δυο καλάθια έχοντας κυρίαρχο ρόλο στα ριμπάουντ, στο σκοράρισμα, στα κοψίματα, αλλά και στο τελειώνει τις άστοχες προσπάθειες των συμπαικτών του. Κάτι που φάνηκε από τους 20 πόντους που πέτυχε στο χθεσινό παιχνίδι.

ΣΚΟΡΕΡ Ο ΡΕΪΝΟΛΝΤΣ

Ο Ρέινολντς στην επανάληψη με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα που πέτυχε κατάφερε να δώσει και πάλι μια σημαντική διαφορά στην ομάδα του, δίνοντας της και ώθηση για να την αυξήσει ακόμη και στους 19 (70-51). Και βέβαια οι 22 πόντοι που πέτυχε ήταν σημαντικοί για την τελική επικράτηση της πατρινής ομάδας. Επίσης σταθερή αξία αποτελεί ο Κάουαν που και χθες πέτυχε 21 πόντους.

ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ: «ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ»

Ικανοποιημένος από τη νίκη της ομάδας του, αλλά λίγο προβληματισμένος από τα μικρά διαστήματα που έχασαν τη συγκέντρωση τους οι παίκτες του ήταν μετά το τέλος του αγώνα ο Ηλίας Παπαθεοδώρου. Αναλυτικά οι δηλώσεις του: «Πήραμε την τρίτη μας νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα. Σε κάποια διαστήματα χάσαμε την συγκέντρωση μας, αλλά μοιράσαμε την μπάλα και αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου, αφού δεν παύει να έχουμε πάρει μία σημαντική νίκη».

Οι διαιτητές: Μηλαπίδης, Μπακάκης, Στρέμπας.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 49-42, 75-68, 111-92.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 22 (2/4 δίποντα, 6/9 τρίποντα), Κόνιαρης 5 (5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 20 (6/10 δίποντα, 8/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιλ 27 (5/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάουαν 21 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πλώτας 2, Μπαζίνας 4, Πρέκας 2, Κόφι 5 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καραγιαννίδης 1.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Σκαραφίγκας): Χιλ 15 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπρίσκο 12 (5/6 δίποντα), Μπόγρης, Γιαννόπουλος 7 (1), Λούκοβιτς 16 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Σταυρακούκας, Πένο 4, Στασινός 7 (6 ασίστ), Τζούστον 13 (6/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντούλιτσα 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 4.